Parijdagi Fransiya Ochiq chempionatida tennis o'yinchilari va Katta dubulg'a turnirlari o'rtasidagi daromad taqsimoti bo'yicha nizo keskinlashdi. Novak Jokovich sport yanada parchalanish xavfi haqida ogohlantirdi.
Juma kuni an'anaviy turnir oldi matbuot kuni bir qator o'yinchilar faqat 15 daqiqa vaqt ajratib, qo'shimcha intervyu bermaslikni rejalashtirgan. Keskinlik haftalar davomida kuchayib, Parijda yangi bosqichga chiqdi.
Amerikalik tennischi Teylor Frits o'z noroziliklarini "ko'proq pul istash" bilan cheklab qo'ymaslik kerakligini ta'kidladi. "Turnirlar ko'proq pul ishlagani sayin, biz o'yinchilar sifatida daromad ulushimizni ko'rishni xohlaymiz", dedi u.
Rus tennischi Andrey Rublyov o'yinchilar va sport rahbariyati o'rtasidagi aloqa uzilganini tasvirladi. "Yillar davomida muloqot qilishga urinasiz... ular sizni eshitmaydi, javob bermaydi", dedi u.
Dunyoning birinchi raqamli tennischisi Arina Sabalenka bu kurashni yetakchi yulduzlar emas, balki quyi reytingdagi o'yinchilar nomidan olib borilayotganini aytdi. "Bu men haqimda emas, bu azob chekayotgan quyi o'yinchilar haqida", dedi u.
Biroq, boykot ehtimoli haqida o'yinchilar ehtiyotkor munosabat bildirdi. Iga Shvyontek keskin harakatlarni qo'llab-quvvatlamadi: "Konstruktiv bo'lmagan ish qilish mantiqsiz".
Jokovich o'zini 15 daqiqalik aksiyada ishtirok etmasa-da, o'yinchilarning umumiy tashvishlarini qo'llab-quvvatladi. "Kelinglar, golfdagi LIV kabi bo'linishlardan saboq olaylik", dedi u.
ATP va WTA turnirlari daromadning taxminan 22 foizini o'yinchilarga qaytarsa, Katta dubulg'a turnirlari 15 foiz atrofida ulush beradi. Fransiya Ochiq chempionati tashkilotchilari turnir foydasi butun milliy tennis tizimini moliyalashtirishini ta'kidlamoqda.

На Открытом чемпионате Франции обострился давний спор между игроками и организаторами турниров «Большого шлема» по поводу распределения доходов. Новак Джокович предупредил, что спорт рискует дальнейшей фрагментацией.
В пятницу ряд игроков планировали ограничить своё участие в традиционном предтурнирном дне общения с прессой 15 минутами и отказаться от дополнительных интервью. Напряжённость нарастала неделями, но в Париже риторика ужесточилась.
Американский теннисист Тейлор Фриц настаивал, что их претензии не сводятся к «желанию больше денег». «Речь о справедливости, — добавил он. — Поскольку турниры зарабатывают больше, мы хотим, чтобы доля доходов игроков это отражала».
Российский теннисист Андрей Рублёв описал растущий разрыв между игроками и руководством спорта. «Когда пытаешься общаться годами... они не слышат, не отвечают на официальные письма месяцами», — сказал он.
Первая ракетка мира Арина Соболенко представила дискуссию как борьбу за интересы менее известных игроков. «Дело не во мне, а в игроках с низким рейтингом, которые страдают. Как первая ракетка, я обязана бороться за них», — заявила она.
Однако игроки заняли более осторожную позицию в отношении возможного бойкота. Ига Швёнтек не поддержала радикальные меры: «Я не думаю, что делать что-то неконструктивное имеет смысл».
Джокович заявил, что лично не участвует в запланированной 15-минутной акции, но разделяет озабоченность игроков. «Мы слишком фрагментированы, и дальнейшая фрагментация причиняет мне боль», — сказал 24-кратный чемпион «Большого шлема».
Если турниры ATP и WTA распределяют около 22% доходов игрокам, то «Большой шлем» — примерно 15%. Организаторы «Ролан Гаррос» утверждают, что прибыль турниров финансирует целые национальные теннисные системы.