Al Jazira telekanali operatori Ahmad Visha Isroilning G‘azo‘dagi Bureyj qochqinlar lageridagi uyga uyushtirgan havo hujumida halok bo‘ldi.
Al Jazira matbuot xizmati shanba kuni e’lon qilgan bayonotda “Al Jazira Mubashir muxbirini nishonga olish va o‘ldirish jinoyatini qattiq qoralaydi” va bu “xalqaro qonun va me’yorlarning yangi va ochiqdan-ochiq buzilishi, jurnalistlarni nishonga olish va haqiqat ovozini bo‘g‘ishning davom etayotgan tizimli siyosatini aks ettiradi” deb ta’kidladi.
Bugun G‘azo bo‘ylab Isroil hujumlarida kamida 10 kishi halok bo‘ldi. Vishing akasi Muhammad 8-aprel kuni Isroil o‘q otishi natijasida vafot etgan edi.
Isroil harbiylari hech qanday dalil keltirmasdan, Muhammadni “Hamasning raketa va qurol ishlab chiqarish shtabidagi asosiy terrorchi” deb o‘ldirilganini aytdi.
Jurnalistlarni Himoya Qilish Qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yil oktabrdan beri kamida 260 falastinlik jurnalist halok bo‘lgan. G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi 73,018 kishi halok bo‘lganini, 173,273 kishi yaralanganini ma’lum qildi.

Ахмед Виша, оператор телеканала Al Jazeera, погиб в результате израильского авиаудара по дому в лагере беженцев Бурейдж в центральной части Газы.
В заявлении, опубликованном в субботу, Al Jazeera «решительно осуждает гнусное преступление по нацеливанию и убийству» корреспондента Al Jazeera Mubasher. «Это новое и вопиющее нарушение всех международных законов и норм, отражающее продолжающуюся систематическую политику нацеливания на журналистов и затыкания рта правде», — говорится в заявлении.
По меньшей мере 10 человек были убиты в результате израильских атак по всей Газе сегодня. Брат Виши, Мохаммед, был убит 8 апреля израильским обстрелом, когда ехал в своем автомобиле.
На следующий день израильские военные без предоставления каких-либо доказательств заявили, что убили Мохаммеда, поскольку он был «ключевым террористом в штабе по производству ракет и оружия ХАМАС».
По данным Комитета по защите журналистов, с октября 2023 года убито не менее 260 палестинских журналистов. Министерство здравоохранения Газы сообщило, что с начала войны убито 73 018 человек, ранено 173 273.