Amiri 14 yil oldin Nagelsmann qo‘l ostida “Hoffenheim” yoshlar jamoasida o‘ynagan edi. Hozirda ular AQSh, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tayotgan Jahon chempionatida birga ishlashmoqda. “Agar yoshlik murabbiyi bilan uzoq vaqt birga bo‘lsangiz, bu har doim alohida munosabat bo‘ladi”, dedi Amiri.
Turnirning ikkinchi o‘yinida Nagelsmann Amirining kutgan natijasini oldi: 29 yoshli futbolchining aniq uzatmasi Deniz Undavga Torontoda Germaniya hisobini tenglashtirishga yordam berdi. “Mening vaqtim kelishini bilardim”, dedi Amiri.
Nagelsmann may oyida Amiri terma jamoaga tanlanishida uning hissiy energiyasi muhim rol o‘ynaganini aytgan edi. “Ayniqsa, issiqda, o‘yin 70-daqiqadan keyin susayganda, Amiri o‘zining ijobiy qat’iyatliligi bilan biror narsani yoqishi mumkin.”
Uning karerasidagi burilish nuqtasi 2024 yil yanvarida “Mainz”ga kutilmagan transfer bo‘ldi. “Mainzga ko‘chish hayotimdagi eng yaxshi qaror edi. O‘shanda faqat baxtli bo‘lish va o‘ynashni xohlardim. Ikki yildan keyin bu yerda bo‘lishimni hech o‘ylamagan edim”, dedi Amiri.
“Mainz”ni quyi ligaga tushib ketishdan saqlab qolgach, Amiri keyingi mavsumda klubni Yevropaga olib chiqdi. O‘tgan mavsumda u 10 ta penaltidan barchasini golga aylantirdi, shu jumladan Bundesliganing bir o‘yinida ikkitasini.
Amiri 2025 yil mart oyida besh yillik tanaffusdan so‘ng Germaniya terma jamoasiga qaytdi. “Og‘ir damlarda oilam har doim yonimda ekanligini angladim. Bunday pasayish men uchun foydali bo‘ldi”, dedi u.
Amirining ota-onasi 1980-yillarda urushdan qochib, G‘arbiy Germaniyaning Ludwigshafen shahriga joylashgan. Otasi yuk tashish biznesi bilan, onasi esa 20 yil qariyalar uyida ishlagan. Amiri 1996 yilda tug‘ilgan va futbolni ko‘chada akasi bilan o‘ynab boshlagan.
2025 yil sentyabrida Amiri zaxiradan maydonga tushib, Kyolndagi Shimoliy Irlandiyaga qarshi o‘yinda Germaniya uchun g‘alaba golini urgan edi. Endi esa Jahon chempionatida uning uzatmasi o‘yinni o‘zgartirdi. Deniz Undav Germaniyaning superzaxirasi bo‘lishi mumkin, ammo Amiri ham jamoa uchun o‘yinni o‘zgartirishga qodir.

Полузащитник «Майнца» с афганскими корнями стал ключевым игроком сборной Германии на чемпионате мира 2026 года. Тренер Юлиан Нагельсманн заявил, что Амири может дать команде искру, когда это больше всего нужно.
Четырнадцать лет назад Амири играл в юношеской команде «Хоффенхайма» под руководством молодого тренера Нагельсманна. Теперь они вместе представляют Германию на чемпионате мира в США, Канаде и Мексике. «Если у тебя есть юношеский тренер и вы знаете друг друга давно, это всегда особенные отношения», — сказал Амири.
Во второй игре турнира Нагельсманн получил то, что ожидал от Амири: точная передача 29-летнего футболиста помогла Денизу Ундаву сравнять счет в Торонто. «Я знал, что мой момент настанет», — сказал Амири.
Нагельсманн в конце мая отметил, что эмоциональная энергия Амири сыграла роль в его включении в состав. «Особенно в жару, когда игра затихает после 70-й минуты, Амири может зажечь что-то своей позитивной настойчивостью».
Поворотным моментом в его карьере стал неожиданный переход в «Майнц» в январе 2024 года. «Переход в «Майнц» был лучшим решением в моей жизни. Я просто хотел снова быть счастливым и играть. Я никогда не думал, что окажусь здесь два года спустя», — сказал Амири.
Помогши клубу избежать вылета, Амири вывел «Майнц» в Европу в следующем сезоне. В минувшем сезоне он забил все 10 пенальти, включая два в одной игре Бундеслиги.
Амири вернулся в сборную Германии в марте 2025 года после пятилетнего перерыва. «В трудные времена я понял, что семья всегда рядом. Такой спад был полезен для меня», — сказал он.
Родители Амири бежали из охваченного войной Афганистана в 1980-х годах и поселились в Людвигсхафене. Отец занимался грузоперевозками, мать 20 лет работала в доме престарелых. Амири родился в 1996 году и начал играть в футбол на улице со старшим братом.
В сентябре 2025 года Амири забил победный гол со скамейки запасных в Кёльне против Северной Ирландии. Теперь на чемпионате мира его передача изменила ход игры. Дениз Ундав может быть суперзапасным Германии, но Амири также способен изменить игру.