AQSh missioner shifokori Piter Staffordning Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) Ebola yuqtirib, Germaniyada eksperimental davo olgani global sog‘liqni saqlashdagi katta tafovutlarni yana bir bor ko‘rsatdi. Stafford KDRda Ebola bilan kasallanganlarga yordam berayotganda yuqumli va ko‘pincha o‘limga olib keladigan kasallikka chalingan. AQSh hukumati Germaniya AQShdan yaqinroq ekanini bahona qilgan bo‘lsa, boshqalar Tramp ma’muriyati Staffordni mamlakatga kiritishdan bosh tortganini taxmin qilmoqda.
Berlinning Charité shifoxonasida Stafford MBP-134 nomli eksperimental preparat bilan davolangan. Ushbu preparat hali klinik sinovlarda bo‘lib, insonlarda foydalanishga ruxsat berilmagan. Biroq, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti va Afrika Kasalliklarni Nazorat qilish Markazi 2026-yil 15-maydagi favqulodda yig‘ilishida KDRdagi Ebola epidemiyasida MBP-134 va Remdesivirni sinovdan o‘tkazishni birinchi o‘ringa qo‘ygan edi. Ya’ni, Staffordni Afrikada davolash mumkin edi, ammo bu imkoniyat cheklangan edi.
Charité shifokori Tomas Kronen va uning hamkasbi Maksimilian Gertler Sharqiy Afrika Hamjamiyatiga a’zo sakkiz davlat shifokorlari bilan bilim almashish uchun Keniyaning Nayrobi shahrida bo‘lganlarida bu tengsizlikni ochiq tan oldilar. Kronen “KDRda nimalar bo‘layotganini ko‘rib, bir bemorni Germaniyaga olib ketish uchun qancha resurslar safarbar qilinayotganini ko‘rish yurakni ezadi”, dedi.
Monoklonal antitelolar (mAbs) 1980-yillardan beri ma’lum bo‘lib, 2025-yilga kelib 144 ta mAbs tasdiqlangan. MBP-134 laboratoriya sinovlarida ferretlar va maymunlarni Ebola virusidan himoya qilgan. Biroq, Afrikada bu dorilarga kirish cheklangan. Gertlerning ta’kidlashicha, “bu dorilar maxsus saqlash va kuzatish sharoitlarini talab qiladi, bu esa ko‘plab Afrika kasalxonalarida mavjud emas”.
AQShning USAID dasturlarini 83 foizga qisqartirishi va JSSTdan chiqishi vaziyatni yanada og‘irlashtirdi. Gertler “bu epidemiyalar beqarorlik va zaif sog‘liqni saqlash tizimida rivojlanadi. Kesishlar tufayli tibbiy markazlar yopildi, xodimlar ishdan bo‘shatildi”, dedi. U epidemiyalarning mahalliy darajadan global pandemiyaga aylanishi mumkinligini eslatib, “biz nima uchun loqayd turibmiz?” degan savolni ko‘tardi.

История американского врача-миссионера Питера Стаффорда, заразившегося Эболой в Демократической Республике Конго (ДРК) и прошедшего экспериментальное лечение в Германии, подчеркивает вопиющее неравенство в глобальном здравоохранении. Стаффорд помогал больным Эболой в ДРК, когда заразился этой высокозаразной и часто смертельной болезнью. Администрация Трампа якобы отказалась впустить его в США, заявив, что Германия ближе, хотя госсекретарь Марко Рубио пообещал не допустить проникновения Эболы в страну.
В берлинской клинике Шарите Стаффорд получил экспериментальный препарат MBP-134, который все еще находится в клинических испытаниях и не одобрен для применения у людей. Однако Всемирная организация здравоохранения и Африканские центры по контролю заболеваний еще 15 мая 2026 года на экстренном совещании решили приоритизировать MBP-134 и Ремдесивир для экспериментального лечения в ДРК. Таким образом, лечение могло быть проведено и в Африке, но доступ к моноклональным антителам там ограничен.
Старший врач Шарите Томас Кронен и его коллега Максимилиан Гертлер, находившиеся в Найроби для обмена опытом с врачами Восточноафриканского сообщества, открыто признали эту несправедливость. «Было душераздирающе видеть, что происходит в ДРК, и одновременно наблюдать, сколько ресурсов мобилизуется для эвакуации одного пациента в Германию», — сказал Кронен.
Моноклональные антитела известны с 1980-х годов, и к 2025 году было одобрено около 144 таких препаратов. MBP-134 в лабораторных исследованиях защищал хорьков и обезьян от вируса Эбола. Однако, как отметил Гертлер, «эти лекарства требуют определенного уровня клинической помощи, условий для хранения и мониторинга, что недоступно во многих африканских больницах».
Сокращение США на 83% программ USAID и выход из ВОЗ усугубили ситуацию. «Эпидемия развивается на благодатной почве нестабильности и слабого здравоохранения. Из-за сокращений закрылись медицинские центры, не были продлены контракты персонала», — заявил Гертлер. Он предупредил, что местные вспышки могут перерасти в глобальные пандемии, и задал риторический вопрос: «Почему мы стоим в стороне?»