Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) tijorat kemalariga Hormuz bo‘g‘ozi orqali faqat Tehron tomonidan tasdiqlangan yo‘nalishlardan foydalanishni buyurdi. Bu AQSh va Eron o‘rtasidagi strategik suv yo‘lining kelajagi bo‘yicha mo‘rt muzokaralarda yangi keskinlik nuqtasini ochdi.
Ogohlantirish Ummon 3-may kuni bo‘g‘oz orqali yangi yuk tashish yo‘nalishini e’lon qilganidan so‘ng kelib tushdi. Ummon bu yo‘nalishni Xalqaro Dengiz Tashkiloti (IMO) bilan muvofiqlashtirganini ma’lum qildi. Bir necha haftalik uzilishlardan so‘ng dengiz harakati asta-sekin tiklanmoqda.
Nizo o‘tgan hafta AQSh va Eron tomonidan imzolangan anglashuv memorandumida (MoU) hal etilmagan masalalardan biri bo‘lib qolmoqda. Hujjat to‘rt oylik AQSh-Isroil urushini asosan to‘xtatdi va kengroq tinchlik kelishuviga erishish uchun 60 kunlik muzokaralar jarayonini boshladi.
MoU bo‘g‘ozning qayta ochilishini nazarda tutadi. Biroq Eron kema harakati ustidan ko‘proq nazorat o‘rnatadimi, 60 kunlik muzokaralardan so‘ng tranzit yoki xizmat to‘lovlarini joriy qiladimi va suv yo‘li bo‘yicha kelishmovchiliklar doimiy kelishuvga erishishga to‘sqinlik qiladimi, degan savollar qolmoqda.
Hormuz bo‘g‘ozi dunyodagi eng strategik ahamiyatga ega suv yo‘llaridan biri bo‘lib, global neft va suyultirilgan gaz ta’minotining beshdan bir qismi odatda shu tor o‘tish joyi orqali tashiladi. AQSh Energetika Axborot Agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda har kuni 20 million barrel neft va neft mahsulotlari bo‘g‘oz orqali o‘tgan.
IRGC Ummon va IMO yangi yo‘nalishni Tehron bilan maslahatlashmasdan e’lon qilganini ta’kidladi. “Faqat Eron Islom Respublikasi tomonidan belgilangan tranzit yo‘nalishlari ruxsat etilgan”, dedi qo‘riqchilar korpusi va kemalar bo‘g‘ozdan o‘tishda IRGC dengiz kuchlari bilan aloqada bo‘lishi kerakligini qo‘shimcha qildi.
Eron birinchi marta aprel oyida bo‘g‘oz orqali ruxsat etilgan yo‘nalishlar xaritasini chiqargan edi. Unda kemalar avvalgidan ko‘ra Eron qirg‘og‘iga ancha yaqinroq o‘tishi ko‘rsatilgan. Ogohlantirish Liberiya bayrog‘i ostidagi neft tankeri payshanba kuni Ummon qirg‘og‘iga yaqinroq yo‘nalishdan o‘tganidan keyin berildi.
Tehronlik tahlilchi Resul Serdarning so‘zlariga ko‘ra, IRGC Ummon yo‘nalishi Eronning kema harakati ustidan bevosita nazoratini qisman chetlab o‘tganidan norozi. “Hormuz bo‘g‘ozi ustidan nazorat urush boshidan beri Eron uchun raqiblariga va global iqtisodiyotga bosim o‘tkazishda katta vosita bo‘lib kelgan”, dedi u.
Ummon yangi yo‘nalish xalqaro huquqqa muvofiq xavfsiz navigatsiyani tiklash uchun mo‘ljallanganini himoya qildi. Tashqi ishlar vaziri Badr Albusaidiy “bo‘g‘oz bilan bog‘liq kelajakdagi kelishuvlar hech qanday tranzit to‘lovlarini o‘z ichiga olmaydi” deb ta’kidladi.
O‘tgan hafta imzolangan MoUda Eron “60 kun davomida Fors ko‘rfazidan Ummon dengiziga va aksincha tijorat kemalarining xavfsiz o‘tishi uchun hech qanday to‘lovsiz o‘zining eng yaxshi sa’y-harakatlarini qo‘llashga” rozi bo‘ldi. Shartnoma, shuningdek, 30 kun ichida minalardan tozalash ishlarini boshlashni nazarda tutadi.
Biroq memorandum 60 kunlik muddatdan keyin nima bo‘lishini aniqlamaydi. Xalqaro Inqirozlar Guruhi direktori Ali Vaez “Muhimi, eronliklar to‘lov yoki boshqa yig‘imlarni undirishni boshlamasliklari kerak, chunki bu anglashuv memorandumida ko‘zda tutilmagan”, dedi. U IRGC va davlat o‘rtasida farq yo‘qligini ta’kidladi: “IRGC asosiy qarorlarni qabul qiladi.”
Xalqaro huquq odatda Hormuz kabi xalqaro bo‘g‘ozlar orqali tranzit huquqini himoya qiladi va qirg‘oqbo‘yi davlatlariga bir tomonlama tranzit to‘lovlarini joriy qilishni qiyinlashtiradi. O‘tgan hafta Eron Shveytsariyadagi muzokaralar davomida 60 kun davomida rejalashtirilgan to‘lovlardan voz kechishini e’lon qildi, bu esa muddat tugagandan keyin to‘lovlar joriy qilinishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Eronning bosh muzokarachisi Muhammad Boqir Qolibof “Hormuz hech qachon urushdan oldingi holatiga qaytmaydi” deb signal berdi. AQSh Davlat kotibi Marko Rubio esa “Bu xalqaro suv yo‘li. Hech bir davlat xalqaro suv yo‘lidan foydalanish uchun to‘lov undirishga haqli emas”, deb javob qildi.
