AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Birlashgan Arab Amirliklariga tashrif buyurib, Fors ko'rfazi ittifoqchilari bilan uchrashuvlar o'tkazmoqda. Uning so'zlariga ko'ra, Vashington Hormuz bo'g'ozida yig'im yoki to'lovlarni qabul qilmaydi. "Bu xalqaro suv yo'li. Hech bir davlat xalqaro suv yo'lida yig'im undirishga haqli emas", dedi Rubio.
Eron esa o'zining "dengiz xizmatlari to'lovlari"ni joriy etish niyatida. Eronning bosh muzokarachisi Muhammad Bag‘ir G‘olibaf davlat televideniyesiga bergan intervyusida "Hormuz bo'g'ozini boshqarish hech qachon urushdan oldingi holatga qaytmaydi", deb ta'kidladi.
Eron va Ummon Hormuz bo'g'ozida navigatsiyani boshqarish bo'yicha qo'shma ishchi guruh tuzishga kelishib oldi. Ushbu guruh xizmatlar va to'lovlar bilan bog'liq masalalarni hal qiladi. Biroq, AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vensning aytishicha, muzokaralar bo'g'ozdan "uzoq muddatli" bepul o'tishni nazarda tutadi.
AQSh prezidenti Donald Tramp Eronga keng qamrovli yadro tekshiruvlariga rozi bo'lganini ma'lum qildi, ammo Tehron buni rad etdi. Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Baqoiy tekshiruvlar bo'yicha hech qanday kelishuv yo'qligini va Xalqaro atom energiyasi agentligini (MAGATE) taklif qilish rejalashtirilmaganini aytdi.
AQSh Eronning muzlatilgan aktivlarini 60 kunlik muddatga sanksiyalardan ozod qilishga rozi bo'ldi. Trampning ta'kidlashicha, bu mablag'lar faqat AQShdan gumanitar yuklarni, jumladan, makkajo'xori, bug'doy va soyani sotib olish uchun ishlatiladi. Biroq, Eron elchisi Ali Bahrayniy Jenevada Tehron bu mablag'larni o'zi boshqarishini bildirdi.
Hormuz bo'g'ozida savdo oqimi jonlandi: dushanba kuni kamida 37 ta yuk kemasi bo'g'ozdan o'tdi. Bu urush boshlanganidan beri eng yuqori ko'rsatkichdir. Tahlilchilarning fikricha, bu vaziyatning normallashuvidan dalolat beradi.
Isroil va Livan o'rtasidagi beshinchi raund muzokaralar Vashingtonda boshlanmoqda. Livan prezidenti Jozef Aun Tehron Bayrut nomidan muzokara olib bormasligini ta'kidladi. Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu esa harbiylarning Livanda erkin harakat qilish huquqini saqlab qolishini aytdi.

Госсекретарь США Марко Рубио прибыл в Объединенные Арабские Эмираты для встреч с союзниками по Персидскому заливу. Он заявил, что Вашингтон не примет сборы в Ормузском проливе. «Это международный водный путь. Ни одна страна не имеет права взимать плату за проход», — сказал Рубио.
Иран, однако, намерен ввести «морские сервисные сборы». Главный переговорщик Ирана Мохаммад Багер Галибаф заявил государственному телевидению, что «управление Ормузским проливом никогда не вернется к довоенному состоянию».
Иран и Оман договорились создать совместную рабочую группу для управления навигацией в проливе, включая услуги и сборы. Вице-президент США Джей Ди Вэнс ранее заявлял, что переговоры предполагают бесплатный проход через пролив в долгосрочной перспективе.
Президент США Дональд Трамп утверждает, что Иран согласился на масштабные ядерные инспекции, но Тегеран это опровергает. Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что никаких договоренностей по инспекциям нет и приглашать МАГАТЭ не планируется.
США согласились на 60-дневное снятие санкций с иранских замороженных активов. Трамп заявил, что средства пойдут на покупку американских гуманитарных товаров, таких как кукуруза, пшеница и соя. Однако посол Ирана Али Бахрейни в Женеве подчеркнул, что Тегеран сам будет распоряжаться этими средствами.
Торговый поток через Ормузский пролив оживился: в понедельник его пересекли как минимум 37 грузовых судов — самый высокий показатель с начала войны. Аналитики видят в этом признаки нормализации.
Пятый раунд переговоров между Израилем и Ливаном начинается в Вашингтоне. Президент Ливана Жозеф Аун настаивает, что Тегеран не может вести переговоры от имени Бейрута. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что армия сохранит свободу действий в Ливане.