AQSh prezidenti Donald Tramp va Italiya bosh vaziri Jorja Meloni o‘rtasida diplomatik janjal avj oldi. Trampning Meloni uni suratga olish uchun 'yolvorgani' haqidagi da’vosi ikki davlat munosabatlarini keskinlashtirdi.
Tramp Italiyaning La7 telekanaliga bergan intervyusida, Frantsiyadagi Katta yettilik (G7) yig‘ilishida Meloni undan suratga tushishni iltimos qilganini aytdi. 'U men bilan gaplashganimdan xursand bo‘lsa kerak. Men u bilan gaplashishga majbur emasdim', dedi Tramp. 'U mendan suratga tushishni yolvordi. U shunchalik suratga tushishni xohlardiki, men uni ayab qo‘yib yubordim.'
Meloni juma kuni videomurojaat qilib, Trampning so‘zlarini 'tamomila uydirma' deb atadi. 'Donald Trampning bayonotlari butunlay uydirma. Men hayratda qoldim', dedi u. 'Nega AQSh prezidenti o‘z ittifoqchilariga nisbatan bunday yo‘l tutadi? Bu birinchi marta emas.'
Ilgari Trampning Yevropadagi eng yaqin ittifoqchilaridan biri hisoblangan Meloni, ikkinchi muddatda Ukrainaga yordam, Eron bilan urush, Grenlandiya masalasi va Papa Levga tanqid kabi masalalarda Trampdan uzoqlashdi.
Meloni videoda Trampni 'G‘arb dushmanlariga qarshi qat’iy bo‘lishga' chaqirib, uning ittifoqchilarga nisbatan 'ancha yumshoq' ekanini ta’kidladi. 'Ammo u bir narsani esda tutishi kerak: Italiya va men tilanchilik qilmaymiz', dedi u.
Melonining murojaatidan so‘ng Italiya tashqi ishlar vaziri Antonio Tayani AQShga rejalashtirilgan safarini bekor qildi. U Mayamidagi biznes forumida qatnashishi va Davlat kotibi Marko Rubio bilan uchrashishi kerak edi. Tayani Trampning so‘zlarini 'jiddiy va haqoratli' deb baholadi.
Adliya vaziri Karlo Nordio Trampning so‘zlari Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan amerikalik askarlar xotirasiga putur yetkazganini aytdi. Mudofaa vaziri Gvido Krosetto esa Meloni hech qachon surat uchun yolvormasligini ta’kidladi. Oq uy hozircha Melonining izohlariga javob bermadi.

Дипломатическая напряженность между президентом США Дональдом Трампом и премьер-министром Италии Джорджей Мелони резко обострилась. Причиной стало заявление Трампа о том, что Мелони якобы 'умоляла' его о совместном фото на саммите G7 во Франции.
В интервью итальянскому телеканалу La7 Трамп заявил: 'Она, вероятно, рада, что я с ней поговорил. Я не был обязан с ней разговаривать. Она умоляла меня сфотографироваться с ней. Она так сильно хотела фото со мной, что я пожалел ее и согласился.'
В пятницу Мелони опубликовала видеоответ, назвав слова Трампа 'полностью выдуманными'. 'Заявления Дональда Трампа — полная ложь. Я искренне потрясена', — сказала она. 'Я не знаю, почему президент США так ведет себя по отношению к своим союзникам. Это происходит не впервые.'
Ранее считавшаяся одним из самых лояльных союзников Трампа в Европе, Мелони разошлась с ним во второй срок по вопросам поддержки Украины, войны с Ираном, угроз аннексии Гренландии и критики Папы Льва.
В своем видео Мелони призвала Трампа проявить 'такую же решимость против врагов Запада', как и в отношении нее, обвинив его в 'гораздо большей уступчивости' к противникам, чем к союзникам. 'Но он должен помнить одно: Италия и я не просим подачек', — подчеркнула она.
После видео министр иностранных дел Италии Антонио Таяни отменил запланированную поездку в США, где должен был участвовать в бизнес-форуме в Майами и встретиться с госсекретарем Марко Рубио. Он назвал слова Трампа 'серьезными и оскорбительными'.
Министр юстиции Карло Нордио заявил, что слова Трампа оскорбляют память американских солдат, погибших во Второй мировой войне. Министр обороны Гвидо Крозетто отметил, что Мелони не стала бы 'умолять' даже под угрозой. Белый дом пока не ответил на комментарии Мелони.