52 yoshli britaniyalik alpinist Kenton Cool Everest cho‘qqisiga 20-marta chiqib, yangi rekord o‘rnatdi. U juma kuni erta tongda dunyoning eng baland nuqtasini 20-marta zabt etgan birinchi nepallik bo‘lmagan alpinist bo‘ldi.
Cool o‘z muvaffaqiyatini nishonlab, pastga tusha boshlaganida, ikki hindistonlik alpinistning halok bo‘lgani haqida xabar kelib, tog‘dagi faoliyatni cheklash haqida chaqiriqlar yangradi.
Cool dam olish kunlari bazaviy lagerga yetib borishi kutilmoqda. Reuters agentligiga bergan bayonotida u Everestga chiqish hech qachon “oson yoki qo‘rqinchli emasligini” aytdi. “Bu dunyodagi eng baland tog‘ va u bilan birga ajoyib ulug‘vorlik hissi keladi.”
“Men bu muhitda xavfsiz harakat qilish uchun har bir tajribamga tayanaman. Cho‘qqiga yigirmanchi marta chiqish juda alohida.”
Cool bu muvaffaqiyatga erishgan birinchi sherpa bo‘lmagan alpinist, ammo kamida yetti nafar nepallik alpinist 20 dan ortiq cho‘qqiga chiqqan. 55 yoshli Kami Rita Sherpa yakshanba kuni 32-marta cho‘qqiga chiqib, jahon rekordini yangiladi.
Britaniyalik alpinist birinchi marta 2004 yilda Everest cho‘qqisiga chiqqan va shundan beri deyarli har yili ekspeditsiyalarda qatnashgan. Uning yo‘li qiyinchiliklardan holi bo‘lmagan; 1996 yilda toshga chiqish paytida ikkala tovon suyagi singan va unga hech qachon yolg‘iz yura olmasligi aytilgan edi.
To‘rt marta Everestga chiqqan va ekspeditsiya tashkilotchisi Lukas Furtenbax Coolni “jimgina rekordlarni yangilayotgani” va “mutlaq afsona” ekanligini aytib, uni maqtadi.
Coolning yutug‘i yana bir rekorddan so‘ng keldi. Chorshanba kuni 270 dan ortiq alpinist Nepalning janubiy yo‘nalishi orqali bir kunda eng ko‘p chiqishni amalga oshirdi. Bu orada olomonni oldini olish va xavfsizlikni yaxshilash chaqiriqlari yangradi.
Juma kuni ikki hindistonlik alpinist cho‘qqiga chiqqani, ammo tushish paytida “kasal bo‘lib” vafot etgani xabar qilindi. Rasmiylar jasadlarni cho‘qqidan olib tushishga harakat qilmoqda. Bu voqea bilan Everest mavsumidagi o‘limlar soni beshga yetdi.
Dunyodagi 10 ta eng baland cho‘qqidan sakkiztasi Nepalda joylashgan va har yili minglab odamlar tog‘larga chiqishga urinadi. Alpinistlar tomonidan joylashtirilgan suratlarda muzli, kislorod kam bo‘lgan baland zonalarda navbatda turgan odamlar ko‘rinadi.

52-летний британский альпинист Кентон Кул установил новый рекорд, поднявшись на Эверест в 20-й раз. Он стал первым непальским альпинистом, покорившим высочайшую вершину мира 20 раз, совершив восхождение рано утром в пятницу.
Однако, пока он праздновал достижение и начал спуск, раздались призывы ограничить активность на горе высотой 8849 метров, так как поступили сообщения о гибели двух индийских альпинистов.
Ожидается, что Кул достигнет базового лагеря в выходные после последнего восхождения. В заявлении, переданном агентством Reuters, он сказал, что восхождение на Эверест никогда не становится «легче или менее страшным. Это самая высокая гора в мире, и с ней приходит невероятное чувство величия».
«Я полагаюсь на весь свой опыт, чтобы безопасно передвигаться в этой среде. Стоять на вершине в двадцатый раз — это невероятно особенное чувство».
Кул — первый нешерп, добившийся этого, но по меньшей мере семь непальских альпинистов имеют более 20 восхождений. 55-летний Ками Рита Шерпа, или «Человек Эвереста», поднялся на вершину в 32-й раз, продлив мировой рекорд, в воскресенье.
Британский альпинист впервые достиг вершины Эвереста в 2004 году и с тех пор совершал экспедиции почти каждый год. Его путь к вершине мира не обошёлся без трудностей; однажды ему сказали, что он никогда не сможет ходить без посторонней помощи после того, как в 1996 году в результате несчастного случая при скалолазании у него были сломаны обе пяточные кости.
Четырёхкратный восходитель на Эверест и организатор экспедиций Лукас Фуртенбах заявил Reuters, что Кул «тихо переписывает рекорды», назвав его «абсолютной легендой» за то, что он совершил больше восхождений на Эверест, чем любой нешерп в истории.
Достижение Кула последовало за другим рекордом. В среду более 270 альпинистов поднялись по южному маршруту Непала, что стало самым большим показателем за один день. Это произошло на фоне призывов к действиям по предотвращению переполненности и повышению безопасности.
В пятницу поступили сообщения о том, что двое индийских альпинистов достигли вершины, но умерли во время спуска, «заболев», сообщил агентству AFP директор Pioneer Adventure Нивеш Карки.
Власти пытаются спустить тела с вершины. Чиновники заявили, что этот инцидент довёл число погибших в текущем сезоне Эвереста до пяти.
Восемь из десяти высочайших вершин мира находятся в Непале, и тысячи людей ежегодно пытаются покорить горы. Фотографии, опубликованные альпинистами, показывают длинную очередь людей, поднимающихся по закреплённым верёвкам, стоящих в очереди в ледяных, бедных кислородом высокогорных зонах.
Ками Рита Шерпа в пятницу выразил обеспокоенность по поводу опыта альпинистов. «Правительство должно немного регулировать это», — сказал он AFP. «Они должны допускать только качественных альпинистов; должен быть лимит».