Sakkiz yil ichida birinchi marta Janubiy Koreyaga tashrif buyurgan Shimoliy Koreya sport jamoasi o‘z safarini Osiyo Ayollar Chempionlar Ligasida g‘alaba bilan yakunladi. Naegohyang nomli jamoa finalda Yaponiyaning Tokyo Verdy Beleza jamoasini 1:0 hisobida mag‘lub etdi.
Suvon shahrida bo‘lib o‘tgan final uchrashuvida Naegohyang jamoasi sardori Kim Kyong Yongning birinchi bo‘lim oxiridagi goli hal qiluvchi bo‘ldi. Shimoliy Koreya ayollar futboli xalqaro maydonda kuchli o‘rin tutadi va milliy terma jamoalar muntazam ravishda Osiyo va jahon miqyosida yuqori darajada raqobatlashadi.
Naegohyangning g‘alabasi ularga kelasi yilgi FIFA Ayollar Chempionlar Kubogida qatnashish imkonini beradi. Jamoa 2012 yilda tashkil etilgan bo‘lib, nomi koreys tilida “Mening ona shahrim” degan ma’noni anglatadi. Yarim finalda ular Suvon FC Women jamoasini 2:1 hisobida mag‘lub etishgan edi.
Final o‘yini qattiq kurashlarga boy bo‘lsa-da, adolatli ruhda o‘tdi. O‘yin yakunida futbolchilar bir-birlarini quchoqlashdi, murabbiy Ri Yu Il esa zaxira o‘rindig‘ida quvonchdan yig‘ladi.
Naegohyangning Janubiy Koreyaga tashrifiga qiziqish juda katta edi. Yarim final uchun 7,087 ta chipta bir necha soat ichida sotildi. Final chiptalari esa o‘yin boshlanishiga yaqin ham mavjud edi va stadionda bo‘sh o‘rindiqlar ko‘p edi.
Shimoliy Koreyalik muxlislar rasman yo‘q edi, chunki ularga Janubiy Koreyaga kirish odatda taqiqlangan. Janubiy koreyalik tomoshabinlar quyoshli ob-havo ostida an’anaviy koreys barabanlarini chalib, Naegohyangni qo‘llab-quvvatladilar.
Janubiy Koreyaning Birlashish Vazirligi tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan fuqarolik guruhlaridan 3,000 ga yaqin tomoshabin kutilgan edi. Janubiy Koreyalik NGO direktori Cheong Wook-sik Naegohyangning tashrifi “ko‘pchiligimiz uchun hissiy jihatdan hayajonli” ekanligini aytdi.
Shimoliy Koreyalik 94 yoshli Choi Hyo-kwan o‘yinni tomosha qilish uchun kelgan va “Eshitdimki, ular bugun Yaponiya bilan o‘ynashyapti, shuning uchun ularni qo‘llab-quvvatlashga keldim. Eng muhimi, hamma sog‘-salomat bo‘lib, jarohatlardan saqlanib, g‘alabaga erishsin”, dedi.
Naegohyang va Tokyo avvalroq musobaqada uchrashgan edi, o‘shanda yaponlar 4:0 hisobida g‘alaba qozongan. Finalda esa hisob ancha yaqin bo‘ldi. Shimoliy Koreya FIFA ayollar reytingida 11-o‘rinda, erkaklar jamoasi esa 118-o‘rinda.

Первая за восемь лет северокорейская спортивная команда, посетившая Южную Корею, увенчала свою поездку победой в Азиатской женской Лиге чемпионов, обыграв японский «Токио Верди Белеза» со счетом 1:0 в финале.
«Нэгохян» завоевал трофей в субботу благодаря голу капитана Ким Кён Ён незадолго до перерыва в южнокорейском городе Сувон. Женский футбол является одним из сильнейших видов спорта Северной Кореи, и национальные команды регулярно соревнуются на высшем уровне в Азии и мире.
Победа «Нэгохян» означает, что они примут участие в будущем Кубке чемпионов ФИФА среди женщин, в котором будут участвовать команды со всего мира. Клуб, основанный в 2012 году, чье название означает «Моя родина» на корейском, ранее в полуфинале обыграл «Сувон ФК Вумен» 2:1.
Северокорейцы одолели «Токио» в финале, который изобиловал жесткими стыками, но проходил в честной борьбе. Игроки обнялись после финального свистка, а тренер Ри Ю Иль сидел на скамейке и плакал от радости.
Интерес к визиту «Нэгохян» на Юг был огромным: 7 087 билетов на полуфинал против «Сувон» были распроданы за несколько часов. Билеты на финал были доступны незадолго до начала, и на стадионе было много пустых мест.
Официальных болельщиков «Нэгохян» не было, так как северокорейцам обычно запрещен въезд на Юг. Южнокорейские зрители в солнечную погоду били в традиционные корейские барабаны, поддерживая «Нэгохян». Ожидалось около 3 000 зрителей от гражданских групп, поддерживаемых Министерством объединения Сеула.
Чон Ук-щик, директор южнокорейской НПО «Мирная сеть», назвал визит «Нэгохян» «эмоционально ошеломляющим для многих из нас». Чхве Хё-кван, 94-летний уроженец Севера, пришел поддержать команду: «Я слышал, что они играют с Японией, поэтому пришел поддержать. Надеюсь, все будут здоровы и добьются победы».
«Нэгохян» и «Токио» встречались ранее в турнире, и японцы выиграли 4:0. Финал был гораздо более упорным: «Токио» имел преимущество в первом тайме, но «Нэгохян» забил за минуту до перерыва. Северная Корея занимает 11-е место в рейтинге ФИФА среди женщин, что намного выше мужской команды (118-е).