Yevropa Ittifoqi (YEI) 2021-yildan beri Tolibon bilan eng yuqori darajadagi aloqalardan birini o‘rnatib, Bryusselda Tolibon rasmiylarini qabul qildi. Belgiya ularga bir kunlik vizalar berdi, asosiy mavzu esa Afg‘onistondan kelgan muvaffaqiyatsiz boshpana izlovchilarni qaytarish bo‘ldi.
Ushbu muzokaralar Yevropaning qattiq immigratsiya siyosatiga o‘tishining bir qismidir. YEI ma’lumotlariga ko‘ra, 2013-2024-yillarda a’zo davlatlar afg‘onlardan taxminan 1 million boshpana so‘rovi olgan, ularning yarmi ma’qullangan. 20 ga yaqin YEI davlati qolish huquqiga ega bo‘lmagan afg‘onlarni, ayniqsa og‘ir jinoyatchilar va xavfli shaxslarni qaytarishga qiziqish bildirgan.
Belgiya Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibining so‘zlariga ko‘ra, beshta viza “xavfsizlik baholash”dan so‘ng berilgan. Ular faqat Belgiya hududida va bir kun amal qiladi. Muzokaralar seshanba kuni bo‘lib o‘tgani taxmin qilinmoqda.
Yevropa Komissiyasi delegatsiyani taklif qilgan bo‘lsa-da, Tolibon hukumatini rasman tan olmaydi. 2021-yilda Tolibon hokimiyatga qaytganidan so‘ng, Yevropa davlatlari Kobuldagi elchixonalarini yopgan edi.
Huquq himoyachilari bu hamkorlikni tanqid qilmoqda. Human Rights Watch vakili Fereshta Abbosiyning aytishicha, “YEI davlatlari bir tomondan Tolibonning ayollar va qizlarga nisbatan zo‘ravonliklarini qoralab, javobgarlikka tortishni talab qilmoqda, ikkinchi tomondan esa afg‘onlarni majburan qaytarish uchun Tolibon bilan hamkorlik qilmoqda. Bu ularning ishonchliligiga putur yetkazadi.”
YEI migratsiya bo‘yicha komissari Magnus Brunner esa bu qadamni himoya qilib, “Noqonuniy muhojirlarni qaytarishda Tolibon bilan gaplashishdan boshqa ilojimiz yo‘q. Bu yevropaliklar va boshpana izlovchilar uchun vaziyatni yaxshilash muhim”, dedi.
Germaniya Afg‘onistonga deportatsiyalarni sezilarli darajada kengaytirishni rejalashtirmoqda, deyarli haftalik “deportatsiya havo ko‘prigi”ni yo‘lga qo‘yish niyatida. Bu asosan og‘ir jinoyatchilar va xavfli shaxslarni nishonga oladi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, Afg‘onistonda millionlab odamlar ochlik va iqtisodiy qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Shu sababli, huquq himoyachilari va gumanitar tashkilotlar qaytarishlarning qonuniyligi va axloqiyligiga shubha qilmoqda.

Европейский союз (ЕС) принял в Брюсселе официальных лиц талибов после того, как Бельгия выдала им однодневные визы для переговоров о возвращении нелегальных афганских беженцев. Это один из самых высоких контактов ЕС с талибами с 2021 года.
Переговоры могут продвинуть европейские усилия по депортации афганцев, не имеющих законного права на проживание, на фоне ужесточения миграционной политики. По данным ЕС, государства-члены получили около 1 миллиона заявлений о предоставлении убежища от афганцев в период с 2013 по 2024 год, примерно половина из них была одобрена.
Около 20 стран ЕС выразили заинтересованность в возвращении некоторых афганцев, особенно осужденных за тяжкие преступления или представляющих угрозу безопасности. Бельгия, как принимающая страна институтов ЕС, выдала пять виз после «оценки безопасности», заявила представитель МИД.
Европейская комиссия пригласила делегацию, несмотря на то, что не признает режим талибов. Европейские правительства закрыли свои посольства в Кабуле после прихода талибов к власти в 2021 году.
Правозащитники критикуют сотрудничество. Ферешта Аббаси из Human Rights Watch заявила: «Страны ЕС подрывают свой авторитет, осуждая злоупотребления талибов и добиваясь ответственности с одной стороны, а с другой — сотрудничая с ними для принудительного возвращения афганцев».
Комиссар ЕС по миграции Магнус Бруннер защитил контакты, заявив: «Важно разговаривать с ними, чтобы улучшить ситуацию для европейцев и для соискателей убежища». Он подчеркнул, что у ЕС нет другого выбора, кроме как взаимодействовать с режимом талибов по вопросу возврата нелегальных мигрантов.
Германия планирует значительно расширить депортации в Афганистан, создав почти еженедельный «депортационный воздушный мост», нацеленный на серьезных преступников и лиц, представляющих угрозу безопасности.
Правозащитные и гуманитарные организации ставят под сомнение законность и этичность возвращений, учитывая гуманитарный кризис в Афганистане, где миллионы людей страдают от голода и экономических трудностей, согласно ООН.