Fransiya rasmiylari dam olish kunlari mamlakat va Yevropaning boshqa qismlarini qamrab olgan jazirama issiqdan qutulish uchun nazoratsiz joylarda suzish oqibatida 20 ga yaqin odam cho‘kib ketganini ma’lum qildi.
Sport vaziri Marina Ferrarining France Inter radiosiga aytishicha, jazirama paytida ruxsat etilmagan joylarda suzishga engil qaramaslik kerak. Sinoptiklar seshanba kuni mamlakatning ko‘p qismlarida harorat 40 daraja Selsiyga yetishini bashorat qilmoqda.
Alohida holatda, mahalliy hukumat janubi-sharqdagi Karantras shahrida uyi oldidagi mashinada hushsiz holatda topilgan ikki va to‘rt yoshli bolalarning o‘limiga jazirama eng ehtimoliy sabab deb hisoblamoqda.
Bordo mintaqasida 80-95 yoshdagi yana uch kishi issiqlik bilan bog‘liq muammolardan vafot etdi, deya ma’lum qildi mahalliy rasmiy Sofi Brokas France TV telekanaliga.
Jazirama Bordo va Puatye kabi ko‘plab shaharlarda harorat rekordlarini yangiladi, elektr tarmoqlari va davlat xizmatlariga bosim o‘tkazdi. Milliy ob-havo xizmati konditsioner keng tarqalmagan Fransiyaning 54 hududida qizil issiqlik ogohlantirishini e’lon qildi, maktablar esa o‘quvchilarni himoya qilish uchun erta yopildi yoki jadvallarni o‘zgartirdi.
Yevropaning boshqa qismlarida Buyuk Britaniya Meteorologiya xizmati to‘rt kunlik jazirama mamlakatning ayrim joylarida haroratni 39°C dan oshirishi, 1957 va 1976 yillarda o‘rnatilgan iyun rekordini osongina yangilashi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Bir necha hafta oldin Buyuk Britaniya may oyidagi eng yuqori haroratni qayd etgan edi.
Ispaniyada ham haddan tashqari issiq kuzatildi. An’anaviy salqin shimoldagi San-Sebastian 40°C ga yetishi kutilmoqda, bu shaharning 22 iyundagi o‘rtacha ko‘rsatkichidan ikki baravar ko‘p.
Haddan tashqari issiqlik “Omega blok” ob-havo shakli tufayli yuzaga kelgan bo‘lib, u issiq havo massasini Yevropa ustida ushlab turibdi. Imperial kolleji tadqiqotchisi Klar Barnsning ta’kidlashicha, issiqlik to‘lqinlari va bo‘ronlar iqlim o‘zgarishi tufayli kuchaymoqda, haroratni oshirib, ko‘proq yog‘ingarchilikka sabab bo‘lmoqda.

Французские власти сообщили, что за выходные около 20 человек утонули, купаясь в необорудованных местах в попытке спастись от аномальной жары, охватившей Францию и другие части Европы.
«Купаться в неразрешенных местах во время жары — не шутка», — заявила министр спорта Марина Феррари в эфире France Inter, в то время как синоптики прогнозируют во вторник температуру около 40°C во многих районах страны.
Отдельно местные власти сообщили, что жара, вероятнее всего, стала причиной смерти двух детей в возрасте двух и четырех лет, найденных без сознания в машине возле дома в Карпантра на юго-востоке Франции.
Еще три человека в возрасте от 80 до 95 лет умерли в регионе Бордо от проблем со здоровьем, связанных с жарой, сообщила местная чиновница Софи Брокас France TV.
Жара побила температурные рекорды во многих городах, включая Бордо и Пуатье, и создала нагрузку на электросети и государственные службы. Национальная метеослужба объявила красный уровень опасности в 54 департаментах Франции, где кондиционеры не распространены, а школы закрылись раньше или изменили расписание для защиты учеников.
В других частях Европы Метеорологическое бюро Великобритании предупредило, что четырехдневная жара может поднять температуру выше 39°C в некоторых районах, легко побив июньский рекорд 35,6°C, установленный в 1957 и 1976 годах. Всего несколько недель назад в Великобритании был зафиксирован самый высокий майский показатель температуры.
В Испании также наблюдается экстремальная жара. В Сан-Себастьяне на традиционно прохладном севере ожидается 40°C, что более чем вдвое превышает историческую среднюю температуру для 22 июня.
Экстремальная жара вызвана погодным паттерном «Омега-блок», который удерживает горячий воздух над континентом. Клэр Барнс, научный сотрудник Имперского колледжа Лондона, отметила, что волны тепла и штормы усиливаются из-за изменения климата, повышая температуру и вызывая больше осадков.