Germaniyaning 16 federal yerining ichki ishlar vazirlari Gamburg shahrida o‘zlarining yarim yillik konferensiyasini (IMK) boshladilar. Uch kunlik yig‘ilishda immigratsiya, deportatsiya va ijtimoiy nafaqalar masalalari asosiy kun tartibiga kiritilgan.
Konferensiyaga Gamburg ichki ishlar vaziri Andy Grote (SPD) raislik qilmoqda. U jinoyat sodir etgan qochqinlarni deportatsiya qilish uchun qonuniy to‘siqlarni kamaytirishga chaqirdi. "Jinoyatchilarni deportatsiya qilishda, himoyalangan maqomga ega bo‘lgan shaxslar uchun qonuniy to‘siqlarni pasaytirishimiz kerak, ularning kelib chiqish mamlakatidan qat’i nazar", dedi Grote RND nashriga.
Federal statistika idorasi 2025-yilda Germaniyada taxminan 4 million qochqin yashaganligini ma’lum qildi. Ularning deyarli yarmi Suriya yoki Ukrainadan kelgan. Qochqinlarning o‘rtacha yoshi 39, 55% erkak va 45% ayol. Eng yuqori ulush Bremen (7,3%), Gamburg (6,3%) va Saarland (5,7%) kabi kichik g‘arbiy yerlarida qayd etilgan.
Shu bilan birga, Myunxen sudi "Alternativa für Deutschland" (AfD) partiyasini Bavariyada davlat ichki razvedka xizmati tomonidan kuzatilishi mumkinligi haqida qaror chiqardi. Sud AfDning apellyatsiya so‘rovini rad etdi va qaror yakuniy hisoblanadi. 2025-yilda AfD federal darajada "tasdiqlangan o‘ng ekstremistik harakat" deb tasniflangan edi.
So‘rovlarga ko‘ra, AfD hozirda 29% ovozga ega bo‘lib, kansler Fridrix Mertsning konservativ Xristian Demokratik Ittifoqidan (20%) va yashillar partiyasidan (14%) ancha oldinda. Navbatdagi federal saylov 2029-yilgacha bo‘lib o‘tmaydi.
Germaniya va Polsha 35 yillik hamkorlikni Berlin va Varshavada bir qator tadbirlar bilan nishonlamoqda.

Министры внутренних дел 16 федеральных земель Германии начали свою полугодовую конференцию (IMK) в Гамбурге. На трехдневной встрече ключевыми вопросами повестки дня являются иммиграция, депортация и социальные пособия.
Конференцию возглавляет министр внутренних дел Гамбурга Энди Гроте (СДПГ), который призвал снизить правовые барьеры для депортации беженцев, совершивших преступления. "Когда речь идет о депортации преступников, мы должны снизить правовые барьеры для лиц с защищенным статусом, независимо от страны их происхождения", — заявил Гроте изданию RND.
Федеральное статистическое управление сообщило, что в 2025 году в Германии проживало около 4 миллионов беженцев. Почти половина из них — из Сирии или Украины. Средний возраст беженцев — 39 лет, 55% мужчин и 45% женщин. Самая высокая доля зафиксирована в небольших западных землях: Бремен (7,3%), Гамбург (6,3%) и Саар (5,7%).
Тем временем суд в Мюнхене постановил, что партия "Альтернатива для Германии" (АдГ) может быть законно подвергнута наблюдению со стороны государственной службы внутренней разведки в Баварии. Суд отклонил апелляцию АдГ, и решение является окончательным. В 2025 году АдГ была классифицирована на федеральном уровне как "подтвержденное правоэкстремистское движение".
Согласно опросам, АдГ в настоящее время имеет около 29% голосов, опережая консервативный Христианско-демократический союз канцлера Фридриха Мерца (20%) и оппозиционную партию "Зеленые" (14%). Следующие федеральные выборы состоятся не ранее 2029 года.