Livan sog'liqni saqlash idoralari ma'lumotlariga ko'ra, Isroilning janubiy Livanga hujumlari natijasida kamida 16 kishi halok bo'lib, 58 kishi yaralangan. Isroil hujumlarni kuchaytirib, mintaqa bo'ylab ommaviy ko'chirish buyruqlarini chiqarmoqda.
Livan davlat axborot agentligi xabar berishicha, payshanba kuni ertalab Adlun avtomagistralida qochishga urinayotgan bir oilaning olti a'zosi Isroil dron hujumida halok bo'lgan. Bu yo'l Saydo va Tir shaharlarini bog'laydigan muhim yo'nalishdir.
Hujum Isroilning janubiy Livanga bombardimonini kengaytirishi, turar-joy hududlari, yo'llar va fuqarolik infratuzilmasiga zarba berishi bilan bir vaqtda sodir bo'ldi. Livan armiyasi bir askari Nabatiya hududidagi Isroil zarbasida halok bo'lganini xabar qildi.
Isroil, shuningdek, Tir va uning atrofidagi hududlarni o'z ichiga olgan janubning katta qismlarini qamrab oluvchi keng ko'lamli ko'chirish buyruqlarini chiqardi. Aholiga zudlik bilan evakuatsiya qilinib, Zahrani daryosidan shimolga, Livan-Isroil chegarasidan taxminan 40 km uzoqlikka ko'chish buyurilgan.
Tirda Isroil havo hujumlari bir bino va kafega zarba berib, yong'in chiqargan va qutqaruv guruhlari vayronalar ostida qurbonlarni qidirmoqda. Isroil harbiylari Hizbullohning "infratuzilmasi"ni nishonga olayotganini da'vo qilmoqda, ammo zarbalar fuqarolik mahallalariga ham yetib bormoqda.
Al Jazira muxbiri Obayda Xittoning xabar berishicha, Tirdagi hujumlar to'xtovsiz davom etmoqda. "Yarim tundan beri Tir shahri va uning atrofidagi hududlarga o'ndan ortiq zarbalar berildi. Shahar asosan bo'sh", dedi u.
Xalqaro Qizil Xoch Qo'mitasi Isroilning ommaviy majburiy ko'chirishlari va shahar markazlariga davom etayotgan zarbalari tinch aholini jiddiy xavf ostiga qo'yib, gumanitar inqirozni chuqurlashtirayotgani haqida ogohlantirdi.
AQSh vositachiligidagi sulh o'tgan oy kuchga kirgan bo'lsa-da, zo'ravonlikni to'xtata olmadi. Al Jazira muxbiri Zayna Xodrning aytishicha, "bu shunchaki qog'ozda qoldi. Hudud faol urush zonasi bo'lib qolmoqda".
Kuchayish AQSh vositachiligidagi Isroil va Livan o'rtasidagi muzokaralar payshanba kuni qayta boshlanishi arafasida yuz berdi. Biroq Isroil harbiy amaliyotlarini sezilarli darajada kuchaytirib, diplomatiya istiqbollariga shubha uyg'otmoqda.

По данным ливанских властей, не менее 16 человек погибли и 58 получили ранения в результате израильских атак на юге Ливана. Израиль усиливает наступление и отдает приказы о массовом перемещении населения по всему региону.
Государственное информационное агентство Ливана сообщило в четверг, что шесть жертв были из одной семьи. Они погибли в результате удара израильского беспилотника при попытке бежать на рассвете по шоссе Адлун, ключевому маршруту, связывающему Сидон и Тир.
Атака произошла на фоне расширения Израилем бомбардировок южного Ливана, с ударами по жилым районам, дорогам и гражданской инфраструктуре. Ливанская армия сообщила о гибели одного солдата в результате израильского удара в районе Набатии.
Израиль также издал масштабные приказы о перемещении, охватывающие большую часть юга, включая Тир и окрестности. Жителям приказано немедленно эвакуироваться и переместиться к северу от реки Захрани, примерно в 40 км от границы Ливана с Израилем.
В Тире израильские авиаудары поразили здание и кафе, вызвав пожары. Спасатели разбирают завалы в поисках пострадавших. Израильские военные заявляют, что нацелены на "инфраструктуру" Хезболлы, но удары неоднократно наносились по гражданским кварталам.
Корреспондент Al Jazeera Обайда Хитто сообщил из Тира, что атаки на город были непрерывными. "С полуночи было нанесено более десятка ударов по городу Тиру и его окрестностям. Город в основном пуст", - сказал он.
Международный комитет Красного Креста предупредил, что массовые принудительные перемещения и продолжающиеся удары по городским центрам ставят гражданское население под серьезную угрозу и усугубляют гуманитарный кризис.
Перемирие при посредничестве США, вступившее в силу в прошлом месяце, не смогло остановить насилие. "Это были просто чернила на бумаге. Регион остается активной зоной войны", - отметила корреспондент Al Jazeera Зейна Ходр.
Эскалация произошла накануне возобновления переговоров между Израилем и Ливаном при посредничестве США в четверг. Однако Израиль значительно активизировал военные операции за последние два дня, ставя под сомнение перспективы дипломатии.