Moskva Rossiyaning toʻliq miqyosli bosqinidan beri eng yirik Ukraina hujumiga uchradi, deyarli 200 ta uchuvchisiz samolyot poytaxt atrofidagi nishonlarga zarba berdi va osmonda qalin tutun ustunlarini koʻtardi.
Moskva viloyati gubernatori Andrey Vorobyovning soʻzlariga koʻra, 17 kishi yaralangan. Rossiya Mudofaa vazirligi 24 soat ichida mamlakat boʻylab 1000 ga yaqin dron va toʻrtta Ukraina qanotli raketasi tutib yoʻq qilinganini maʼlum qildi. Janubiy Rostov viloyatida neft omboriga zarba berilgan, bir kishi halok boʻlgan.
Volodimir Zelenskiy Kiyev yana Moskva viloyatiga "uzoq masofali sanksiyalar" bilan zarba berganini aytdi. U "urushni tugatish vaqti keldi, Rossiya diplomatiyada zarur qadamlarni qoʻyishi kerak" dedi. U ommaviy dron hujumi oʻtgan haftadagi Rossiyaning Kiyevga hujumiga javob ekanini taʼkidladi.
Janubi-sharqiy Moskvadagi Kapotnya neftni qayta ishlash zavodiga bir oy ichida uchinchi marta zarba berilgan. Yaqin atrofdagi savdo markazi va turar-joy binolari evakuatsiya qilingan. Moskvaning toʻrtta aeroporti vaqtincha yopilgan, 500 dan ortiq reys bekor qilingan yoki kechiktirilgan.
Ukraina uzoq masofali imkoniyatlarini rivojlantirgani sari Moskvaga dron hujumlari tezlashgan. 2023 yil bahoridagi birinchi muvaffaqiyatli hujumlardan beri havo hujumidan mudofaa tizimlari kuchaytirilgan, ammo dronlar soni ham koʻpaygan.
Rossiya oʻz navbatida Ukrainaga 200 dan ortiq dron va ballistik raketalarni uchirgan. Vladimir Putin hujumga izoh bermagan. Ukraina Tashqi ishlar vaziri Andriy Sibiha moskvaliklarga "urushni tugatishni Putindan soʻrang" deb murojaat qilgan.

Москва подверглась крупнейшей атаке украинских беспилотников с начала полномасштабной войны: почти 200 дронов поразили цели вокруг российской столицы, подняв в небо столбы густого дыма.
По словам губернатора Московской области Андрея Воробьева, ранены 17 человек. Минобороны РФ сообщило о перехвате почти 1000 дронов и четырех крылатых ракет за 24 часа. В Ростовской области поражен нефтяной терминал, один человек погиб.
Владимир Зеленский заявил, что Киев вновь нанес "дальнобойные санкции" по Московской области. Он призвал завершить войну дипломатическим путем, отметив, что атака стала ответом на российский удар по Киеву на прошлой неделе.
В результате атаки загорелся нефтеперерабатывающий завод в Капотне (третье попадание за месяц), торговый центр и жилые дома. Четыре аэропорта Москвы временно закрыты, отменены или задержаны более 500 рейсов.
Атаки дронов на Москву участились по мере развития украинских дальнобойных возможностей. Несмотря на усиление ПВО, массированные налеты пробивают оборону. Масштаб атаки ставит под вопрос эффективность защиты ключевой инфраструктуры.
Россия, в свою очередь, запустила более 200 дронов и баллистических ракет по Украине. Владимир Путин не комментирует атаку. Глава МИД Украины Андрей Сибига обратился к москвичам: "Спросите Путина, когда он планирует это закончить".