London shimolidan taxminan 90 km uzoqlikdagi Bedford yaqinida ikki yo‘lovchi poyezdi to‘qnashib, bir haydovchi halok bo‘ldi va kamida 9 kishi og‘ir ahvolda qoldi. Britaniya transport politsiyasi shanba kuni ma’lum qilishicha, juma kuni kechqurun sodir bo‘lgan to‘qnashuvdan keyin 80 dan ortiq kishi shifoxonaga yotqizilgan.
Bosh konstebl Lyusi D’Orsining so‘zlariga ko‘ra, “bugun ertalab 28 kishi shifoxonada qolmoqda, ulardan 9 nafari og‘ir ahvolda”. U, shuningdek, “Britaniya transport politsiyasining maxsus tergovchilari Temir yo‘l hodisalarini tekshirish bo‘limi (RAIB) xodimlari bilan birgalikda faktlarni to‘plash va nima sodir bo‘lganini aniqlash uchun ish olib borayotganini” qo‘shimcha qildi.
Transport kotibi Xeydi Aleksandr esa halokat sababi haqida “taxmin qilish hali erta” ekanligini aytib, “saboq olishni ta’minlash uchun chuqur tergov” o‘tkazilishiga va’da berdi.
Juma kungi to‘qnashuvda ikkala poyezd ham London tomon yo‘l olgan bo‘lib, ular bir temir yo‘lda harakatlanayotgan edi, deya xabar berdi Sharqiy Midlend temir yo‘llari (EMR) kompaniyasi. Politsiya bir poyezd haydovchisi voqea joyida halok bo‘lganini tasdiqladi.
Bukingem saroyidan qirol Charlz voqeadan “qattiq qayg‘urganini” bildirib, halok bo‘lgan haydovchining oilasi va jarohatlanganlarga “hamdardlik izhorlarini” yo‘lladi.
Sharqiy Angliya tez tibbiy yordam xizmati shanba kuni 11 kishi “juda og‘ir”, 32 kishi og‘ir, 56 kishi esa engil jarohat olganini ma’lum qildi. EMR bosh direktori Uill Rojers bu halokatni “temir yo‘l jamiyati uchun chuqur qayg‘uli kun” deb atadi.

По меньшей мере девять человек остаются в критическом состоянии после того, как два пассажирских поезда столкнулись друг с другом близ Бедфорда, примерно в 90 км к северу от Лондона, в результате чего один машинист погиб. Британская транспортная полиция в субботу сообщила, что более 80 человек получили медицинскую помощь в пятницу вечером после столкновения.
«На сегодняшнее утро 28 остаются в больнице, девять из них — в критическом состоянии», — заявила главный констебль Люси Д’Орси. Она добавила, что «специалисты-следователи из Британской транспортной полиции работают вместе с коллегами из Отдела расследования железнодорожных происшествий (RAIB), чтобы собрать факты и определить, что произошло».
Министр транспорта Хейди Александер заявила, что «пока рано строить догадки» о причине крушения, и пообещала, что будет проведено «тщательное расследование... чтобы гарантировать, что уроки будут извлечены».
Пятничное столкновение затронуло два поезда, следовавших в Лондон по одному пути, по данным компании East Midlands Railway (EMR), которая управляет обоими маршрутами. В пятницу полиция подтвердила, что машинист одного из поездов погиб на месте.
В заявлении Букингемского дворца король Карл III выразил «глубокую печаль» в связи с инцидентом и направил «свои мысли и соболезнования» семье погибшего машиниста и пострадавшим.
Служба скорой помощи Восточной Англии в субботу сообщила, что 11 человек получили «очень серьезные» травмы, еще 32 — серьезные, а 56 — легкие. Исполнительный директор EMR Уилл Роджерс назвал крушение «глубоко печальным днем для железнодорожного сообщества».
На место происшествия были направлены более 20 машин скорой помощи, специализированные группы спасения в опасных зонах и шесть санитарных вертолетов. Пока продолжается расследование, официальные лица не сообщили, сыграли ли проблемы с сигнализацией роль в инциденте.