Hindistonda tibbiyotga kirish imtihoni (NEET) qayta topshirilishi munosabati bilan 12 nafar abituriyent o‘z joniga qasd qilgani xabar qilindi. Bu holat mamlakatda imtihon tizimi va ruhiy salomatlik inqirozini yana bir bor fosh etdi.
18 yoshli Nelima Patel ikkinchi marta imtihon topshirishga majbur bo‘lgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, birinchi imtihon savollarning sizdirilishi gumoni bilan bekor qilingan. Patel imtihondan bir necha kun oldin tanish talabaning o‘z joniga qasd qilganini eshitib, ruhiy jihatdan charchaganini aytdi.
Hindistonda 2,27 million abituriyent 130 ming o‘rin uchun kurashmoqda. Bu degani, har 17 talabadan faqat bittasi tibbiyot kollejiga kira oladi. Ota-onalar farzandlarining kelajagi uchun katta qarzlar olib, ularni qimmat tayyorlov kurslariga yuborishadi.
2024-yilda Hindistonda 14 488 talaba o‘z joniga qasd qilgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 4,3 foizga oshgan. Mutaxassislar muvaffaqiyat faqat tor doirada nishonlanadigan, muvaffaqiyatsizlik esa qoralanadigan madaniyatni tanqid qilmoqda.
Hindiston Oliy sudi talabalar o‘rtasidagi ruhiy tanglikning „bezovta qiluvchi naqsh“ini qayd etib, milliy vazifa guruhi tuzishni buyurgan. Guruh ekstremal akademik raqobat, kamsitish va moliyaviy stress kabi omillarni aniqlagan.
NEET mojarosi siyosiy harakatga ham aylangan. „Cockroach Janta Party“ (CJP) talabalar o‘limi uchun kompensatsiya va ta’lim vazirining iste’fosini talab qilmoqda. Partiya rahbari Abhijeet Dipke har bir oilaga 10 million rupiya to‘lanishini so‘ramoqda.

Сообщается, что 12 абитуриентов, сдававших пересдачу медицинского вступительного экзамена NEET в Индии, покончили с собой. Этот инцидент вновь обнажил огромное давление, связанное с системой экзаменов, и усугубляющийся кризис психического здоровья в стране.
18-летняя Нелима Патель была вынуждена пересдавать экзамен после того, как первоначальный тест в мае был отменен из-за подозрений в утечке вопросов. Она рассказала, что была морально истощена, а за несколько дней до экзамена узнала о самоубийстве знакомого студента.
В Индии 2,27 миллиона абитуриентов борются за 130 тысяч мест в медицинских колледжах. Это означает, что только один из 17 кандидатов может поступить. Родители берут огромные кредиты, чтобы оплатить дорогие подготовительные курсы.
В 2024 году в Индии зафиксировано 14 488 самоубийств среди студентов, что на 4,3% больше, чем в предыдущем году. Эксперты критикуют культуру, где успех прославляется узко, а неудача стигматизируется.
Верховный суд Индии выразил обеспокоенность «тревожной тенденцией» самоубийств среди студентов и поручил создать национальную целевую группу. Группа выявила такие факторы, как экстремальная академическая конкуренция, дискриминация и финансовый стресс.
Скандал с NEET также стал поводом для политической мобилизации. Партия «Cockroach Janta Party» (CJP) требует компенсации в 10 миллионов рупий семьям погибших и отставки министра образования. Лидер партии Абхиджит Дипке заявил, что некоторые семьи брали кредиты на образование детей.