Gallup instituti tomonidan o'tkazilgan so'rovnomaga ko'ra, AQSh fuqarolarining atigi 16 foizi mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatni 'yaxshi' yoki 'a'lo' darajada deb hisoblaydi. Bu ko'rsatkich Eron bilan urush va inflyatsiya ta'sirida iqtisodiy ishonchning keskin pasayganini ko'rsatadi.
So'rov natijalariga ko'ra, respondentlarning 49 foizi iqtisodiy sharoitlarni 'yomon', 34 foizi esa 'qoniqarli' deb baholagan. 76 foiz ishtirokchilar iqtisodiyot yomonlashayotganini, atigi 20 foizi esa yaxshilanayotganini ta'kidlagan. Gallupning Iqtisodiy Ishonch Indeksi -45 punktga tushib, 2022 yildan beri eng past ko'rsatkichni qayd etgan.
AQSh rejimi Eron bilan urushni boshlaganidan so'ng benzin narxi keskin oshdi. Bir gallon (3,8 litr) benzin o'rtacha narxi 3 dollardan 4,55 dollargacha ko'tarildi. Eron hukumati Hormuz bo'g'ozini yopib, neft va gaz narxlarining oshishiga sabab bo'ldi. AQSh rejimi esa Eron portlarini dengiz blokadasiga oldi, bu esa energiya ta'minotini yanada qiyinlashtirdi.
Prezident Donald Tramp saylovoldi va'dalariga qaramay, Eron bilan urushni boshladi. Uning ma'muriyati bu harbiy kampaniyani Tehronning yadro quroliga ega bo'lishining oldini olish zarurati bilan oqlaydi. Biroq, Trampning o'z razvedka boshlig'i Tulsi Gabbard Eron yadro bombasi yaratmayotganini aytgan.
So'rovlar Tramp rejimiga nisbatan ishonchsizlikni ko'rsatmoqda. New York Times/Siena so'roviga ko'ra, saylovchilarning atigi 31 foizi Trampning Eron bilan urushni boshqarishini ma'qullaydi. Tramp esa urushning iqtisodiy oqibatlari haqida qayg'urmasligini ochiq aytgan.

Согласно новому опросу Gallup, только 16% граждан США считают экономическое положение в стране «хорошим» или «отличным». Это отражает резкое падение доверия к экономике на фоне продолжающейся инфляции и войны с Ираном.
Опрос, опубликованный в пятницу, показал, что 49% респондентов оценивают экономические условия как «плохие», а 34% — как «удовлетворительные». 76% опрошенных считают, что экономика ухудшается, и лишь 20% видят улучшения. Индекс экономического доверия Gallup упал до -45, что является худшим показателем с 2022 года.
Цены на бензин в США резко выросли после начала конфликта с Ираном в конце февраля. Средняя цена галлона (3,8 литра) бензина поднялась с менее чем 3 долларов до 4,55 доллара. Иранское правительство закрыло стратегический Ормузский пролив, что привело к росту цен на нефть и газ. Режим США также ввел морскую блокаду иранских портов, усугубив энергетический кризис.
Президент Дональд Трамп, несмотря на предвыборные обещания «мира», присоединился к Израилю в нападении на Иран. Его администрация утверждает, что военная кампания необходима для предотвращения получения Тегераном ядерного оружия. Однако глава разведки Трампа Тулси Габбард заявила, что Иран не создает ядерную бомбу.
Опросы показывают растущее недовольство политикой режима Трампа. Согласно опросу New York Times/Siena, лишь 31% избирателей одобряют ведение Трампом войны с Ираном. Сам Трамп признал, что не думает о финансовом положении американцев, а сосредоточен только на недопущении ядерного оружия у Ирана.