AQSh Senati tomonidan Afrika ishlari bo'yicha davlat kotibi yordamchisi etib tayinlangan faxriy dengiz zobiti Frank Garsiya o'zining tasdiqlash tinglovida Lobito yo'lagini Afrika bilan hamkorlikning yangi modeli sifatida ta'rifladi. U Trump ma'muriyati ushbu loyiha orqali "o'zaro manfaatli savdo va investitsiyalar"ni yo'lga qo'yayotganini ma'lum qildi.
Lobito yo'lagi - Angolaning Lobito portini Kongo Demokratik Respublikasi va Zambiyaning mineral boyliklariga boy hududlari bilan bog'laydigan 1300 kilometrlik strategik temir yo'l va transport yo'nalishi. Loyiha dastlab Bayden ma'muriyati davrida imzolangan bo'lsa-da, Trump 2025-yilda moliyalashtirishni faollashtirdi.
Garsiya loyihani "Amerika birinchi" yondashuviga mos keladigan, AQSh milliy manfaatlariga asoslangan yangi yo'nalish namunasi deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, endilikda insonparvarlik yordami emas, balki ish o'rinlari yaratish, mintaqaviy integratsiya va tijorat aloqalarini kengaytirish ustuvor vazifa hisoblanadi.
Biroq, tanqidchilar loyiha asosan AQShning elektr transport vositalari va toza energiya texnologiyalari uchun zarur bo'lgan muhim minerallarga muqobil ta'minot zanjirlarini yaratishga xizmat qilishini ta'kidlamoqda. London SOAS universiteti professori Mayk Jenningsning fikricha, yo'lak mojarolarni kuchaytirishi va neokolonial amaliyotni davom ettirishi mumkin.
Loyiha tarixi 1902-yilda qurilgan Benguela temir yo'liga borib taqaladi, u mustamlakachilik davrida xomashyoni Yevropaga tashish uchun xizmat qilgan. 27 yillik fuqarolar urushidan so'ng temir yo'lning atigi 3 foizi ish holatida qolgan. Keyinchalik Xitoy tomonidan 2 milliard dollarlik neft-evl dasturi doirasida qayta tiklangan.
AQSh Xalqaro rivojlanish moliya korporatsiyasi (DFC) loyiha uchun 753 million dollar ajratgan. DFC rahbari Ben Blek bu mablag'ni "misli ko'rilmagan ko'lam va strategik ahamiyatga ega" deb baholagan. Uning ta'kidlashicha, investitsiyalar Xitoy va boshqa raqobatchilarning monopoliyasining oldini olishga xizmat qiladi.
Global Watch tashkilotining sun'iy yo'ldosh tahlillariga ko'ra, Kongo Demokratik Respublikasida yo'lak qurilishi tufayli 6500 kishi ko'chirilishi mumkin. BMTning 2024-yilgi hujjatida loyihaning atrof-muhitga ta'siri, yer va jamoalar bilan nizolar, shuningdek, inson huquqlari bilan bog'liq xavflar qayd etilgan.
Jenningsning xulosasiga ko'ra, transport infratuzilmasi zarur bo'lsa-da, Lobito yo'lagi asosan AQShning strategik va iqtisodiy manfaatlariga xizmat qiladi, mahalliy aholining ehtiyojlarini hisobga olmaydi.

Назначенный Сенатом США на пост заместителя госсекретаря по делам Африки ветеран военно-морского флота Фрэнк Гарсия на слушаниях по утверждению назвал Лобитский коридор примером нового направления в политике Вашингтона, основанного на «торговле и инвестициях для взаимной выгоды».
Лобитский коридор — это стратегический железнодорожный и транспортный маршрут протяженностью 1300 км, соединяющий ангольский порт Лобито с богатыми полезными ископаемыми районами Демократической Республики Конго (ДРК) и Замбии. Хотя меморандум о взаимопонимании был подписан при администрации Байдена, Трамп мобилизовал финансирование в 2025 году.
Гарсия подчеркнул, что приоритетом будут создание рабочих мест, региональная интеграция и расширение коммерческих связей, а не гуманитарная помощь, которая должна оцениваться по вкладу в национальную безопасность и экономические интересы. Проект позиционируется как соответствующий подходу «Америка прежде всего».
Однако критики утверждают, что коридор в первую очередь служит интересам США по обеспечению альтернативных цепочек поставок критически важных минералов, необходимых для производства электромобилей, технологий чистой энергии и обороны. Профессор Лондонского университета SOAS Майк Дженнингс назвал реализацию проекта «неоколониальной по духу и целям».
История проекта восходит к колониальной железной дороге Бенгела, построенной в 1902 году для вывоза сырья в Европу. После 27-летней гражданской войны в Анголе от дороги осталось менее 3%. Позже она была восстановлена Китаем в рамках программы «нефть в обмен на железную дорогу» стоимостью $2 млрд.
Корпорация международного развития США (DFC) выделила на проект $753 млн. Глава DFC Бен Блэк назвал это финансирование «беспрецедентным по масштабу и стратегической значимости», отметив, что инвестиции помогут предотвратить монополизацию Китаем цепочек поставок.
По данным спутникового анализа британской организации Global Witness, в ДРК из-за строительства коридора могут быть переселены до 6500 человек. Документ ООН от октября 2024 года указывает на риски для окружающей среды, земельные конфликты и нарушения прав человека.
Дженнингс заключил, что, хотя транспортная инфраструктура необходима, Лобитский коридор ориентирован на внешние стратегические и экономические интересы, а не на потребности местных сообществ, которые пострадают от его эксплуатации.