Germaniya milliy temir yo‘l operatori Deutsche Bahn haddan tashqari issiq tufayli yo‘lovchilarga chiptalarni bekor qilish imkonini berdi. Kompaniya 23-iyungacha sotib olingan uzoq masofali poyezd chiptalari uchun 30-iyungacha pulni qaytarishni taklif qilmoqda. Bu issiq havo tufayli birinchi marta bunday qadam tashlanmoqda.
Issiqlik temir yo‘l tizimiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda: poyezdlardagi konditsionerlar ishlamay qolishi, strelkalar va xavfsizlik tizimlari shikastlanishi mumkin. O‘tgan yozda ham bir necha nuqtalarda nosozliklar yuz bergan edi. Shu bilan birga, kuchli yomg‘irlar ham muammo tug‘dirishi mumkin.
Germaniya terma jamoasi bosh murabbiyi Julian Nagelsmann Jahon chempionati guruh bosqichining so‘nggi o‘yinida Ekvadorga qarshi tarkibni o‘zgartirishni rejalashtirmoqda. Biroq, so‘nggi o‘yinlarda 3 ta gol urgan hujumchi Deniz Undav zaxirada qoladi. Nagelsmann bu qarorni “katta rasm” bilan izohladi.
Ifo instituti ma’lumotlariga ko‘ra, Germaniya eksport prognozi iyun oyida salbiy 3,7 ballgacha yaxshilangan, ammo kompaniyalar global noaniqlikdan xavotirda. Iqtisodchi Klaus Volrabe “Eksportchilar geosiyosiy noaniqlikning pasayishiga shubha bilan qarashmoqda” dedi.
Sanoat tarmoqlari orasida farq katta: elektrotexnika sanoati kuchli o‘sishni kutmoqda, ichimlik ishlab chiqaruvchilar eng optimistik. Ammo avtomobilsozlik sanoati bosim ostida, ko‘rsatkich minus 17,9 ballgacha tushgan. Kimyo sanoati esa tiklanishni ko‘rsatmoqda.

Немецкий национальный железнодорожный оператор Deutsche Bahn разрешил пассажирам отменять поездки из-за экстремальной жары. Компания предлагает возврат денег за билеты на дальние поездки, купленные до 23 июня, до 30 июня. Это первый случай, когда DB предлагает возврат из-за жары.
Жара также создает проблемы для железнодорожной системы: кондиционеры в поездах могут выходить из строя, стрелки и системы безопасности повреждаются из-за интенсивного солнечного света. Прошлым летом жара уже вызывала проблемы с несколькими стрелками в июне и июле, что приводило к отменам и задержкам.
Главный тренер сборной Германии Юлиан Нагельсман планирует ротацию состава на последний матч группового этапа чемпионата мира против Эквадора. Однако нападающий Дениз Ундав, забивший три гола в последних матчах, останется на скамейке запасных. Нагельсман заявил, что решения принимаются с учетом «общей картины».
Институт Ifo сообщил, что экспортные ожидания Германии немного улучшились: индекс вырос до минус 3,7 пункта в июне с минус 5,6 в мае. Экономист Клаус Вольрабе отметил, что «экспортеры по-прежнему скептически настроены относительно снижения геополитической неопределенности».
Картина сильно различается по секторам: электротехническая промышленность ожидает сильного роста, производители напитков наиболее оптимистичны. Однако ключевая автомобильная промышленность остается под давлением: ожидания упали до минус 17,9 пункта. Химический сектор показал заметное восстановление.