Keniya sog‘liqni saqlash vaziri Aden Duale sudga AQSh tomonidan boshqariladigan Ebola karantin markaziga tayyorgarlikni to‘xtatishni buyurganini ma’lum qildi. Avvalroq sud ishlarni to‘xtatish haqida buyruq chiqargan, ammo vazir buni e’tiborsiz qoldirgani uchun sudga hurmatsizlikda ayblangan edi.
Ko‘plab keniyaliklar ushbu rejaga keskin qarshi. May oyida e’lon qilingan markaz AQSh fuqarolarini Kongo Demokratik Respublikasidan evakuatsiya qilish uchun mo‘ljallangan bo‘lib, u yerda keng ko‘lamli Ebola epidemiyasi davom etmoqda. Markaz Laikipia havo bazasida, poytaxt Nayrobidan 200 km uzoqlikda qurilgan va 50 ga yaqin izolyatsiya yotoqlariga ega.
Keniya hukumati avvalgi oliy sud buyrug‘ini e’tiborsiz qoldirgan edi. Huquq himoyasi tashkilotlari sudga murojaat qilib, markaz maxfiy va maslahatlashuvlarsiz qurilayotganini ta’kidlagan. Dushanba kuni sud vazir Dualeni buyruqqa javob bermagani uchun sudga hurmatsizlikda aybladi va u hukmni eshitish uchun kelishi kerak edi.
Seshanba kuni Duale suddan kechirim so‘rab, “Laikipia havo bazasidagi obyektda har qanday qurilish, sayt tayyorlash yoki tegishli faoliyatni darhol va to‘liq to‘xtatishni” buyurganini aytdi. Bu buyruq sudning yakuniy qarorigacha amal qiladi.
Markaz yaqinida uch kishi tartibsizliklarda halok bo‘lgan. Keniyada hech qachon Ebola kasalligi qayd etilmagan va ko‘plab keniyaliklar yuqumli kasallik tashuvchilarni mamlakatga olib kirishga qarshi. AQSh Keniyaning Ebola tayyorgarligini qo‘llab-quvvatlash uchun 13,5 million dollar va’da qilgan, ammo tanqidchilar bu kelishuvni mustamlakachilik ruhidagi harakat deb baholamoqda.

Министр здравоохранения Кении Аден Дуале заявил суду, что отдал распоряжение о прекращении подготовки к созданию карантинного центра по Эболе, управляемого США. Ранее суд признал его виновным в неуважении за игнорирование предыдущего постановления о приостановке работ.
Многие кенийцы решительно выступают против этого плана, и с момента объявления о строительстве в мае вспыхнули смертоносные протесты. Центр предназначен для эвакуированных из Демократической Республики Конго граждан США, где бушует крупномасштабная вспышка Эболы. Объект построен на авиабазе Лайкипиа, примерно в 200 км от столицы Найроби, и рассчитан на 50 изоляционных коек.
Правительство Кении проигнорировало предыдущий приказ высокого суда о прекращении работ. Правозащитные группы подали петицию, утверждая, что центр строится втайне и без консультаций. В понедельник суд признал министра Дуале виновным в неуважении за невыполнение приказа, и он должен был явиться для вынесения приговора.
Во вторник Дуале извинился перед судом, заявив, что приказал «немедленное и полное прекращение любых строительных работ, подготовки площадки или связанной деятельности на объекте на авиабазе Лайкипиа до рассмотрения петиции по существу или до дальнейших распоряжений суда».
Три человека погибли в ходе беспорядков возле объекта. В Кении никогда не было зарегистрировано ни одного случая Эболы, и многие кенийцы выступают против ввоза потенциальных носителей высокозаразной болезни. США пообещали выделить 13,5 млн долларов на поддержку готовности Кении к Эболе, но критики видят в этом колониальный подтекст.