Eron AQSh vitse-prezidenti JD Vance tomonidan mamlakatga yadro inspektorlari qaytishiga ruxsat berilishi haqidagi da'voni rad etdi. Bu Vashington va Tehron o'rtasidagi urushni tugatish bo'yicha yakuniy kelishuvga erishish uchun muzokaralarning birinchi raundidan keyin sodir bo'ldi.
Shveytsariyadagi muzokaralardan so'ng, Vans Xalqaro Atom Energiya Agentligi (IAEA) bilan muhokamalar "bugun ham" boshlanishi mumkinligini aytdi. Biroq, Eron tashqi ishlar vazirligi davlat ommaviy axborot vositalariga Tehron yadroviy tekshiruvlar bo'yicha "hech qanday yangi majburiyat" olmaganini ma'lum qildi.
Bu AQSh Eron neftini AQSh dollarida sotishga ruxsat beruvchi sanksiyalarni vaqtincha bekor qilgani bilan bir vaqtga to'g'ri keldi. G'aznachilik departamenti tomonidan 60 kunlik sanksiyalardan ozod qilish Eron nefti va neft-kimyo mahsulotlarini ishlab chiqarish, sotish va yetkazib berishga ruxsat beradi.
Vositachi Qatarning Bosh vaziri va Pokiston Bosh vaziri tomonidan e'lon qilingan qo'shma bayonotda AQSh va Eron 60 kun ichida yakuniy kelishuvga erishish yo'l xaritasiga kelishgani aytiladi. Tomonlar, shuningdek, Livan va Hormuz bo'g'ozida mojarolarni bartaraf etish mexanizmlarini yaratishga kelishib oldilar.
Eron tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Baqoiy Eronning yadroviy inspektorlar bo'yicha hech qanday yangi majburiyat olmaganini ta'kidladi va BMT inspektorlari bilan har qanday aloqa parlament va Oliy Milliy Xavfsizlik Kengashi tomonidan belgilangan tartibda amalga oshirilishini aytdi.

Иран опроверг заявление вице-президента США Джей Ди Вэнса о том, что Тегеран разрешит возвращение ядерных инспекторов в страну. Это произошло после первого раунда переговоров между Вашингтоном и Тегераном по достижению окончательной сделки для прекращения войны.
После переговоров в Швейцарии Вэнс заявил, что обсуждения с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) могут начаться "уже сегодня". Однако министерство иностранных дел Ирана сообщило государственным СМИ, что Тегеран не взял на себя "никаких новых обязательств" по ядерным инспекциям.
Это произошло на фоне временной отмены санкций США, позволяющей Ирану продавать нефть за доллары США впервые за десятилетия. 60-дневное освобождение от санкций, выданное Министерством финансов США, разрешает производство, продажу и поставку иранской сырой нефти и нефтехимии.
В совместном заявлении посредников — Катара и Пакистана — говорится, что США и Иран согласовали "дорожную карту для достижения окончательной сделки в течение 60 дней". Стороны также договорились о создании механизмов для урегулирования конфликтов в Ливане и Ормузском проливе.
Официальный представитель МИД Ирана Исмаил Бакаи подчеркнул, что Тегеран не взял на себя никаких новых обязательств по ядерным инспекторам, и любое взаимодействие с инспекторами ООН будет происходить в рамках существующих процедур, установленных парламентом и Высшим советом национальной безопасности.