Amerika Qo'shma Shtatlari federal sudyasi Donald Trump ma'muriyatining Minnesota shtatidagi demokrat amaldorlarni chaqiruv qog'ozlari orqali tergov qilish urinishlarini to'xtatdi. Bu hukumatning ommaviy deportatsiya reydlariga qarshi chiqqan amaldorlarni tekshirish harakatlariga zarba bo'ldi.
Okrug sudyasi Patrik Shiltz dushanba kuni gubernator Tim Uolts va boshqa besh amaldorga berilgan chaqiruv qog'ozlarini bekor qildi. Sudya qarorida chaqiruvlarning asosiy maqsadi Minnesota amaldorlarini fuqarolik immigratsiya qonunlarini ijro etishga majburlash va ularni buni qilmagani uchun ta'qib qilish ekanligini ta'kidladi.
Trump ma'muriyati o'zining siyosiy raqiblariga qarshi jinoiy tergov va tekshiruvlardan foydalanayotgani uchun tanqid qilinmoqda. Chaqiruv qog'ozlari shtat amaldorlarining reydlarga qarshi chiqishi federal hokimiyatga to'sqinlik qilish deb hisoblanganmi yoki yo'qligini aniqlashni maqsad qilgan.
Minnesota shtatidagi reydlar, federal agentlar tomonidan ikki AQSh fuqarosining o'ldirilishidan so'ng, keng ko'lamli noroziliklarni keltirib chiqardi. Shtat amaldorlari reydlarni hokimiyatni tortib olish va qarshilik markazlari sifatida qaraladigan shaharlarni qo'rqitish harakati deb atadi.
Gubernator Uolts qarorni demokratiya va qonun ustuvorligi uchun g'alaba deb atadi. U Adliya vazirligining tergovi siyosiy sabab bilan qo'zg'atilgan va konstitutsiyaga zid ekanligini aytdi.

Федеральный судья США отклонил попытки администрации президента Дональда Трампа вызвать в суд демократических чиновников штата Миннесота, что стало ударом по усилиям правительства расследовать действия официальных лиц, выступивших против массовых рейдов по депортации.
Окружной судья Патрик Шильц в понедельник отменил повестки, выданные губернатору Тиму Уолзу и другим чиновникам. В своем решении судья указал, что доминирующей целью оспариваемых повесток было принуждение чиновников Миннесоты к помощи федеральному правительству в исполнении гражданского иммиграционного законодательства, а также преследование их за отказ это делать.
Администрация Трампа подвергается критике за использование уголовных преследований и расследований против предполагаемых политических врагов. Повестки требовали предоставить информацию о том, является ли оппозиция чиновников рейдам препятствованием федеральным властям.
Рейды в Миннесоте вызвали массовые протесты, особенно после смертельного ранения двух граждан США федеральными агентами. Чиновники штата осудили рейды как захват власти и попытку запугать города, считающиеся центрами сопротивления.
Губернатор Уолц приветствовал решение, назвав его победой верховенства закона и демократии. Он заявил, что расследование Министерства юстиции было политически мотивированным и неконституционным.