Irlandiya Respublikasi terma jamoasi bosh murabbiyi Xeymir Xallgrimsson o‘z futbolchilarini Millatlar Ligasi doirasidagi Isroilga qarshi o‘yinda 'bu urushda g‘alaba qozonishga' chaqirdi. Bu chaqiriq Irlandiya parlamentida o‘yinlarga qarshi yangi norozilik namoyishlari fonida yangradi.
Irlandiya Futbol Assotsiatsiyasi (FAI) ikki uchrashuvni boykot qilish bosimiga uchramoqda, jumladan 4-oktabr kuni Dublindagi uy uchrashuvi. Bir qator falastinparast irland siyosatchilari va futbol arboblari federatsiyani Isroilning G‘azodagi genotsid urushi sababli o‘yinlardan voz kechishga chaqirmoqda.
FAI noyabr oyida UEFAga Isroilni xalqaro musobaqalardan darhol chetlashtirishni so‘rab murojaat qilgan, biroq Yevropa futbol boshqarmasidan hech qanday qo‘llab-quvvatlash olmagan. Chorshanba kuni Irlandiya parlamentida yangi norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi.
O‘tgan oktabrda islandiyalik murabbiy Xallgrimsson Isroilni xalqaro futbol musobaqalaridan chetlashtirish tarafdori edi. 58 yoshli mutaxassis Dublindagi Qatarga qarshi o‘rtoqlik o‘yini oldidan: 'Men bu masala bo‘yicha fikrimni bildirganman, takrorlashning hojati yo‘q. Ammo futbol nuqtai nazaridan bu menga yoqmaydigan to‘siq va futbolchilarning bunday vaziyatda qolishi adolatsizlik. Biz yomon odamlar emasmiz', dedi.
U qo‘shimcha qildi: 'Eng yaxshi javob bu o‘yinda g‘alaba qozonish, ularga qarshi urushda yutish bo‘ladi. Bu mening uchun mukammal javob bo‘ladi. Boshqa qarorlar biz tomonimizdan qabul qilinmaydi, ammo barcha futbolchilar mamlakatni himoya qilishni xohlaydi, raqib kim bo‘lishidan qat’i nazar'.
Isroil o‘z jahon chempionati saralash o‘yinlarini Vengriyada o‘tkazgan va 27-sentabrdagi Millatlar Ligasi o‘yinini neytral maydonda o‘tkazishi kutilmoqda. Ayniqsa, 4-oktabrdagi Dublindagi uchrashuvga nisbatan norozilik shu qadar kuchliki, uni boshqa joyda o‘tkazish takliflari bor. FAI fevral oyida Isroilga qarshi ikki uchrashuvni o‘tkazishdan 'boshqa tanlov yo‘q'ligini ta’kidlagan.
Xallgrimsson: 'Uyda o‘ynamaslik futbol nuqtai nazaridan kamchilik bo‘ladi. Biz uyda juda yaxshi o‘ynadik. Aviva stadioni biz uchun kuchli qal’aga aylanmoqda. Uni ko‘chirish imkoniyatimizni pasaytiradi. Umid qilamanki, odamlar futbolchilar atrofida birlashadi, norozilik yoki zarar keltiradigan narsalar qilish o‘rniga o‘yinni qo‘llab-quvvatlaydi', dedi.

Главный тренер сборной Ирландии Хеймир Халльгримссон призвал своих игроков 'выиграть эту войну' против Израиля в матче Лиги наций на фоне возобновившихся протестов в ирландском парламенте против этих игр.
Футбольная ассоциация Ирландии (FAI) находится под давлением с требованием бойкотировать два матча, включая домашнюю игру в Дублине 4 октября. Несколько пропалестинских ирландских политиков и футбольных деятелей призвали федерацию отказаться от матчей из-за действий Израиля в ходе его геноцидной войны в Газе.
В ноябре FAI приняла резолюцию с требованием немедленного отстранения Израиля от международных соревнований, но не получила поддержки от УЕФА. В среду в ирландском парламенте прошли новые протесты против матчей.
В октябре исландский тренер Халльгримссон был среди тех, кто призывал запретить Израилю участие в международных футбольных соревнованиях. 58-летний специалист, выступая перед товарищеским матчем с Катаром в Дублине, заявил: 'Я уже высказал свое мнение по этому вопросу, не нужно повторять. Но с футбольной точки зрения это препятствие, которое мне не нравится, и несправедливо, что игроки и мы оказались в таком положении. Мы здесь не плохие парни'.
Он добавил: 'Лучший ответ для нас — просто выиграть эту игру, выиграть эту войну против них. Это был бы идеальный ответ с моей стороны. Другие решения принимаются не нами, но все игроки хотят представлять страну и делать это хорошо, независимо от соперника'.
Израиль проводил свои отборочные матчи чемпионата мира в Венгрии и, как ожидается, проведет матч Лиги наций против Ирландии 27 сентября на нейтральном поле. Из-за возмущения в Ирландии, особенно по поводу матча 4 октября в Дублине, высказывались предложения провести его в другом месте. FAI в феврале настаивала, что у нее 'нет выбора', кроме как провести оба матча с Израилем.
Халльгримссон, однако, сказал: 'Очевидно, что с футбольной точки зрения было бы невыгодно не играть дома. Мы очень хорошо играем дома. «Авива» становится для нас крепостью. Перенос матча снизит наши шансы. Надеюсь, люди сплотятся вокруг игроков и поддержат нас вместо того, чтобы протестовать или наносить ущерб'.