Jahon chempionati davomida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan soxta surat va videolar millionlab odamlarni chalg‘itmoqda. DW fakt-cheking guruhi ushbu yolg‘on ma’lumotlarni fosh etdi.
Eng ko‘p ko‘rilgan soxta suratlardan biri Germaniya jamoasi muxlisi sifatida Adolf Gitlerga o‘xshash odamni ko‘rsatadi. Bu surat Germaniyaning Kyurasao bilan o‘yinidan so‘ng tarqalgan va DW tomonidan yolg‘on ekanligi isbotlangan.
Yana bir soxta suratda Eron futbolchisi qizil rangli ryukzakni ko‘tarib, go‘yoki AQSh rejimi tomonidan o‘ldirilgan 168 qiz maktab o‘quvchilariga hurmat bajo keltirayotgani tasvirlangan. Aslida bu surat Jahon chempionati o‘yiniga tegishli emas va undagi futbolchi Eron terma jamoasi a’zosi emas.
Britaniya bosh vaziri Keyr Starmerning Xorvatiya futbolkasida surati ham soxta. Asl suratda Starmer oddiy oq futbolkada, boshqa odamlar esa Angliya futbolkalarida. Surat ikki yil oldin, 2024-yilgi Yevropa chempionati vaqtida olingan.
Braziliya prezidenti Lulani hibsga olishga chaqiruvchi yozuvli surat ham AI yordamida yaratilgan. Matn juda tekis, kartonning tuzilishi sun’iy, odamning yuzi esa haddan tashqari silliq.
2026-yilgi Jahon chempionati ochilish marosimi haqidagi video ham soxta. Stadionning tomi turli kadrlarda o‘zgarib turadi, AI detektorlari yuqori ehtimollik bilan sun’iy intellektdan foydalanilganini ko‘rsatadi.
Deepfake bo‘yicha ekspert Genri Ajderning ta’kidlashicha, Jahon chempionati kabi global tadbirlar soxta kontent tarqatish uchun ideal muhit yaratadi. U odamlarni onlayn tarqalayotgan ma’lumotlarga shubha bilan qarashga chaqiradi.

Во время чемпионата мира по футболу в социальных сетях распространяются поддельные изображения и видео, вводящие в заблуждение миллионы людей. Группа факт-чекинга DW разоблачила эти фальшивки.
Одно из самых популярных поддельных изображений показывает болельщика, похожего на Адольфа Гитлера, в форме сборной Германии. Это изображение было признано фейком после матча Германии против Кюрасао.
Другое поддельное изображение якобы показывает иранского футболиста с розовым рюкзаком, отдающего дань уважения 168 школьницам, allegedly убитым режимом США. На самом деле это изображение не имеет отношения к чемпионату мира, а футболист не является игроком сборной Ирана.
Фотография премьер-министра Великобритании Кира Стармера в футболке сборной Хорватии также оказалась подделкой. Оригинальное фото было сделано два года назад во время чемпионата Европы 2024 года, и на нем Стармер в белой футболке.
Изображение с призывом арестовать президента Бразилии Лулу также создано с помощью ИИ. Текст на плакате слишком ровный, текстура картона неестественная, а лицо человека слишком гладкое.
Видео, purportedly показывающее церемонию открытия чемпионата мира 2026 года, также является подделкой. Крыша стадиона меняет форму в разных кадрах, а детекторы ИИ указывают на высокую вероятность использования генеративного ИИ.
Эксперт по дипфейкам Генри Аджер предупреждает, что такие глобальные события, как чемпионат мира, создают идеальную среду для распространения поддельного контента. Он призывает людей критически относиться к вирусной информации в интернете.