Angliyaning shimoli-g'arbidagi kichik Makerfield saylov okrugi payshanba kuni bo'lib o'tadigan takroriy saylov bilan Britaniya siyosatining markaziga aylangan. Bu saylov nafaqat yangi parlament a'zosini aniqlabgina qolmay, balki yangi bosh vazirning kelishiga yo'l ochishi mumkin.
Takroriy saylovga sobiq deputat Josh Simonsning iste'fosi sabab bo'ldi. U o'z o'rnini Manchester meri Endi Bernxemga berish uchun ketgan. Agar Bernxem g'alaba qozonsa, u Buyuk Britaniya Bosh vaziri Keyr Starmerga hukmron Leyboristlar partiyasi rahbarligi uchun kurash ochish niyatida.
Starmer o'tgan oyda bo'lib o'tgan mahalliy kengash saylovlaridagi yomon natijalar va bu hafta Mudofaa vaziri Jon Xili va Qurolli Kuchlar vaziri Al Karnsning iste'fosi tufayli kuchli bosim ostida. Ular Buyuk Britaniya mudofaa byudjeti yuzasidan iste'foga chiqqan.
Bernxemning Leyboristlar rahbarligiga da'vosini to'xtatishga urinayotgan o'ta o'ngchi Reform UK nomzodi Robert Kenyon bo'lib, uning kampaniyasi jinsiy va ayollarni kamsituvchi ijtimoiy tarmoq xabarlari haqidagi bahslarga botgan bo'lsa-da, so'rovlarda yaqin natija ko'rsatmoqda. Reform 1983-yildan beri Leyboristlar qo'lidagi bu okrugda so'nggi saylovda ikkinchi o'rinni egallagan.
2024-yilgi umumiy saylovda g'alaba qozonganiga qaramay, Leyboristlarning mashhurligi so'nggi ikki yil ichida keskin tushib ketdi, chunki o'ta o'ngchi, immigratsiyaga qarshi Reform UK qo'llab-quvvatlanishi oshdi. O'tgan oydagi kengash saylovlarida Reform yuzlab kengash o'rinlarini Leyboristlar hisobiga qo'lga kiritdi. Umuman, Leyboristlar 1500 ga yaqin mahalliy kengash o'rinlarini yo'qotdi, Reform esa 100 dan 1450 tagacha ko'tarildi.
So'rov tashkiloti Ipsos ma'lumotlariga ko'ra, Starmer 1970-yillarning oxiridan beri eng mashhur bo'lmagan bosh vazir hisoblanadi. Partiya ichidagi taranglik kuchaygan sari Bernxem a'zolar orasida Starmerga eng yaxshi muqobil sifatida ko'rilmoqda. Bernxem hozirda parlament a'zosi emas va Leyboristlar rahbarligiga da'vo qila olmaydi.
Siyosiy sharhlovchi Aaron Bastani Bernxemning shaxsiy obro'si muhim rol o'ynashini va u Leyboristlarning Reform UKga qarshi eng yaxshi imkoniyati ekanini aytdi. Biroq, ba'zi saylovchilar uni hukumat partiyasi bilan bog'liqligi sababli tanqid qilishadi.
So'rovlar Bernxemning kichik ustunligini ko'rsatmoqda. Opinium ma'lumotlariga ko'ra, Bernxem Kenyondan 5 foiz oldinda. Biroq, Restore Britain partiyasining 7 foiz ov olishi Kenyonga zarar yetkazishi mumkin. Konservatorlar esa atigi 2 foiz ov bilan to'rtinchi o'rinda.
Bastani Bernxemning g'alaba qozonishini kutadi, ammo Reformning kuchayishini e'tibordan chetda qoldirmaslik kerakligini ta'kidladi. "Agar Reform kuchliroq nomzod qo'yganida edi, vaziyat butunlay boshqacha bo'lishi mumkin edi", dedi u.

Небольшой избирательный округ Мейкерфилд на северо-западе Англии оказался в центре британской политики: довыборы в четверг не только определят нового члена парламента, но и могут проложить путь к новому премьер-министру.
Довыборы были объявлены после отставки предыдущего депутата Джоша Саймонса, который уступил место мэру Манчестера Энди Бернэму. В случае победы Бернэм намерен бросить вызов премьер-министру Киру Стармеру за лидерство в правящей Лейбористской партии.
Стармер находится под растущим давлением после провальных результатов местных выборов в прошлом месяце и отставки министра обороны Джона Хили и министра вооружённых сил Эла Карнса на этой неделе из-за бюджета обороны Великобритании.
Попытаться сорвать планы Бернэма намерен кандидат от ультраправой Reform UK Роберт Кеньон, чья кампания омрачена скандалами из-за предполагаемых сексистских и женоненавистнических постов в соцсетях, но который остаётся в пределах досягаемости по опросам. Reform занял второе место на последних выборах в Мейкерфилде и рассматривается как реальная угроза лейбористам, удерживающим округ с 1983 года.
Несмотря на убедительную победу на всеобщих выборах 2024 года, популярность лейбористов резко упала за последние два года, поскольку поддержка ультраправой, антииммиграционной Reform UK резко возросла. На местных выборах в прошлом месяце Reform захватила сотни мест в советах за счёт лейбористов. В целом лейбористы потеряли почти 1500 мест, в то время как Reform выросла со 100 до примерно 1450 мест.
Согласно опросам Ipsos, Стармер — самый непопулярный премьер-министр с момента начала опросов в конце 1970-х. По мере роста внутренней напряжённости в партии Бернэм последовательно рассматривается как предпочтительная альтернатива Стармеру среди членов партии. Бернэм в настоящее время не является депутатом и не может претендовать на лидерство в партии.
Политический обозреватель Аарон Бастани заявил, что личная репутация Бернэма "имеет значение" и что он представляет лучший шанс лейбористов против Reform UK. Однако некоторые избиратели критикуют его за связь с партией власти.
Опросы показывают небольшое преимущество Бернэма. Согласно Opinium, Бернэм опережает Кеньона на 5 процентных пунктов. Однако 7%, которые, как ожидается, получит Restore Britain, могут навредить Кеньону. Консерваторы получают всего 2%.
Бастани ожидает победы Бернэма, но предупреждает, что не следует игнорировать подъём Reform. "Если бы Reform выдвинула более сильного кандидата, ситуация могла бы быть совсем иной", — сказал он.