Bosh vazir Sebastyan Lekornu raisligida o‘tkazilgan inqiroz yig‘ilishidan so‘ng, hukumat qizil issiqlik ogohlantirishi e'lon qilingan departamentlarda bayram tadbirlari davomida alkogol sotish va iste'mol qilishni taqiqladi.
Meteo France milliy ob-havo xizmati 35 departamentda, shu jumladan Parijda, eng yuqori darajadagi qizil issiqlik ogohlantirishini e'lon qildi. Yakshanba kuni ba'zi hududlarda harorat 41 darajaga yetishi, dushanba kuni esa 37-42 daraja oralig‘ida bo‘lishi kutilmoqda.
Meteo France ma'lumotlariga ko‘ra, bu jazirama 2019 yil iyul va 2003 yil avgust oylaridagi issiq to‘lqinlariga o‘xshaydi. 2003 yildagi jazirama 14 800 kishining, asosan keksalarning o‘limiga sabab bo‘lgan edi.
Fête de la Musique har yili eng uzun kun — yozgi kun to‘xtashida nishonlanadi. O‘tgan yili Parijda bu bayramga 2 millionga yaqin odam tashrif buyurgan. Tadbirda DJ'lar, rok guruhlari, xorlar, jazz va klassik musiqachilar ishtirok etadi.
O‘tgan yilgi bayramda shprits bilan sanchilish holatlari haqida xabarlar tarqalgach, hukumat xavfsizlik choralarini kuchaytirdi. Bu yil ayollar va nogironlar uchun maxsus zonalar ajratilgan.

Франция готовится к ежегодному музыкальному фестивалю Fête de la Musique, который пройдет в воскресенье на фоне экстремальной жары. Национальная метеослужба предупреждает об опасных температурах.
Канцелярия премьер-министра заявила о запрете продажи и потребления алкоголя во время праздничных мероприятий в департаментах, где объявлен красный уровень опасности из-за жары. Запрет вступает в силу с полудня воскресенья.
Météo France объявила красный уровень опасности для 35 департаментов, включая Париж. В воскресенье температура может достичь 41°C, а в понедельник — от 37 до 42°C.
По данным синоптиков, нынешняя волна жары сопоставима с аномальной жарой июля 2019 года и августа 2003 года, когда в результате высоких температур погибло 14 800 человек, в основном пожилых.
Fête de la Musique — одно из крупнейших ежегодных событий во Франции. В прошлом году в Париже его посетили почти 2 миллиона человек. В программе — диджеи, рок-группы, хоры, джазовые и классические музыканты.
После инцидентов с уколами шприцами в прошлом году власти приняли меры безопасности: созданы специальные зоны для женщин и людей с ограниченными возможностями.