O‘zbekistonlik grossmeyster Javohir Sindarov Buxarestdagi Super Chess Classic Romania turnirining yettinchi turida germaniyalik Vinsent Keymerni mag‘lub etdi. Bu uning Nomzodlar turniridan keyingi klassik shaxmatdagi ilk g‘alabasi bo‘ldi.
Sindarov oq figuralar bilan o‘ynab, debyutda ustunlikka erishdi va raqibining xatosidan foydalanib, 30-yurishda hal qiluvchi zarbani berdi. Keymer turnir jadvalida peshqadam edi, ammo bu mag‘lubiyat uning yetakchiligini yo‘qotishiga sabab bo‘ldi.
Chess.com nashriga ko‘ra, Sindarov Nomzodlar turnirining birinchi yarmida ajoyib o‘yin ko‘rsatgan, ammo ikkinchi qismida sur’atni pasaytirib, faqat bitta g‘alaba qozongan edi. Buxarestdagi g‘alabasiz seriyasi 10 partiyaga yetgan edi.
Sindarovning so‘zlariga ko‘ra, u Keymerning Tarrash himoyasini tanlashini oldindan bilgan va “unchalik ko‘p tayyorgarlik ko‘rmagan”. Partiya durangga ketayotganda, Keymer fil bilan noaniq yurish qilib, qiyin ahvolga tushib qoldi.
“Nihoyat, yaxshi partiyadan juda xursandman. Bugun haqiqatan ham juda chiroyli o‘yin ko‘rsatdim – ko‘p hisobladim!” – dedi Sindarov g‘alabadan keyin.
Ushbu g‘alaba turnir jadvalidagi vaziyatni o‘zgartirdi. Endi peshqadamlikni Keymer, Fabiano Karuana va Yorden van Forest (4,5 ochkodan) bo‘lishib turibdi. Sindarov esa 5-8-o‘rinlarni egallab, peshqadamlardan bir ochkoga ortda qolmoqda.
Sindarov, shuningdek, raqiblari ustunlikka ega ekanligini ta’kidladi, chunki ular unga qarshi partiyadan oldin qo‘shimcha dam olish kuniga ega bo‘lishadi. Bunga Alirizo Firuzjoning turnirni tark etishi sabab bo‘lgan.
Sakkizinchi turda Sindarov Yorden van Forest bilan, so‘ngra Uesli So bilan o‘ynaydi. Birinchi o‘rin uchun kurashda unga qolgan ikki partiyada ham g‘alaba qozonish talab etilishi mumkin.

Узбекский гроссмейстер Джавохир Синдаров одержал победу над немецким гроссмейстером Винсентом Каймером в седьмом туре турнира Super Chess Classic Romania в Бухаресте. Это его первая победа в классические шахматы после турнира претендентов.
Синдаров играл белыми фигурами, добился преимущества в дебюте и, воспользовавшись ошибкой соперника, нанес решающий удар на 30-м ходу. Каймер лидировал в турнирной таблице, но это поражение лишило его единоличного лидерства.
По данным Chess.com, Синдаров показал «легендарную» игру в первой половине турнира претендентов, но во второй части сбавил темп, одержав лишь одну победу. В Бухаресте его серия без побед достигла 10 партий.
Синдаров заявил, что заранее предвидел выбор Каймером защиты Тарраша и «не особо готовился». Партия шла к ничьей, когда Каймер сделал неточный ход слоном, попав в трудную позицию.
«Наконец-то, я очень рад хорошей партии. Сегодня я действительно показал красивую игру – много считал!» – сказал Синдаров после победы.
Эта победа изменила ситуацию в турнирной таблице. Теперь лидерство делят Каймер, Фабиано Каруана и Йорден ван Форест (по 4,5 очка). Синдаров делит 5-8 места, отставая от лидеров на одно очко.
Синдаров также отметил, что соперники имеют преимущество, получая дополнительный выходной перед партией с ним. Это связано с тем, что Алиреза Фирузджа покинул турнир из-за травмы.
В восьмом туре Синдаров сыграет с Йорденом ван Форестом, а затем с Уэсли Со. Для сохранения шансов на первое место ему, возможно, потребуется выиграть обе оставшиеся партии.