Chorshanba kuni ertalab Livan ommaviy axborot vositalari janub va sharqiy Bekaa vodiysi bo‘ylab Isroil hujumlari to‘lqini haqida xabar berdi. Choukine va Nabatieh shaharlarida to‘rt kishi halok bo‘ldi.
Hizbulloh, o‘z navbatida, Isroilni sulhni buzishda ayblab, Litani daryosining shimolida, chegaradan 30 km uzoqlikda Isroil qo‘shinlari bilan jang olib borayotganini ma’lum qildi.
Bu Isroil bosh vaziri Benjamin Netanyaxu janubiy Livanni qisman bosib olgan qo‘shinlarga va shimoliy Isroildagi tinch aholiga Hizbullohning dron hujumlaridan so‘ng quruqlikdagi operatsiyani kengaytirishni e’lon qilganidan bir kun keyin sodir bo‘ldi.
Chorshanba kuni Tyre osmonida qalin qora tutun ustunlari ko‘tarildi. Aholi dahshat bilan balkonlardan kuchli havo hujumlarini kuzatib, telefonlariga suratga oldi.
Tushdan keyin Isroil harbiylari Tyre va uning atrofidagi Falastin qochqinlar lagerlari hamda qishloqlaridagi barchani zudlik bilan chiqib ketishni va chegaradan 40 km uzoqlikdagi Zahrani daryosining shimoliga yo‘l olishni buyurdi. Bu mojaro davridagi eng keng ko‘lamli ko‘chirish buyruqlaridan biri edi.
Tyre shahrida yashovchi ko‘pchilik, jumladan, Livan janubining boshqa qismlaridan ko‘chirilganlar, boradigan aniq joyga ega emas. 52 yoshli Rida, sobiq kafe egasi, avval Tyreni hech qachon tark etmasligini aytgan bo‘lsa, endi vaziyat o‘zgargan: “Men portga bordim, plyaj yonida, ko‘p odam bor. Hamma qo‘rqib ketgan. Menimcha, ular Tyreni yo‘q qiladi.”
Avvalroq Isroil harbiylari Tyredan shimoliy-sharqda joylashgan Nabatieh va boshqa bir qancha shaharlar aholisiga ikkinchi kun ketma-ket chiqib ketishni buyurgan edi.
Evakuatsiya buyruqlari Livan janubi va Bekaa vodiysidagi 50 ga yaqin shahar va qishloqlarga 150 dan ortiq Isroil havo hujumlari amalga oshirilgan halokatli 24 soatdan so‘ng berildi. Livan sog‘liqni saqlash vazirligi seshanba kuni kamida 31 kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi, shulardan 15 nafari Tyre sharqidagi Burj al-Shamali shahrida.
Isroil harbiylari Hizbullohning “infratuzilma ob’ektlari va terrorchilari” nishonga olinganini aytdi. Hujumlar Isroil bosh vaziri Netanyaxu qo‘mondonlarga Hizbullohning hujumlariga javoban “gaz pedalini yanada qattiqroq bosishni” buyurganidan keyin sodir bo‘ldi.
Seshanba kuni kechqurun Netanyaxu vazirlar mahkamasi yig‘ilishida Isroil qo‘shinlari Livan janubidagi bosib olingan hududdan tashqarida operatsiyani “chuqurlashtirayotganini” aytdi. “Harbiylar yirik kuchlar bilan yerda harakat qilmoqda va ustun erlarni egallamoqda. Isroil shimolidagi jamoalarni himoya qilish uchun xavfsizlik zonasini mustahkamlaymiz”, dedi u.
Hizbulloh chorshanba kuni jangchilari Litani daryosining shimolida va Isroil e’lon qilgan “bufer zonasi” tashqarisidagi Zavtar al-Sharqiya shahrida Isroil kuchlari bilan “yaqin masofada” to‘qnashganini ma’lum qildi.
Isroil rasmiylari Hizbulloh hujumlari 16 aprelda boshlangan va ikki marta uzaytirilgan vaqtinchalik sulh bitimini buzayotganini aytdi. Livan rasmiylari esa Isroil hujumlarini sulhning buzilishi deb hisoblaydi.
Keskinlik urushni tugatish bo‘yicha muzokaralarni barbod qilish xavfini tug‘dirmoqda. Eron har qanday kelishuv Livanni ham qamrab olishi kerakligini ta’kidlaydi, Isroil esa Hizbulloh tahdidiga qarshi kurashni davom ettirish huquqini saqlab qoladi.
