Buyuk Britaniya politsiyasi shahzoda Endryuni qo‘lga olgani haqida mamlakat OAVlari xabar berdi. Voqea haqida The Telegraph gazetasi va BBC telekompaniyasi yozdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar qo‘lga olingan shaxsning ismini rasman ochiqlamadi, tartibga murojaat qilib, lekin "Norfolkdan kelgan 60 yoshga yaqin erkak" haqida gap borligini aniqladi. OAV ma'lumotlariga ko‘ra, bu shahzoda Endryu bo‘lib, u qirollik unvonlaridan mahrum bo‘lgandan keyin Sandringham mulkida yashaydi. 19-fevralda u 66 yoshga to‘ladi.
Politsiya qo‘lga olingan shaxs mansabiy jinoyat sodir etishda gumon qilinayotganini aytdi. The Telegraph ma'lumotlariga ko‘ra, huquqni muhofaza qiluvchilarning harakatlari amerikalik moliyachi Jeffri Epstein atrofidagi ayblovlar bilan bog‘liq tergov bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Nashr ma'lumotlariga ko‘ra, mahalliy vaqt bilan soat 08:00 atrofida Wood Farm fermasi hududida oltita belgisiz politsiya mashinasi va bir nechta fuqarolik kiyimidagi xodimlar ko‘rilgan. Taxminan yarim soat o‘tgach, mashinalar hududni tark etdi, ulardan biri, ehtimol, Endryuning qo‘riqchilari bilan birga ketgan.
Ilgari shahzodaga Epstein bilan yaqin aloqalar bo‘lganligi haqida ayblovlar bildirilgan edi. Xususan, BBC moliyachining Endryu bilan jinsiy aloqa uchun Buyuk Britaniyaga ayollardan birini yuborgani haqida xabar bergan edi. Telekompaniya ma'lumotlariga ko‘ra, uchrashuv 2010-yilda u o‘sha paytda yashagan Royal Lodge rezidensiyasida bo‘lgan bo‘lishi mumkin.

UK police have detained Prince Andrew, according to British media reports. The incident was reported by The Telegraph newspaper and the BBC broadcasting company.
Law enforcement agencies did not officially disclose the name of the detained person, citing protocol, but clarified that it involves a "man around 60 years old from Norfolk." Media sources indicate this is Prince Andrew, who has been living at the Sandringham estate after being stripped of royal titles. He turns 66 on February 19.
Police stated that the detainee is suspected of committing an official crime. According to The Telegraph, the actions of law enforcement may be linked to an investigation concerning allegations surrounding American financier Jeffrey Epstein.
Per the publication, around 08:00 local time, six unmarked police cars and several plainclothes officers were observed at the Wood Farm estate. Approximately half an hour later, the vehicles left the area, with one reportedly accompanied by Andrew's security.
Previously, the prince faced accusations of close ties with Epstein. Specifically, the BBC reported that the financier allegedly sent one of the women to the UK for sexual contact with Andrew. According to the broadcaster, the meeting may have occurred in 2010 at the Royal Lodge residence where he was living at the time.