“Sharqiy KDR endi kasallik va mojaroning halokatli to‘qnashuviga duch kelmoqda, Ituri provinsiyasidagi Ebola epidemiyasi choralardan tezroq tarqalmoqda”, deb yozdi Tedros chorshanba kuni X ijtimoiy tarmog‘ida.
JSST ma'lumotlariga ko‘ra, may oyi o‘rtalaridan beri mamlakatda kamida 10 ta tasdiqlangan Ebola o‘limi va 220 ta gumon qilinayotgan o‘lim qayd etilgan. Tashkilot, shuningdek, 15 mayda epidemiya e'lon qilinganidan beri 900 dan ortiq gumon qilinayotgan holatni aniqlagan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining sog‘liqni saqlash agentligi virusning haqiqiy tarqalishi ehtimol ancha kengroq ekanligini ta'kidladi.
Tedrosning so‘zlariga ko‘ra, KDRda tarqalayotgan Ebola shtammi Bundibugyo uchun “tasdiqlangan vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas”. “Ushbu Ebola yuqishini to‘xtatish butunlay gumanitar kirish imkoniyatiga bog‘liq”, dedi u.
Sharqiy KDRdagi xavfsizlik holati, o‘n yillar davomida turli qurolli guruhlar ishtirokidagi mojarolar tufayli, katta to‘siq bo‘lib qolmoqda. Ituri provinsiyasining qishloq joylarida davlat xizmatlari o‘nlab yillar davomida deyarli mavjud emas.
“Davom etayotgan to‘qnashuvlar ommaviy ko‘chishga olib kelmoqda, ta'sirlangan kontaktlarni haddan tashqari gavjum lagerlarga surmoqda va muhim karantin yo‘laklarini uzmoqda. Front xodimlari hamma narsani xavf ostiga qo‘ymoqda, sog‘liqni saqlash muassasalariga hujumlar esa holatlar va ularning kontaktlarini kuzatishni deyarli imkonsiz qilmoqda”, deb yozdi JSST rahbari bayonotida.
“Bomba yog‘ayotganda biz jamoat ishonchini qura olmaymiz yoki bemorlarni izolyatsiya qila olmaymiz”, deb ta'kidladi Tedros. “Biz barcha urushayotgan tomonlarni ushbu epidemiyani jilovlash uchun zudlik bilan o‘t ochishni to‘xtatishga chaqiramiz. Tibbiy guruhlarga xavfsiz va barqaror kirish imkoniyatini ta'minlashni so‘raymiz. Inson hayotini hamma narsadan ustun qo‘yishga chaqiramiz.”
Avvalroq sog‘liqni saqlash idoralari epidemiya Afrikaning ba'zi qismlarida tarqalishda davom etayotgani va qo‘shni davlatlar ham ta'sirlangani haqida ogohlantirgan edi.
Afrika Kasalliklarni Nazorat qilish va Oldini olish Markazlari ma'lumotlariga ko‘ra, Ruanda, Keniya, Tanzaniya, Angola, Burundi, Markaziy Afrika Respublikasi, Kongo Respublikasi, Efiopiya, Janubiy Sudan va Zambiyani o‘z ichiga olgan o‘n mamlakat Ebola epidemiyasi xavfiga duch kelmoqda.
JSST, shuningdek, global tarqalish xavfi pastligicha qolayotgan bo‘lsa-da, holatlar soni, tibbiyot xodimlari orasidagi infektsiyalar va shaharlardagi epidemiyalar tufayli vaziyat diqqat bilan kuzatilayotgani haqida ogohlantirdi.

Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус предупредил, что продолжающийся конфликт в восточной части Демократической Республики Конго (ДРК) резко осложняет усилия по сдерживанию вспышки Эболы.
«Восточная ДРК теперь сталкивается с катастрофическим столкновением болезни и конфликта: вспышка Эболы в провинции Итури опережает ответные меры», — написал Тедрос в среду в соцсети X.
По данным ВОЗ, с середины мая в стране зарегистрировано не менее 10 подтвержденных смертей от Эболы и 220 предполагаемых смертей. Организация также зафиксировала более 900 предполагаемых случаев с момента объявления вспышки 15 мая.
Агентство здравоохранения ООН заявило, что истинное распространение вируса, вероятно, гораздо шире.
Тедрос отметил, что для штамма Эболы Бундибугьо, распространяющегося в ДРК, «нет одобренной вакцины или лечения». «Остановка передачи этой Эболы полностью зависит от гуманитарного доступа», — сказал он.
Ситуация с безопасностью в восточной ДРК, страдающей от конфликтов с участием множества вооруженных групп на протяжении трех десятилетий, является огромным препятствием. Государственные услуги в сельских районах провинции Итури практически отсутствуют десятилетиями.
«Продолжающиеся столкновения вызывают массовое перемещение, выталкивая подвергшихся воздействию контактов в переполненные лагеря и разрывая критические коридоры сдерживания. Медицинские работники рискуют всем, а нападения на медицинские учреждения делают отслеживание случаев и их контактов почти невозможным», — написал глава ВОЗ в заявлении.
«Мы не можем завоевать доверие сообщества или изолировать больных, пока падают бомбы», — настаивал Тедрос. «Мы призываем все воюющие стороны немедленно согласиться на прекращение огня, чтобы сдержать эту вспышку. Обеспечить безопасный и устойчивый доступ для медицинских бригад. Мы призываем поставить выживание человека выше всего остального».
Ранее органы здравоохранения предупредили, что вспышка продолжает распространяться в некоторых частях Африки, затронуты также соседние страны.
Десять стран, включая Руанду, Кению, Танзанию, Анголу, Бурунди, Центральноафриканскую Республику, Республику Конго, Эфиопию, Южный Судан и Замбию, сталкиваются с риском вспышки Эболы, согласно данным Африканских центров по контролю и профилактике заболеваний.
ВОЗ также предупредила, что, хотя риск глобального распространения остается низким, ситуация находится под пристальным наблюдением из-за количества случаев, инфекций среди медработников и вспышек в городских районах.