SpaceX kompaniyasi 12-marta Starship kosmik kemasining sinov parvozini amalga oshirdi. Ushbu parvoz Elon Musk’ning kompaniyani ommaviy aksiyadorlikka chiqarish haqidagi e’lonidan ikki kun o‘tib sodir bo‘ldi.
Juma kuni amalga oshirilgan sinov parvozida bir qancha kichik muammolar kuzatildi, biroq SpaceX xodimlari jonli efirda xursandchilik bilan kutib olishdi. Ushbu sinov parvoz SpaceX tarixidagi eng yirik birlamchi ommaviy aksiyadorlik taklifiga (IPO) tayyorgarlik bosqichida amalga oshirildi.
Uchinchi avlod Starship V3 deb nomlangan raketa Texas janubidagi uchirish maydonidan mahalliy vaqt bilan soat 17:30 da (GMT 22:30) havoga ko‘tarildi. Sinov taxminan bir soat davom etib, ulkan raketa Hind okeaniga yetib borgach, zarbadan alangalanib ketdi.
Elon Musk o‘zining X ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida: “Siz insoniyat uchun gol urdingiz”, deb yozdi. To‘liq yig‘ilgan holatda balandligi 407 fut (124 metr) bo‘lgan yangi dizayn avvalgi Starship modellaridan kattaroqdir.
Bu NASAning Oy va hatto Marsga bo‘lajak missiyalari uchun mo‘ljallangan raketaning 12-sinov parvozi edi. Uchirishdan oldin NASA ma’muri Jared Isaacman SpaceX dasturida: “Biz bu parvozni intiqlik bilan kutmoqdamiz, chunki yaqin kelajakda Yer orbitasida birlashamiz”, dedi.
NASA Artemis dasturi orqali 50 yildan ortiq vaqtdan keyin birinchi marta odamlarni Oyga qo‘ndirishga tayyorlanmoqda, Xitoy esa 2030 yilga qadar o‘zining birinchi ekipajli missiyasini amalga oshirishni mo‘ljallamoqda. Kosmik agentlik SpaceX va milliarder Jeff Bezos asos solgan Blue Origin kompaniyalariga Artemis astronavtlari uchun Oy modullarini qurish uchun milliardlab dollar to‘lamoqda.

Компания SpaceX провела 12-й испытательный полет космического корабля Starship всего через два дня после того, как Илон Маск объявил о выходе компании на биржу.
В пятницу состоялся запуск новейшей версии Starship, который сопровождался незначительными проблемами, но сотрудники SpaceX встретили его аплодисментами в прямом эфире. Испытание проходит на фоне подготовки к тому, что может стать крупнейшим первичным публичным размещением акций (IPO) в истории.
Starship третьего поколения, получивший обозначение V3, стартовал с южной оконечности Техаса в 17:30 по местному времени (22:30 GMT). Примерно через час испытание завершилось: гигантская ракета достигла Индийского океана и взорвалась при ударе.
«Вы забили гол за человечество», — написал Маск в соцсети X. В полностью собранном виде высота новой ракеты составляет 407 футов (124 метра), что больше предыдущих версий Starship.
Это 12-й испытательный полет ракеты, предназначенной для будущих миссий NASA на Луну и даже на Марс. Перед запуском глава NASA Джаред Айзекман заявил: «Мы с нетерпением ждем этого полета, потому что, надеюсь, в не столь отдаленном будущем мы встретимся на околоземной орбите».
NASA готовится впервые за более чем 50 лет высадить людей на Луну в рамках программы Artemis, в то время как Китай планирует свою первую пилотируемую миссию к 2030 году. Космическое агентство платит SpaceX и Blue Origin, основанной миллиардером Джеффом Безосом, миллиарды долларов за создание лунных посадочных модулей для астронавтов Artemis.