Jurnalist Nikol Kolster Venesuela poytaxti Karakasdagi uyida bo'lganida kvartirasi kuchli silkina boshlaganini aytadi. U derazalar harakatlanayotganini ko'rib, o'zini himoya qilish uchun old eshik va tosh devor orasiga yashiringan.
Chorshanba kuni shaharda bir necha soniya farq bilan ikki zilzila ro'y berdi: birinchisi 7,2 magnitudali, ikkinchisi esa 7,5 magnitudali. Suratlarda qulagan binolar va ko'chaga to'plangan odamlar aks etgan, ammo qurbonlar soni va zarar miqdori hozircha noma'lum.
Kolster BBC Mundo'ga bergan intervyusida: "Bu hayotimda his qilgan eng kuchli zilzila edi. Bino ustimga qulab tushadi deb o'yladim", deydi. U yettinchi qavatdagi kvartirasida eshik va devor orasida ancha vaqt qolgan, keyin qo'shnilarning evakuatsiya qilish chaqirig'ini eshitgan.
Zilzila milliy bayram kuni — 1821 yilgi Karabobo jangi xotirasiga bag'ishlangan kunda sodir bo'lgani sababli ko'p odamlar uyda edi. Videolarda ko'chada yig'layotgan va bir-birini quchoqlayotgan odamlar ko'rinadi.
Kolsterning qo'shimcha qilishicha, ba'zi odamlar uy hayvonlarini olib chiqa olmaganidan qayg'urayotgan bo'lsa, boshqalar yana zilzila bo'lishidan qo'rqib, mashinalarini podvallardan chiqarishga urinmoqda. Yaqin atrofdagi qulagan binodan yordam so'rab qichqiriqlar eshitilgan.
Palos Grandesda yashovchi Mariya Elizening aytishicha, silkinishlar uning kvartirasidagi devorlarni yorib yuborgan. "Tashqarida elektr ustunlari qulagan, elektr yo'q, aloqa yo'q", deydi u.
Karakasda 1967 yilda 6,6 magnitudali zilzila bo'lib, 200 dan ortiq odam halok bo'lgan va Palos Grandes hamda Altamira hududlaridagi binolar vayron bo'lgan. Biroq bugungi zilzilani boshidan kechirganlar, hatto 1967 yilgi zilzilani eslaydiganlar ham, bu safargi kuchliroq bo'lganini aytishmoqda.

Журналистка Николь Колстер находилась дома в столице Венесуэлы Каракасе, когда её квартира начала сильно трястись. Она увидела движущиеся окна и единственное, что пришло ей в голову — забиться между входной дверью и каменной стеной, чтобы защитить себя.
В среду в городе с интервалом в несколько секунд произошли два землетрясения: первое магнитудой 7,2, второе — 7,5. Фотографии показывают разрушенные здания и людей, собравшихся на улицах, но число жертв и масштаб ущерба пока неизвестны.
Колстер рассказала BBC Mundo: «Это самое сильное землетрясение, которое я когда-либо испытывала в жизни. Оно было таким сильным, что я думала, здание рухнет на меня». Она оставалась между дверью и стеной на седьмом этаже «довольно долго», пока не услышала, как соседи зовут на эвакуацию.
Землетрясение произошло в национальный праздник — День битвы при Карабобо, поэтому многие были дома. На видео видны люди, плачущие и обнимающиеся на улицах.
Колстер добавляет, что некоторые люди очень расстроены, потому что не смогли вывести своих домашних питомцев. Другие пытались вытащить машины из подвалов, опасаясь повторных толчков. Из-под обломков рухнувшего здания поблизости слышны крики о помощи.
Мария Элизе, ещё одна жительница Палос-Грандес, говорит, что толчки потрескали стены в её квартире. «Упали столбы электропередач, нет электричества, нет связи», — сообщает она.
Это не первое крупное землетрясение в Каракасе. В 1967 году землетрясение магнитудой 6,6 унесло жизни более 200 человек, разрушив здания в Палос-Грандес и Альтамире. Однако сегодняшние толчки, по словам очевидцев, были сильнее.