Birlashgan Millatlar Tashkilotining yangi hisobotiga ko‘ra, Myanma harbiylari o‘tgan yilgi saylov kampaniyasi davomida kamida 702 tinch aholini, jumladan 224 ayol va 153 bolani o‘ldirgan. Hisobot avgustdan yanvargacha bo‘lgan olti oylik davrni qamrab oladi.
Harbiy xunta besh yil oldin davlat to‘ntarishini amalga oshirgan va saylovlarni o‘tkazishni e’lon qilgan, biroq bu jarayon asosiy muxolifat partiyalari ishtirok etmaganligi sababli soxta deb tan olingan. Hisobotda xalqaro yordamning qisqarishi millionlab odamlarning azob-uqubatlarini yanada kuchaytirishi haqida ogohlantirilgan.
BMT Inson Huquqlari Bo‘yicha Ofisi ma’lumotlariga ko‘ra, havo hujumlari eng katta vayronagarchilik va azob-uqubat manbai bo‘lib qolmoqda. Sagaing viloyati tinch aholi uchun eng xavfli hudud bo‘lib, u yerda 191 kishi, jumladan 60 ayol va 30 bola halok bo‘lgan.
Oktyabr oyida Chaung-U shahridagi maktab oldida to‘plangan tinch aholiga qarshi hujumda 23 kishi, jumladan to‘rt nafar bola halok bo‘lgan va 60 dan ortiq kishi yaralangan. Dekabr oyida esa Tabayin shahridagi choyxonaga havo hujumi natijasida kamida 19 kishi halok bo‘lgan.
Hisobotda, shuningdek, Arakan armiyasi tomonidan rohinjalarni majburiy safarbar qilish, o‘ldirish, o‘zboshimchalik bilan hibsga olish va jinsiy zo‘ravonlik holatlari qayd etilgan. BMT Inson Huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Volker Türk Myanma xalqi harbiylar qo‘lida azob chekayotganiga qaramay, xalqaro hamjamiyat tomonidan unutilganini ta’kidlagan.

Согласно новому докладу ООН, военные Мьянмы убили не менее 702 мирных жителей, включая 224 женщины и 153 ребенка, в течение шестимесячного избирательного периода в прошлом году. Доклад охватывает период с августа по январь.
Военная хунта, совершившая переворот пять лет назад, объявила о проведении выборов, которые широко критиковались как фиктивные из-за недопуска основных оппозиционных партий. В докладе предупреждается, что сокращение международной помощи усугубляет страдания миллионов людей.
Управление ООН по правам человека отмечает, что авиаудары остаются основной причиной разрушений и страданий. Регион Сагаинг был признан самым опасным для мирного населения: там погиб 191 человек, включая 60 женщин и 30 детей.
В октябре в результате удара по мирным жителям, собравшимся у школы в Чаунг-У, погибли 23 человека, в том числе четверо детей, более 60 получили ранения. В декабре бомбардировка чайной в Табайне унесла жизни как минимум 19 человек.
В докладе также упоминаются нарушения прав рохинджа, включая принудительную вербовку армией Аракана, убийства, произвольные аресты и сексуальное насилие. Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк заявил, что народ Мьянмы, похоже, забыт международным сообществом.