Livan 2 mart kuni urushga tortildi, Hizbulloh Eron rahbarini o‘ldirgan Isroil zarbasiga javoban Isroilga raketalar otganida. Isroil Livan bo‘ylab havo hujumlari va quruqlikdagi bosqin bilan javob berdi. Livan sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, urush boshlanganidan beri Livanda kamida 3213 kishi halok bo‘lgan. Isroil chegaraning ikki tomonida 23 askari va 4 tinch aholi vakili halok bo‘lganini aytadi.

Израильские военные нанесли авиаудары по объектам «Хезболлы» в Тире на юге Ливана после того, как приказали эвакуировать весь город.
Военные заявили жителям, что были «вынуждены действовать решительно» в Тире, поскольку поддерживаемая Ираном группировка нарушает перемирие при посредничестве США, начавшееся пять недель назад.
Ранее в среду ливанские СМИ сообщили о волне израильских ударов по югу и восточной долине Бекаа, в результате которых четыре человека погибли в городах Шукин и Набатия.
«Хезболла», которая сама обвиняет Израиль в нарушении перемирия, заявила, что ведет бои с израильскими войсками к северу от реки Литани, примерно в 30 км от границы.
Это произошло через день после того, как премьер-министр Израиля объявил о расширении наземной операции после атак беспилотников «Хезболлы» на войска, оккупирующие часть южного Ливана, и на мирных жителей на севере Израиля.
Густые черные столбы дыма окрасили средиземноморское небо Тира в среду. Жители с ужасом наблюдали с балконов, снимая на телефоны, как мощные израильские авиаудары поражают город, один из крупнейших на юге Ливана.
Днем израильские военные приказали всем в Тире, а также в палестинских лагерях беженцев и окрестных деревнях немедленно покинуть свои дома и направиться к северу от реки Захрани, примерно в 40 км от границы. Это был один из самых масштабных приказов о перемещении за время конфликта.
Многие жители Тира, включая тех, кто уже был перемещен из других частей южного Ливана, не имеют очевидного места назначения. Рида, 52-летний бывший владелец кафе, ранее говорил, что никогда не покинет Тир, но теперь настроение изменилось: «Я пошел в порт рядом с пляжем, там много людей. Все боятся. Я думаю, они сотрут Тир с лица земли».
Ранее израильские военные приказали жителям Набатии, к северо-востоку от Тира, и нескольких других городов покинуть свои дома второй день подряд.
Приказы об эвакуации последовали за разрушительными 24 часами, в ходе которых более 150 израильских авиаударов поразили около 50 городов и деревень на юге Ливана и в долине Бекаа. Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что во вторник погибли по меньшей мере 31 человек, в том числе 15 в городе Бурдж-эш-Шамали к востоку от Тира.
Израильские военные заявили, что нанесли удары по «объектам инфраструктуры и террористам» «Хезболлы». Эти удары произошли после того, как премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху приказал командирам «нажать на педаль газа еще сильнее» в ответ на атаки «Хезболлы».
Вечером во вторник Нетаньяху заявил на заседании кабинета министров, что израильские войска также «углубляют» свою операцию за пределами оккупированной полосы на юге Ливана. «Армия действует с крупными силами на земле и захватывает господствующие высоты. Мы укрепляем зону безопасности для защиты общин на севере Израиля», — сказал он.
«Хезболла» в среду заявила, что ее бойцы столкнулись с израильскими силами «в упор» в городе Завтар-эш-Шаркия, к северу от реки Литани и за пределами объявленной Израилем «буферной зоны».
Израильские официальные лица заявили, что атаки «Хезболлы» нарушают временное соглашение о перемирии между Израилем и Ливаном, которое началось 16 апреля и было продлено дважды. Однако ливанские чиновники указывают на сами израильские удары как на нарушения того же соглашения.
Эскалация угрожает сорвать переговоры, направленные на прекращение войны между США, Израилем и Ираном. Иран настаивает на том, что любая сделка должна также охватывать Ливан, но Израиль заявляет, что оставляет за собой право продолжать борьбу с угрозой со стороны «Хезболлы».
Ливан был втянут в войну 2 марта, когда «Хезболла» запустила ракеты по Израилю в ответ на израильский удар, убивший верховного лидера Ирана. Израиль ответил воздушной кампанией по всему Ливану и наземным вторжением. По данным министерства здравоохранения Ливана, с начала войны в Ливане погибли по меньшей мере 3213 человек. Израиль сообщает о 23 погибших солдатах и 4 мирных жителях по обе стороны границы.