Bahrayn hukumati to'qqiz kishini Eron Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) bilan hamkorlikda "dushmanlik va terrorchilik harakatlari" sodir etganlikda ayblab, umrbod qamoq jazosiga hukm qildi. Yana ikki ayblanuvchi uch yillik qamoq jazosiga tortildi. Bu haqda davlat matbuoti xabar berdi.
Hukm chiqarilishi Bahrayn hukumatining Tehronga aloqadorlikda gumon qilingan shaxslarga qarshi kuchaytirilgan ta'qib kampaniyasi doirasida amalga oshirildi. Bu voqealar AQSh va Isroil rejimining fevral oyi oxirida Eronga qarshi urush boshlaganidan keyin sodir bo'ldi. Eron o'zining barcha ko'rfaz qo'shnilariga javob zarbalari berib, Amerika manfaatlari, jumladan harbiy bazalarni nishonga olganini da'vo qildi.
Prokuratura ma'lumotlariga ko'ra, ayrim mahkumlar IRGC nomidan Bahrayndagi muhim va strategik ob'ektlarni suratga olgan. Boshqalar esa Erondan Bahraynga pul o'tkazmalarini, jumladan kriptovalyuta operatsiyalari orqali moliyalashtirishga yordam berganlikda ayblangan. Hukumat, shuningdek, mamlakat ichidagi shaxslar rejalarni qo'llab-quvvatlash uchun yollanganini da'vo qilmoqda.
Bahrayn mart oyida, mojaro boshlanganidan ko'p o'tmay, Eronga aloqadorlikda gumon qilingan shaxslarni hibsga olishni boshladi. Shu oy boshida yana 41 kishi qo'lga olindi. Ikki hafta o'tmay, 60 dan ortiq kishi Bahraynga qarshi Eron hujumlarini qo'llab-quvvatlagani va "xorijiy tashkilotlar bilan til biriktirgani" uchun fuqaroligidan mahrum qilindi.
Londonda joylashgan Bahrayn Huquq va Demokratiya Instituti bu qadamni "xavfli" deb atadi va xalqaro huquqning aniq buzilishi ekanligini ta'kidladi. Boshqa ko'rfaz davlatlari ham Eron bilan hamkorlikda ayblangan shaxslarni hibsga olgan. O'tgan oy Birlashgan Arab Amirliklari "terrorchilik harakatlari"ni amalga oshirishni rejalashtirgan guruhni yo'q qilganini e'lon qildi.
Bahraynda katta shia aholisi istiqomat qiladi. Ularning ko'plari uzoq vaqtdan beri hukumatni siyosiy va iqtisodiy chetlashda ayblab keladi. Hukumat esa shia fuqarolariga nisbatan kamsitishni rad etib, Erondan mamlakatda tartibsizliklarni qo'zg'atishda ayblaydi.

Власти Бахрейна приговорили девять человек к пожизненному заключению за совершение того, что они называют «враждебными и террористическими актами» в сотрудничестве с Корпусом стражей исламской революции Ирана (КСИР). Еще двое подсудимых были приговорены к трем годам тюремного заключения за сотрудничество с КСИР в «террористической и шпионской» деятельности, сообщили государственные СМИ в воскресенье.
Приговоры были вынесены в ходе усиленной кампании властей Бахрейна против лиц, подозреваемых в связях с Тегераном. Кампания последовала за волной иранских ударов по Бахрейну после того, как режимы США и Израиля начали войну против Ирана в конце февраля. Иран в ответ нанес удары по всем своим соседям в Персидском заливе, заявив, что нацеливается на американские интересы, включая военные базы.
Прокуроры заявили, что некоторые осужденные фотографировали важные и стратегические объекты в Бахрейне от имени КСИР. Другие обвинялись в содействии переводу средств из Ирана в Бахрейн, в том числе через криптовалютные транзакции, для финансирования операций. Власти также утверждали, что лица внутри страны были завербованы для поддержки некоторых планов.
Бахрейн начал аресты лиц, предположительно связанных с Ираном, в марте, вскоре после начала конфликта. Ранее в этом месяце были задержаны еще 41 человек. Менее чем через две недели более 60 человек были лишены гражданства за предполагаемую поддержку иранских атак на Бахрейн и «сговор с иностранными организациями».
Базирующийся в Лондоне Бахрейнский институт прав и демократии назвал этот шаг «опасным» и заявил, что он является явным нарушением международного права. Другие государства Персидского залива также арестовали лиц, обвиняемых в сотрудничестве с Ираном. В прошлом месяце Объединенные Арабские Эмираты заявили, что ликвидировали группу, якобы планировавшую «террористические акты».
В Бахрейне проживает большое шиитское население. Многие его представители давно обвиняют власти в политической и экономической маргинализации. Правительство отрицает дискриминацию шиитских граждан, обвиняя Иран в разжигании беспорядков в стране.