Hindistonda “Cockroach Janta Party” nomli satirik partiyaning X ijtimoiy tarmoqdagi akkaunti “milliy xavfsizlik” sabab bilan bloklandi. Hukumat manbalariga ko‘ra, Instagram’dagi sahifa ham to‘sib qo‘yilishi mumkin.
Quad guruhining tashqi ishlar vazirlari yig‘ilishi 26-may kuni Nyu-Dehlida bo‘lib o‘tadi. Unda AQSh Davlat kotibi Marko Rubio, Hindiston tashqi ishlar vaziri Subrahmanyam Jayashankar, Avstraliya tashqi ishlar vaziri Penni Vong va Yaponiya tashqi ishlar vaziri Toshimitsu Motegi ishtirok etadi.
“Ular Quad hamkorligini rivojlantirish, amaldagi tashabbuslar holatini ko‘rib chiqish va Hind-Tinch okeani mintaqasidagi so‘nggi o‘zgarishlar hamda o‘zaro manfaatli xalqaro masalalarni muhokama qiladilar”, deyiladi Hindiston TIV bayonotida.
“Cockroach Janta Party” (tarjimasi “Tarakan xalq partiyasi”) Hindiston Bosh sudyasining yoshlarni “tarakanlar”ga o‘xshatgan nutqiga javoban yaratilgan. Asoschisi Abxijit Dipke partiyani Modi hukumatiga qarshi satira sifatida tashkil qilgan.
Partiya Instagram’da 20 million obunachiga ega bo‘lib, bu Hindiston hukmron partiyasining 9 million obunachisidan ikki baravar ko‘p. Biroq hukumat akkauntni bloklash jarayonini boshlagan.
Quad guruhi AQSh, Hindiston, Yaponiya va Avstraliyadan iborat norasmiy xavfsizlik tuzilmasi bo‘lib, “erkin va ochiq Hind-Tinch okeani”ni ta’minlashni maqsad qilgan. Bu maqsad Eron bilan urushdan keyin yanada muhimlashgan.

В Индии аккаунт сатирической «Партии тараканов» (Cockroach Janta Party) в соцсети X был заблокирован по соображениям «национальной безопасности». По данным источников, аккаунт в Instagram также находится под угрозой блокировки.
Встреча глав МИД стран Quad — США, Японии, Австралии и Индии — состоится 26 мая в Нью-Дели. В ней примут участие госсекретарь США Марко Рубио, глава МИД Индии Субраманьям Джайшанкар, глава МИД Австралии Пенни Вонг и глава МИД Японии Тосимицу Мотэги.
«Они обменяются мнениями по продвижению сотрудничества Quad в приоритетных областях, рассмотрят прогресс текущих инициатив и обсудят последние события в Индо-Тихоокеанском регионе и другие международные вопросы», — говорится в заявлении индийского МИД.
«Партия тараканов» была создана после того, как главный судья Индии сравнил молодежь с «паразитами» и «тараканами». Основатель Абхиджит Дипке запустил пародийную партию с пятипунктной программой, критикующей коррупцию и безработицу.
Аккаунт партии в Instagram набрал 20 миллионов подписчиков, что вдвое больше, чем у правящей партии БДП (9 миллионов). Однако правительство уже начало процесс блокировки.
Quad — неформальная группа безопасности, целью которой является поддержание «свободного и открытого Индо-Тихоокеанского региона». Эта цель стала особенно актуальной после войны США и Израиля с Ираном.