Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) mutaxassislari Ebola virusining Bundibugyo turiga qarshi vaktsina ishlab chiqish uchun kamida 6-9 oy kerak bo‘lishini ma’lum qildi. Hozirda ikkita nomzod vaktsina sinovdan o‘tkazilmoqda, biroq ularning hech biri klinik sinovlardan o‘tmagan.
JSST rahbari Tedros Adanom Gebreyesusning so‘zlariga ko‘ra, Ebola bilan kasallanishning 600 ga yaqin gumon qilinayotgan holatlari va 139 o‘lim qayd etilgan. Ushbu ko‘rsatkichlar virusni aniqlash uchun ketgan vaqt tufayli oshishi kutilmoqda. 51 ta holat Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) va ikkitasi qo‘shni Ugandada tasdiqlangan.
Yakshanba kuni JSST xalqaro ahamiyatga molik favqulodda vaziyat e’lon qildi, ammo bu pandemiya darajasida emasligini ta’kidladi. Tedrosning aytishicha, favqulodda qo‘mita vaziyatni “pandemiya favquloddasi emas” deb baholagan.
KDRning sharqiy Ituri provinsiyasi epidemiyaning markazi hisoblanadi. Mahalliy sog‘liqni saqlash xodimlari ba’zi muassasalar haddan tashqari yuklanganini, shaxsiy himoya vositalari yetib kelgan bo‘lsa-da, yetarli darajada himoyasiz ishlayotganliklarini aytmoqda.
Buyuk Britaniya hukumati epidemiyani to‘xtatish uchun 20 million funt sterling ajratishini e’lon qildi. Bu mablag‘ tibbiy xodimlar, infeksiyalarni nazorat qilish va kasallik kuzatuvini yaxshilashga yo‘naltiriladi.
Ebola virusi birinchi marta 1976 yilda hozirgi KDR hududida aniqlangan. Bundibugyo turi oldin faqat ikkita epidemiyaga sabab bo‘lgan – 2007 yilda Ugandada va 2012 yilda KDRda. U boshqa turlarga qaraganda kamroq o‘limga olib kelsa-da, unga qarshi vositalar kam.
JSST maslahatchisi Vasi Murtining so‘zlariga ko‘ra, eng istiqbolli vaktsina Zaire turiga qarshi mavjud vaktsinaga o‘xshash bo‘ladi. Ikkinchi nomzod vaktsina AstraZeneca platformasiga asoslangan, ammo uning samaradorligi haqida hayvonlar ma’lumotlari yo‘q.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) заявила, что разработка вакцины против вида Эбола Бундибуджо может занять до девяти месяцев. Две возможные вакцины-кандидаты находятся в разработке, но ни одна из них еще не прошла клинические испытания, сообщил в среду советник ВОЗ доктор Васи Мути.
Глава ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус сообщил, что зарегистрировано 600 подозрительных случаев заболевания Эболой и 139 предполагаемых смертей, но ожидается, что эти цифры возрастут из-за времени, затраченного на выявление вируса. 51 случай подтвержден в Демократической Республике Конго (ДРК) и два в соседней Уганде.
В воскресенье ВОЗ объявила чрезвычайную ситуацию в области общественного здравоохранения, имеющую международное значение, но отметила, что это не пандемия. Тедрос пояснил, что чрезвычайный комитет счел ситуацию «не пандемической чрезвычайной ситуацией».
Восточная провинция Итури в ДРК является эпицентром вспышки. Местные медработники сообщают, что некоторые учреждения переполнены, и, хотя средства индивидуальной защиты начали поступать, они все еще работают без адекватной защиты.
Правительство Великобритании объявило о выделении до 20 миллионов фунтов стерлингов на сдерживание вспышки. Средства пойдут на оплату медработников, улучшение инфекционного контроля и эпиднадзора.
Вирус Эбола был впервые обнаружен в 1976 году на территории нынешней ДРК. Вид Бундибуджо вызывал лишь две предыдущие вспышки — в Уганде в 2007 году и в ДРК в 2012 году, убив около трети инфицированных. Хотя он менее смертоносен, чем другие виды, средств для его остановки меньше.
Советник ВОЗ Мути заявил, что одна из возможных вакцин «будет эквивалентна» единственной существующей вакцине против вида Заир. Вторая вакцина-кандидат основана на той же платформе, что и вакцина AstraZeneca от COVID-19, но данных о ее эффективности на животных пока нет.