Venesuelaning sobiq muxolifat nomzodi Edmundo Gonsales Urrutia mamlakatda yangi prezidentlik saylovlarini o‘tkazishga chaqirdi. Ushbu da'vat sobiq prezident Nikolas Maduro AQSh kuchlari tomonidan qo‘lga olinganidan taxminan besh oy o‘tib kelmoqda.
76 yoshli sobiq diplomat, ba'zi davlatlar tomonidan 2024 yilgi Venesuela prezidentlik saylovining g‘olibi deb tan olingan Gonsales, shanba kuni yangi saylovlar o‘tkazilishi kerakligini aytdi va Nobel tinchlik mukofoti sovrindori, muxolifat yetakchisi Mariya Korina Machadoni qo‘llab-quvvatladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda e'lon qilingan video murojaatida Gonsales, shuningdek, yangi saylovlarni talab qilayotgan Machado bilan birdamlik bildirdi. U: "Bir necha kun oldin Panamada Mariya Korina Machado va Venesuelaning demokratik kuchlari yagona maqsad bilan birlashdilar: Venesuelaning ozodligi. Biz birgalikda, bir xil yo‘l xaritasida, bir xil taqdir sari birlashganmiz", dedi.
Gonsales saylov jarayonida "mustaqil hakamlar", siyosiy plyuralizm va milliy hamda xalqaro kuzatuvchilar bo‘lishi kerakligini ta'kidladi. U "o‘zgarish uchun fuqarolar vositasi bo‘lib xizmat qiladigan prezidentlik saylovlarini o‘tkazish sharoitlarini yaratish" vaqti kelganini aytdi.
Machado shanba kuni Gonsalesni "vatan xizmati va fidoyiligiga namuna" deb atadi. U: "Qayta tug‘ilayotgan ozod va gullab-yashnayotgan Venesuela, aziz Edmundo, sizning ismingiz uning qalbida muhrlangan", deb yozdi.
Maduro o‘rniga vaqtinchalik prezident Delsi Rodriges keldi, u Vashington talablariga, masalan, Venesuelaning neft zaxiralariga AQSh kirishini yaxshilashga ko‘proq moyil bo‘lib ko‘rinmoqda. AQSh prezidenti Donald Tramp Rodrigesning hamkorligidan mamnun bo‘lib, uning rahbarligini almashtirish uchun qo‘shimcha choralar ko‘rmagan.
Ispaniyada yashovchi Gonsales 2024 yilgi saylovlarda Maduro bilan raqobatlashgan edi. Machadoga esa 2024 yilgi poygada qatnashish taqiqlangan edi. Maduro ma'muriyati Gonsalesga nisbatan bahsli saylov tufayli jinoiy uyushma va fitna ayblovlari bilan hibsga olish orderi chiqargan. Machado ham Venesuela hukumati tomonidan qochoq deb topilgan.
Rasmiy natijalar Maduroning g‘alabasini ko‘rsatgan bo‘lsa-da, tashqi kuzatuvchilar va nazoratchilar, masalan, Karter Markazi va Freedom House, natijalarning ishonchliligi yo‘qligini va saylov jarayonlarida qonunbuzarliklar borligini aniqlagan. Ba'zi davlatlar, jumladan AQSh, Gonsalesni 2024 yilgi poyga g‘olibi deb tan olgan edi.

Бывший кандидат от оппозиции Венесуэлы Эдмундо Гонсалес Уррутия призвал провести в стране новые президентские выборы. Этот призыв прозвучал примерно через пять месяцев после того, как бывший президент Николас Мадуро был захвачен силами США.
76-летний бывший дипломат, признанный некоторыми странами победителем президентских выборов 2024 года в Венесуэле, в субботу заявил, что необходимо провести новые выборы, и выразил поддержку лауреату Нобелевской премии мира и лидеру оппозиции Марии Корине Мачадо.
В видеообращении, опубликованном в соцсетях, Гонсалес выразил солидарность с Мачадо, которая также выступает за новые выборы. "Несколько дней назад в Панаме Мария Корина Мачадо и демократические силы Венесуэлы объединились с единой целью: свобода Венесуэлы. Мы вместе, объединены одной дорожной картой к одной судьбе", - сказал он.
Гонсалес подчеркнул, что избирательный процесс должен иметь "независимых арбитров", политический плюрализм и национальных и международных наблюдателей. Он заявил, что пришло время "создать условия для проведения президентских выборов, которые послужат инструментом для перемен".
Мачадо в субботу назвала Гонсалеса "примером служения и преданности родине". "Свободная и процветающая Венесуэла, которая уже возрождается, дорогой Эдмундо, запечатлела ваше имя в своем сердце", - написала она в соцсети X.
Мадуро был заменен временным президентом Делси Родригес, которая, как представляется, более готова уступать требованиям Вашингтона, таким как улучшение доступа США к огромным нефтяным запасам Венесуэлы. Президент США Дональд Трамп, как утверждается, доволен сотрудничеством Родригес и не предпринял дальнейших действий для замены ее руководства.
Гонсалес, проживающий в Испании, баллотировался против Мадуро на выборах 2024 года. Мачадо было запрещено участвовать в гонке 2024 года. Администрация Мадуро, как сообщается, выдала ордер на арест Гонсалеса по обвинениям в преступном сговоре и заговоре в связи с оспариваемыми выборами. Мачадо также считается беглой правительством Венесуэлы.
Хотя официальные результаты показали победу Мадуро, внешние наблюдатели и эксперты, такие как Центр Картера и Freedom House, сочли результаты недостоверными, а избирательные процессы - омраченными нарушениями. Некоторые страны, включая США, признали Гонсалеса победителем гонки 2024 года.