Eron futbol federatsiyasi (FFIRI) rahbari Mehdi Toj, AQSh hukumati Jahon chempionati uchun Eron terma jamoasiga ko‘p martalik vizalar berishi kerakligini ma’lum qildi. Bu, FIFA Eronning bazaviy lagerini AQShdan Meksikaga ko‘chirishni tasdiqlaganidan ikki kun o‘tib aytildi.
To‘q, chorshanba kuni Mashhad shahrida mahalliy jurnalistlarga bergan intervyusida, AQSh barcha o‘yinchilarga ko‘p martalik vizalar berishi kerakligini ta’kidladi, chunki ular AQShga bir necha marta kirish va chiqishlari kerak bo‘ladi. Eron terma jamoasi hali AQSh vizalarini olmagan.
Bir necha a’zolar o‘tgan hafta Turkiyada, ular mashg‘ulot o‘tkazayotgan joyda, viza uchrashuvlarida qatnashdilar. Turkiyaga Erondan kelgan o‘yinchilar va xodimlar AQSh vizalariga murojaat qilishdi, fevral oyida Eronga qarshi urush boshlanishidan oldin viza olmaganlar esa elchixonada shaxsan murojaat qilishdi.
Butun jamoa, shuningdek, agar Eron Kanadadagi o‘yinlarga chiqsa, Kanada vizalariga ham murojaat qildi. AQSh va Isroil 28 fevral kuni Eronga hujum qilgan, bu esa uch oy davom etgan mintaqaviy mojaroga olib keldi. Sulhga qaramay, AQSh chorshanba kuni Eron harbiy ob’ektlariga zarba berdi, bunga javoban Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) mintaqadagi “Amerika havo bazasiga” hujum qildi.
Eron terma jamoasi Jahon chempionatini 15 iyun kuni Los-Anjelesda (Kaliforniya) Yangi Zelandiyaga qarshi o‘yin bilan boshlaydi, olti kundan keyin Belgiya bilan to‘qnash keladi. Eronning G guruhidagi so‘nggi o‘yini 21 iyun kuni Vashington shtatidagi Sietlda Misrga qarshi bo‘ladi.
FIFA dushanba kuni Eronning Jahon chempionati bazaviy lageri jamoaning iltimosiga binoan AQShdan Meksikaga ko‘chirilganini tasdiqladi. Eron dastlab Arizona shtatidagi Tuksondagi sport majmuasini tanlagan, ammo keyin o‘zgartirishni so‘ragan. FIFA jamoa bazaviy lagerlari ro‘yxatini e’lon qilganida, Eron Meksikaning Tixuana shahridagi Centro Xoloitzcuintle’ni tanlagan.
To‘qning so‘zlariga ko‘ra, Tixuananing AQSh-Meksika chegarasiga yaqin joylashuvi viza muammolarini hal qilishga yordam beradi. U bazaning ko‘chirilishini shanba kuni, FIFA rasman e’lon qilishidan oldin e’lon qilgan edi. Jahon chempionati 11 iyundan 19 iyulgacha AQSh, Kanada va Meksika tomonidan birgalikda o‘tkaziladi.

Глава Федерации футбола Ирана (FFIRI) Мехди Тадж заявил, что власти США обязаны выдать многократные визы иранской сборной для участия в чемпионате мира. Это заявление прозвучало через два дня после того, как ФИФА подтвердила перенос тренировочной базы команды из США в Мексику.
В среду в Мешхеде Тадж подчеркнул, что США должны выдать многократные визы всем игрокам, так как им придётся многократно покидать и возвращаться в страну. Иранская сборная до сих пор не получила американские визы.
На прошлой неделе несколько членов команды прошли собеседования на визу в Турции, где они тренируются. Игроки и персонал, прибывшие из Ирана, подали заявления на визы США, а те, кто не успел подать заявления до начала войны против Ирана в феврале, лично обратились в посольство.
Вся сборная также подала заявления на канадские визы на случай выхода в плей-офф, матчи которого пройдут в Канаде. США и Израиль начали атаки на Иран 28 февраля, что привело к трёхмесячному региональному конфликту. Несмотря на перемирие, США в среду нанесли удары по иранским военным объектам, а Корпус стражей исламской революции (КСИР) ответил атакой на «американскую авиабазу» в регионе.
Иран откроет чемпионат мира 15 июня матчем против Новой Зеландии в Лос-Анджелесе, через шесть дней встретится с Бельгией, а завершит групповой этап 21 июня в Сиэтле игрой с Египтом.
В понедельник ФИФА подтвердила перенос базы сборной Ирана из США в Мексику по просьбе команды. Изначально Иран выбрал спортивный комплекс в Тусоне (Аризона), но позже запросил изменение. В итоге команда разместится в Centro Xoloitzcuintle в Тихуане, Мексика.
Тадж отметил, что близость Тихуаны к границе США поможет решить визовые вопросы. Он объявил о переносе базы в субботу, до официального подтверждения ФИФА. Чемпионат мира пройдёт с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике.