O'tgan hafta Bryusselda Yevropa Ittifoqi va Suriya rasmiylari o'rtasida mamlakatni qayta qurish masalalari bo'yicha yuqori darajadagi muzokaralar bo'lib o'tdi. Yevropa Ittifoqi Suriya sog'liqni saqlash tizimini qo'llab-quvvatlash doirasida Xomsdagi Ar-Rastan kasalxonasini reabilitatsiya qilish uchun 14 million yevro (16,25 million dollar) ajratdi.
14 yillik mojarodan so'ng Suriya sog'liqni saqlash sohasida og'ir inqirozga duch kelmoqda. Relief International tashkilotining hisobotiga ko'ra, qaytgan 3,7 million suriyalik vayron bo'lgan sog'liqni saqlash tizimi bilan to'qnashmoqda. Deir Az-Zor shahrida qaytganlarning 78 foizi tibbiy yordam mavjud emasligini bildirgan. Al-Tebni tumanida so'ralgan uy xo'jaliklarining 41 foizi kamida bitta oila a'zosi so'nggi olti oy ichida shoshilinch tibbiy yordamga murojaat qila olmaganini aytgan.
Relief International qo'llab-quvvatlaydigan 50 ta tibbiy muassasada shifokorlar har kuni oqibatlarni ko'rmoqda: to'yib ovqatlanmaslik bilan og'rigan bolalar, diabet va gipertoniya kabi surunkali kasalliklarga chalingan kattalar dori-darmonsiz qolmoqda. Homilador ayollar va ularning chaqaloqlari zarur antenatal yordam va malakali akusherlik xizmatisiz xavf ostida qolmoqda.
So'rovda qatnashgan ayollarning 86 foizi tashvish va ruhiy iztirobni boshdan kechirayotganini bildirgan. Urushdan keyin nogironlik darajasi keskin oshgan: suriyaliklarning taxminan 28 foizi (global o'rtacha ko'rsatkichdan deyarli ikki baravar ko'p) nogironlikning qandaydir shakliga ega.
Suriya sog'liqni saqlash tizimini tiklash uchun birlamchi tibbiy yordamga, ruhiy salomatlik va psixososyal qo'llab-quvvatlashga, shuningdek, ayollar, bolalar, surunkali kasalliklarga chalinganlar va nogironlarga yo'naltirilgan maxsus xizmatlarga sarmoya kiritish zarur. Bryusseldagi uchrashuv xalqaro hamkorlikda muhim qadam bo'ldi, endi boshqa hukumatlar va donorlar o'z yordamini Suriyaning barqaror tiklanishi ehtiyojlariga moslashtirishi kerak.

На прошлой неделе в Брюсселе состоялись переговоры на высоком уровне между представителями Европейского союза и Сирии по вопросам восстановления страны. Евросоюз выделил 14 миллионов евро (16,25 миллиона долларов) на реабилитацию больницы Ар-Растан в Хомсе в рамках поддержки сирийской системы здравоохранения.
После 14 лет конфликта Сирия сталкивается с серьезным кризисом в сфере здравоохранения. Согласно отчету организации Relief International, 3,7 миллиона вернувшихся сирийцев сталкиваются с разрушенной системой здравоохранения. В Дейр-эз-Зоре 78% вернувшихся сообщили о недоступности медицинской помощи. В районе Аль-Тебни 41% опрошенных домохозяйств заявили, что по крайней мере один член семьи не смог получить неотложную помощь за последние шесть месяцев.
В 50 медицинских учреждениях, поддерживаемых Relief International, врачи ежедневно видят последствия: дети с острым недоеданием, взрослые с хроническими заболеваниями, такими как диабет и гипертония, остаются без лекарств. Беременные женщины и их младенцы подвергаются риску без дородовой помощи и квалифицированного акушерского ухода.
86% опрошенных женщин сообщили о тревоге и психологическом стрессе. Уровень инвалидности после войны резко возрос: примерно 28% сирийцев (почти вдвое выше среднемирового показателя) имеют ту или иную форму инвалидности.
Для восстановления системы здравоохранения Сирии необходимы инвестиции в первичную медико-санитарную помощь, психическое здоровье и психосоциальную поддержку, а также специализированные услуги для женщин, детей, людей с хроническими заболеваниями и инвалидов. Встреча в Брюсселе стала важным шагом в международном сотрудничестве, теперь другим правительствам и донорам необходимо соизмерить свою поддержку с масштабами потребностей Сирии.