Pokiston AQSh va Eron o‘rtasidagi mojaroda vositachi sifatida o‘zining mintaqaviy o‘yinchidan global diplomatik manfaatdorga aylanishiga erishdi. Bu muvaffaqiyat Xitoy va Fors ko‘rfazi davlatlari ko‘magida amalga oshdi.
AQSh-Eron bitimi, Shveytsariyadagi muzokaralar uchun asos bo‘lib, Pokistonning zamonaviy tarixidagi eng muhim diplomatik yutuq hisoblanadi. Asia Society Policy Institute direktori Farwa Aamerning so‘zlariga ko‘ra, Pokiston Tehron bilan munosabatlari va Vashingtonga yaqinlashuvi, shuningdek, Qatar, Saudiya Arabistoni va Turkiya kabi mintaqaviy hamkorlar tarmog‘idan samarali foydalangan.
Pokiston Xitoy bilan ham yaqin aloqalarga ega. Stimson Center direktori Elizabeth Threlkeld Pokistonning sabrli diplomatiyasi AQSh-Eron bitimini yakunlashda muhim rol o‘ynaganini ta’kidladi. Uzoq muddatli ta’sir kelishuvning mustahkamligiga bog‘liq.
Pokiston hukumati Tehron bilan faol diplomatik strategiya olib bordi. Eng yuqori harbiy qo‘mondon Asim Munir va Bosh vazir Shehbaz Sharif 2025 yil may oyida Eronga tashrif buyurgan. Atlantic Council eksperti Maykl Kugelmanning fikricha, aynan o‘shanda AQSh ma’muriyati Pokistonni ishonchli vositachi sifatida tan olgan.
Pokiston rahbarlari AQSh-Isroil mojarosi mintaqaviy urushga aylanishidan qo‘rqardi. Pokiston Eron bilan chegaradosh va Fors ko‘rfazi savdo yo‘llariga bog‘liq. 2025 yil fevral oyida AQSh va Isroil Eronni bombardimon qilganidan so‘ng, Sharif hukumati intensiv diplomatik harakatlarni boshladi.
Mart oyida Munir va Trump telefon orqali muzokara olib bordi, Sharif esa Eron prezidenti bilan gaplashdi. Aprel oyida Pokiston dastlabki sulhni e’lon qildi va AQSh vitse-prezidenti JD Vance hamda Eron parlamenti spikeri ishtirokida uzoq muzokaralar o‘tkazdi.
Ko‘plab tahlilchilar Pokistonning vositachi roli Xitoyning kuchli qo‘llab-quvvatlashi tufayli mumkin bo‘lganini ta’kidlamoqda. Xitoy Tehron bilan aloqalarga ega va Fors ko‘rfazidagi barqarorlikka muhtoj. Kugelmanning so‘zlariga ko‘ra, Xitoyning rasmiy qo‘llab-quvvatlashi Eronni muzokaralarga jalb qilishda muhim rol o‘ynagan.
Qatar va Saudiya Arabistoni ham mojaroning uzoq davom etishiga qarshi. Qatar hozirda ikkinchi vositachi sifatida Shveytsariyadagi muzokaralarda qatnashmoqda. Diplomatik manbalarga ko‘ra, Pokiston nafaqat xabar uzatuvchi, balki to‘g‘ridan-to‘g‘ri vositachi sifatida ishlagan.
Kugelmanning ta’kidlashicha, uch tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tgan, bu oddiy xabar uzatishdan ancha chuqurroq. JD Vance Munirni “buyuk diplomat” deb atagan va uning rolini yuqori baholagan.

Пакистан, выступив посредником в конфликте между США и Ираном, сумел повысить свой статус с регионального игрока до глобального дипломатического участника — не без помощи Китая и друзей в Персидском заливе.
Соглашение между США и Ираном, служащее основой для продолжающихся переговоров в Швейцарии, является важнейшим дипломатическим достижением Пакистана, возможно, самым значительным в его новейшей истории. По словам Фарвы Аамер, директора Южноазиатских инициатив в Asia Society Policy Institute, Пакистан эффективно использовал отношения с Тегераном и растущую близость к Вашингтону, а также сеть региональных партнеров, таких как Катар, Саудовская Аравия и Турция.
Исламабад также поддерживает тесные связи с Пекином. Элизабет Трелкелд, директор Южной Азии в Stimson Center, отметила, что терпеливая дипломатия Пакистана сыграла решающую роль в завершении сделки, хотя долгосрочное влияние будет зависеть от прочности соглашения.
Пакистанское правительство проводило активную дипломатическую стратегию в отношении Тегерана: высший военный командующий Асим Мунир и премьер-министр Шехбаз Шариф посетили Иран в мае 2025 года. По мнению Майкла Кугельмана из Atlantic Council, именно тогда администрация США впервые признала Пакистан жизнеспособным и надежным посредником.
Пакистанские лидеры опасались, что конфликт США и Израиля с Ираном перерастет в полномасштабную региональную войну. Пакистан граничит с Ираном и сильно зависит от торговых путей Персидского залива. После новых авиаударов США и Израиля по Ирану в конце февраля правительство Шарифа начало интенсивные дипломатические усилия.
В марте Мунир и Трамп обсудили конфликт по телефону, а Шариф говорил с президентом Ирана. В апреле Пакистан объявил о первоначальном прекращении огня и провел марафонские переговоры с участием вице-президента США Джей Ди Вэнса и спикера парламента Ирана.
Многие аналитики полагают, что Пакистан смог выступить посредником только благодаря мощной поддержке Китая. Пекин имеет связи с Тегераном и нуждается в стабильности в Персидском заливе. Кугельман подчеркнул, что формальная поддержка Китая заставила Иран присоединиться к процессу.
Катар и Саудовская Аравия также заинтересованы в предотвращении затяжного конфликта. Катар теперь позиционирует себя как второй посредник на переговорах в Швейцарии. Дипломатические источники описывают роль Пакистана как выходящую за рамки простой передачи сообщений: пакистанские чиновники помогали определять области компромисса и координировать проекты предложений.
Кугельман согласен, что Пакистан не был просто курьером: проходили трехсторонние обсуждения, что выходит далеко за рамки роли страны, лишь передающей сообщения. Вэнс назвал Мунира «великим дипломатом» и высоко оценил его роль.