Samolyot Qatar tomonidan AQShga sovg'a qilingan va Boeing'dan yangi samolyotlar kelguniga qadar prezidentni tashish uchun 'ko'prik' yechim sifatida xizmat qiladi.
Tramp samolyotni 'hech kim ko'rmagan hashamat darajasidagi uchuvchi Oq uy' deb atadi va ichki bezakdagi yog'och, materiallar va dvigatellar sifatini maqtadi.
Prezident Qatar amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyga minnatdorchilik bildirib, samolyotning ranglari va dizayni uning didiga mos kelishini ta'kidladi.
Tanqidchilar bunday sovg'ani qabul qilish AQSh prezidentlari uchun sovg'alar bo'yicha qat'iy qoidalarni buzishi va Trampning oilaviy biznesi bilan bog'liq manfaatlar to'qnashuvi haqida savollar tug'dirishi mumkinligini aytishdi.
AQSh Harbiy havo kuchlari samolyot ishga tushirish parvozlarini boshlaganini va xavfsizlik modifikatsiyalari 400 million dollardan kam bo'lganini ma'lum qildi.

Президент США Дональд Трамп в пятницу представил новый временный президентский самолет Air Force One на совместной базе Эндрюс в Мэриленде.
Самолет был подарен США Катаром и будет служить 'мостовым' решением для перевозки президента до прибытия новых самолетов от Boeing.
Трамп назвал самолет 'летающим Белым домом с уровнем роскоши, которого никто никогда не видел', похвалив качество дерева, материалов и двигателей.
Президент поблагодарил эмира Катара и отметил, что цвета и дизайн соответствуют его вкусу.
Критики заявили, что принятие такого подарка может нарушить строгие правила о подарках для президентов США и вызвать вопросы о конфликте интересов с бизнесом семьи Трамп.
ВВС США сообщили, что самолет начал 'вводные полеты', а модификации безопасности обошлись менее чем в 400 миллионов долларов.