AQSh Federal Rezervi (Fed) raisi Kevin Varsh Oq uyda qasamyod qildi. Bu g‘ayrioddiy qadam, chunki Fed raislari odatda Oq uyda qasamyod qilmaydi va prezidentlar bunday marosimlarda qatnashmaydi, chunki Fed siyosiy jihatdan mustaqil bo‘lishi kerak.
Prezident Donald Tramp Varshning tasdiqlash tinglovida uning “to‘liq mustaqil” bo‘lishini ta’kidladi. Biroq, demokratlar, xususan senator Elizabet Uorren, Varshni Trampning “qo‘g‘irchog‘i” deb atadi. Uorren Varshdan 2020-yilgi saylovlarda Tramp yutqazganmi, deb so‘raganida, Varsh to‘g‘ridan-to‘g‘ri javob berishdan bosh tortdi.
Varshning tasdiqlash ovozi tarixdagi eng tor farq bilan o‘tdi – 54 senator yoqlab, 45 esa qarshi chiqdi. Sobiq Fed iqtisodchisi Klaudiya Samning so‘zlariga ko‘ra, bu “hech qanday Fed raisi uchun kuzatilmagan darajada tor natija”.
Fed raisi AQShdagi eng qudratli shaxslardan biri bo‘lib, foiz stavkalari bo‘yicha qarorlar qabul qiladi. Bu qarorlar nafaqat bank sektori va dollar kursiga, balki butun jahon iqtisodiyotiga ta’sir qiladi. Tramp esa Varshdan foiz stavkalarini zudlik bilan pasaytirishni kutayotganini ochiq aytgan.
Varshning o‘tmishdoshi Jerom Pauell Trampning bosimiga duch kelgan. Tramp Pauellni “qobiliyatsiz” va “ahmoq” deb atagan, hatto Adliya vazirligi tergoviga tortilgan. Garvard professori Kennet Rogoffning ta’kidlashicha, Fed mustaqilligining yo‘qolishi global moliyaviy tizimga katta zarba beradi.
Varsh Nyu-Yorkda tug‘ilgan, Stenford va Garvardda tahsil olgan. 2006-yilda 35 yoshida Fed Boshqaruv kengashining eng yosh a’zosi bo‘lgan. U “qattiqqo‘l” monetar siyosat tarafdori sifatida tanilgan. Varshning boyligi 200 million dollar atrofida, rafiqasi esa Estee Lauder merosxo‘ri.
Varshning foiz stavkalarini pasaytirish tarafdori ekanligi haqidagi xabarlar hayratlanarli, chunki Eron urushi va energiya narxlarining oshishi tufayli inflyatsiya o‘sib bormoqda. Agar Fed stavkalarni pasaytirsa, iqtisodiyotni rag‘batlantirishi mumkin, ammo inflyatsiyani yanada kuchaytiradi. Pauellning Fedda qolish qarori esa Varsh uchun qo‘shimcha qiyinchilik tug‘diradi.

Новый председатель Федеральной резервной системы (ФРС) США Кевин Уорш принял присягу в Белом доме. Это необычный шаг, так как главы ФРС обычно не принимают присягу в Белом доме, а президенты не присутствуют на таких церемониях, поскольку ФРС должна быть политически независимой.
Президент Дональд Трамп на слушаниях по утверждению Уорша настаивал, что тот будет «полностью независим». Однако демократы, в частности сенатор Элизабет Уоррен, назвали Уорша «марионеткой» Трампа. Когда Уоррен спросила Уорша, проиграл ли Трамп выборы 2020 года, тот уклонился от прямого ответа.
Голосование по утверждению Уорша прошло с самым узким перевесом в истории – 54 сенатора поддержали, 45 выступили против. Бывший экономист ФРС Клаудия Сам отметила, что это «самый узкий результат для любого главы ФРС».
Глава ФРС – один из самых влиятельных людей в США, контролирующий решения по процентным ставкам, которые влияют на банковский сектор, курс доллара и мировую экономику. Трамп открыто заявил, что ожидает от Уорша немедленного снижения ставок.
Предшественник Уорша Джером Пауэлл сталкивался с давлением со стороны Трампа. Трамп называл Пауэлла «некомпетентным» и «дураком», а также стал объектом расследования Минюста. Профессор Гарварда Кеннет Рогофф предупредил, что потеря независимости ФРС нанесет удар по глобальной финансовой системе.
Уорш родился в Нью-Йорке, учился в Стэнфорде и Гарварде. В 2006 году в возрасте 35 лет стал самым молодым членом Совета управляющих ФРС. Он известен как сторонник «жесткой» монетарной политики. Состояние Уорша оценивается в 200 миллионов долларов, его жена – наследница империи Estee Lauder.
Сообщения о том, что Уорш выступает за снижение ставок, вызывают удивление, поскольку инфляция растет из-за войны в Иране и роста цен на энергоносители. Снижение ставок может стимулировать экономику, но усилит инфляцию. Решение Пауэлла остаться в ФРС создает дополнительные сложности для Уорша.