Aholini ro‘yxatga olish xodimlari va G‘arbiy Bengaliyadagi saylovlarda ovoz berish uchun uydan chiqqan fuqarolar halok bo‘ldi. To‘yga borayotgan bir kishi avtobusda vafot etdi. Aprel oyining oxiridagi bir kunda dunyodagi eng issiq 50 shaharning barchasi Hindistonda joylashgan edi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti issiqlik to‘lqinlari oziq-ovqat ta’minotini “chekkaga” olib kelayotganidan xavotirda. Fermerlar dalada ishlay olmayapti, chorva mollari issiqlik stressidan aziyat chekmoqda, ekinlar nobud bo‘lmoqda. Haddan tashqari issiqlik nafaqat yurak xurujlariga, balki buyrak shikastlanishiga, uyqu sifatining yomonlashishiga va diabet, nafas olish kasalliklari hamda ruhiy salomatlik muammolari kabi surunkali holatlarning kuchayishiga olib kelmoqda.
Hindistonda issiqlik bilan bog‘liq o‘limlarning aksariyati qayd etilmaydi. 16-Moliya komissiyasi issiqlik to‘lqinlarini milliy ofat deb e’lon qilishni tavsiya qilgan, ammo hukumatdan mablag‘ olish qizil lenta bilan bog‘liq.
Hindistonda hukumat, sudlar va xususiy quruvchilar o‘rtasida eng ko‘p zarar ko‘rgan shaharlarda daraxtlarni kesish “orgiyasi” kuzatilmoqda. Nashikda, noroziliklarga qaramay, asrlar davomida turgan meros banyan daraxtlari kesilmoqda. Pune va Bengaluruda ham eski daraxtlar yo‘l va metro qurilishiga joy ochmoqda.
Bosh vazir Narendra Modi 2014-yilda hokimiyatga kelganida iqlim o‘zgarishini inkor etgan edi. “Iqlim o‘zgarmagan. Biz o‘zgarganmiz. Odatlarimiz o‘zgargan”, deb aytgan edi u talabalarga.
Issiqlik Hindistonning yirik shaharlarida tengsizlikni kuchaytirmoqda. Boylar konditsionerli uylardan konditsionerli mashinalarda konditsionerli ofislarga boradi, kambag‘allar esa o‘limga tashlab ketilmoqda. Garvard universitetining Janubiy Osiyo instituti hisobotiga ko‘ra, 380 million hindistonlik inson fiziologiyasi imkoniyatlaridan oshib ketadigan sharoitlarda yashaydi.
Modi ma’muriyati issiqlik bilan bog‘liq o‘limlarni shaffof qayd etish uchun hech narsa qilmagan. Hindiston Meteorologiya Departamenti (IMD) harorat o‘lchovlarining shaffofligi borasida tanqid qilinmoqda. 2024-yilda IMD 52,9°C noto‘g‘ri ko‘rsatkichni “nosoz sensor” bilan izohladi.
Issiqlik to‘lqinidan ikki oy o‘tgach, Modi hukumati o‘zining “Issiqlik to‘lqiniga qarshi harakat rejasi”ni amalga oshirdi. Bu vaziyatdan brending vositasi sifatida foydalanildi: sovutish punktlari bosh vazirning suratlari bilan bezatildi.
Muallifning fikricha, iqlim o‘zgarishiga ishonmaydigan bosh vazir ekstremal ob-havo hodisalariga qarshi kurashda ittifoqchi bo‘lmaydi.

Индия переживает экстраординарное лето. По всей стране температура превысила 45 градусов Цельсия, приближаясь к 46. В Аколе, регион Видарбха в Махараштре, 26 апреля была зафиксирована самая высокая температура в стране – 46,9°C.
Погибли переписчики населения и избиратели, вышедшие на недавних выборах в Западной Бенгалии. Мужчина, севший в автобус, чтобы поехать на свадьбу, умер до прибытия. В один день в конце апреля все 50 самых жарких городов мира находились в Индии.
ООН обеспокоена, что волны тепла ставят продовольственное снабжение «на грань». Фермеры не могут работать на улице, скот страдает от теплового стресса, урожаи гибнут. Экстремальная жара вызывает не только сердечные приступы, но и повреждение почек, ухудшение качества сна и обострение хронических заболеваний, включая диабет, респираторные и психические расстройства.
Большинство смертей, связанных с жарой, в Индии не регистрируются. 16-я Финансовая комиссия рекомендовала признать волны тепла национальным бедствием, но получение средств от правительства сопряжено с бюрократическими проволочками.
В Индии наблюдается «оргия» вырубки деревьев в наиболее пострадавших городах при участии правительства, судов и частных застройщиков. В Нашике, несмотря на протесты, вырубают вековые баньяны. В Пуне и Бангалоре старые деревья уступают место дорогам и метро.
Премьер-министр Нарендра Моди, придя к власти в 2014 году, отрицал изменение климата. «Климат не изменился. Изменились мы. Изменились наши привычки», – заявил он студентам.
Жара усугубляет неравенство в мегаполисах Индии. Богатые передвигаются из кондиционированных домов в кондиционированные машины и офисы, бедные остаются умирать. Согласно отчету Гарвардского института Южной Азии, 380 миллионов индийцев живут в условиях, превышающих возможности человеческой физиологии.
Администрация Моди не предприняла ничего для прозрачного учета смертей от жары. Индийский метеорологический департамент (IMD) критикуют за непрозрачность данных. В 2024 году IMD объяснил ошибочную запись 52,9°C «неисправным датчиком».
Спустя два месяца после начала жары правительство Моди реализовало «План действий по волнам тепла», используя его как брендинговую возможность: пункты охлаждения были украшены портретами премьер-министра.
По мнению автора, премьер-министр, не верящий в изменение климата, не станет союзником в борьбе с экстремальными погодными явлениями.