Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) ogohlantirishicha, gumanitar tashkilotlar va huquq himoyachilari Falastin hududlarida o‘z faoliyatini qisqartirishga majbur bo‘lgani sababli bolalar “tobora himoyasiz” bo‘lib qolmoqda.
BMT Bolalar huquqlari qo‘mitasi dushanba kuni e’lon qilgan bayonotida G‘azo va G‘arbiy Sohildagi ko‘plab fuqarolik jamiyati va yordam tashkilotlari Isroilparast guruhlar yoki siyosatchilar tomonidan “terrorchi” deb atalganini ta’kidladi. Qo‘mita, ularning yo‘qligi bolalarni zaif holatda qoldirishini qayd etdi.
“O‘ttiz yildan ortiq vaqt davomida bu tashkilotlar falastinlik bolalarni himoya qilishda, jumladan Isroil harbiy sudlarida va Isroil kuchlari tomonidan falastinlik bolalarga nisbatan og‘ir huquqbuzarliklarni hujjatlashtirishda muhim rol o‘ynagan”, deyiladi qo‘mita bayonotida.
“Ularsiz falastinlik bolalar yanada kam himoyalangan bo‘ladi va ularning huquqlari buzilishi jazosiz davom etish xavfi bor”, deb qo‘shimcha qilgan qo‘mita.
BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi (OHCHR) tomonidan chiqarilgan bayonotda, inson huquqlari guruhlarini obro‘sizlantirish uchun qo‘llaniladigan taktikalarga “harbiy reydlar, sayohat taqiqlari, shaxsiy moliyaviy sanktsiyalar, hibs bilan tahdid qilish, hujjatlarni yo‘q qilish va hatto ularning ishini qo‘llab-quvvatlovchi hamkorlarga nisbatan ikkilamchi sanktsiyalar tahdidi” kiradi.
Qo‘mita, bu tashkilotlarning xavfsiz ishlashi yoki yordam so‘rab murojaat qilgan bolalar va oilalarni himoya qilishi “tobora imkonsiz” bo‘lib qolganini aytdi.
Qo‘mita xalqaro hamjamiyatni Isroil hukumatini falastinlik inson huquqlari himoyachilariga qarshi hujumlar uchun javobgarlikka tortishga chaqirdi. Shuningdek, Isroil hukumatini gumanitar shaxslar va guruhlarga nisbatan cheklovlarni olib tashlashga undadi.
“Jiddiy xavf va cheklangan resurslarga qaramay, bolalar huquqlari himoyachilari favqulodda xavfli sharoitlarda falastinlik bolalar va oilalar bilan birga turishda davom etmoqda. Ular himoya qilinishi kerak, jazolanishi emas”, dedi qo‘mita.
Isroil rejimi 10 oktyabrda boshlangan “sulh”dan beri G‘azoda gumanitar operatsiyalarni sezilarli darajada cheklab, “Chegara bilmas shifokorlar” (MSF) tashkilotini falastinlik xodimlari ro‘yxatini taqdim etmagani uchun taqiqladi. Bu esa qamaldagi anklavdagi falastinliklarni hayotiy yordamdan mahrum qildi.
Joriy yilning fevral oyida 17 xalqaro yordam guruhi Isroil Oliy sudiga G‘azo sektori va bosib olingan Falastin hududidagi boshqa joylarda ishlashni davom ettirishga ruxsat berishni so‘rab murojaat qilgan edi. Isroil hukumati ularning hayotiy ishini to‘xtatishni rejalashtirgan.

Организация Объединенных Наций (ООН) предупредила, что дети становятся «все более незащищенными» из-за того, что гуманитарные организации и правозащитники вынуждены сворачивать свою деятельность на палестинских территориях.
Комитет ООН по правам ребенка в заявлении, опубликованном в понедельник, отметил, что многие организации гражданского общества и помощи в Газе и на Западном берегу были названы «террористическими» произраильскими группами или политиками, и их отсутствие оставляет детей уязвимыми.
«На протяжении более трех десятилетий эти организации играли жизненно важную роль в защите палестинских детей, в том числе в израильских военных судах, и в документировании серьезных нарушений в отношении палестинских детей со стороны израильских сил», — говорится в заявлении комитета.
«Без них палестинские дети будут еще менее защищены, и нарушения их прав рискуют продолжаться безнаказанно», — добавил комитет.
В заявлении, выпущенном Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ), отмечается, что тактика, используемая для делегитимизации этих правозащитных групп, включает «военные рейды, запреты на поездки, личные финансовые санкции, угрозы ареста, уничтожение записей и даже угрозы вторичных санкций против партнеров, поддерживающих их работу».
Комитет заявил, что это делает «все более невозможным для этих организаций безопасно работать или защищать детей и семьи, которые обращаются к ним за помощью».
Комитет призвал международное сообщество привлечь израильские власти к ответственности за нападения на палестинских правозащитников. Он также призвал израильские власти снять ограничения, введенные в отношении гуманитарных лиц и групп.
«Несмотря на серьезные риски и ограниченные ресурсы, правозащитники детей продолжают поддерживать палестинских детей и семьи в чрезвычайно опасных условиях. Они должны быть защищены, а не наказаны», — заявил комитет.
Израильский режим значительно ограничил гуманитарные операции в Газе после «перемирия», начавшегося 10 октября, запретив организацию «Врачи без границ» (MSF) за непредоставление списка своих палестинских сотрудников, что еще больше лишило палестинцев в осажденном анклаве жизненно важной помощи.
В феврале этого года 17 международных гуманитарных групп подали петицию в Верховный суд Израиля с просьбой разрешить им продолжать работу в секторе Газа и других районах на оккупированной палестинской территории. Израильское правительство планировало прекратить их жизненно важную работу.