Tijorat yuk tashish qisman tiklangan bo‘lsa-da, hajm normal darajadan ancha past. Kpler tahlil kompaniyasi ma’lumotlariga ko‘ra, payshanba kuni tasdiqlangan o‘tishlar 70 ta kemaga yetdi. Biroq IRGCning Ummon yo‘nalishiga qarshi ogohlantirishlari yangi kelishmovchilik manbasini yaratishi mumkin.
Neft narxi urushdan oldingi eng past darajaga tushib, Brent neftining bir barreli 72,24 dollarni tashkil etdi. Bu urushdan oldingi 66 dollardan yuqori bo‘lsa-da, pasayish tendensiyasi kuzatilmoqda.
Hormuz bo‘g‘ozining kelajakdagi boshqaruvi 60 kun ichida hal qilinishi kerak bo‘lgan bir qancha masalalardan faqat bittasi. Yana bir asosiy muammo – Eron yadro dasturi. Xalqaro Atom Energiya Agentligi rahbari Rafael Grossi kelishuv Eron yadroviy faoliyatini xalqaro monitoringini nazarda tutishini aytdi, biroq Eron urushda zarar ko‘rgan ob’ektlarga inspektorlar kirishi faqat yakuniy kelishuv doirasida ko‘rib chiqilishini bildirdi.
Isroil kuchlari Livanning janubiy qismida qolmoqda va MoU “Livan ham kiradigan barcha jabhalarda urushni doimiy tugatish”ni talab qilganiga qaramay, isroil zarbalari davom etmoqda. Vaezning so‘zlariga ko‘ra, ikkala tomon ham iqtisodiy rag‘batlarga ega: “Hormuzdagi vaziyat o‘zaro iqtisodiy halokatga aylangan edi. AQSh o‘rta muddatli saylovlar oldidan energiya va neft narxlarining oshishiga duch kelgan, Eron esa urushdan oldin ham chuqur iqtisodiy tushkunlikda edi.”

Корпус стражей исламской революции Ирана (КСИР) предупредил коммерческие суда об использовании только маршрутов через Ормузский пролив, одобренных Тегераном, возобновив точку трения в хрупких переговорах между США и Ираном о будущем стратегического водного пути.
Предупреждение прозвучало после того, как Оман в среду объявил о новом маршруте судоходства через пролив, заявив, что согласовал его с Международной морской организацией (ИМО), поскольку морское движение медленно возобновляется после недель сбоев.
Спор остается одним из нерешенных вопросов после подписания меморандума о взаимопонимании (МоВ) США и Ираном на прошлой неделе, который в значительной степени остановил боевые действия в четырехмесячной американо-израильской войне против Ирана и запустил 60-дневный переговорный процесс, направленный на достижение более широкого мирного соглашения.
МоВ, включающий открытие пролива, последовал за месяцами серьезных сбоев в судоходстве после того, как Иран фактически закрыл его, а США ввели соответствующую морскую блокаду иранских портов.
И Вашингтон, и Тегеран объявили пролив открытым для коммерческого судоходства, но остаются вопросы о том, будет ли Иран добиваться большего контроля над движением судов, будет ли он взимать транзитные или сервисные сборы с судов, использующих пролив, после 60-дневного переговорного периода, и могут ли разногласия по водному пути сорвать усилия по достижению постоянного соглашения.
Ормузский пролив — один из самых стратегически важных водных путей в мире: около одной пятой мировых поставок нефти и сжиженного природного газа обычно проходит через этот узкий проход, соединяющий Персидский залив с Аравийским морем. По данным Управления энергетической информации США, в 2025 году через пролив ежедневно проходило около 20 миллионов баррелей нефти и нефтепродуктов.
КСИР заявил, что Оман и ИМО объявили новый коридор без консультаций с Тегераном. «Единственными разрешенными транзитными маршрутами через Ормузский пролив являются те, которые определены Исламской Республикой Иран», — заявил корпус, добавив, что суда должны поддерживать связь с ВМС КСИР при прохождении пролива.
Иран впервые опубликовал свою карту допустимых маршрутов через пролив в апреле, показав, что суда должны проходить гораздо ближе к иранскому побережью, чем раньше. Предупреждение прозвучало после того, как либерийский нефтяной танкер в четверг прошел через пролив по маршруту, гораздо более близкому к побережью Омана.
Ресул Сердар из Al Jazeera, сообщая из Тегерана, сказал, что КСИР, похоже, раздражен тем, что оманский маршрут частично обходит прямой контроль Ирана над судоходством. «Контроль над Ормузским проливом был огромным рычагом давления для Ирана, чтобы оказывать давление на своих противников и мировую экономику с начала войны», — сказал он.
Оман защитил объявленный маршрут коридора, заявив, что он предназначен для восстановления безопасного судоходства в соответствии с международным правом. Министр иностранных дел Бадр Альбусаиди заявил, что «будущие договоренности, связанные с проливом, не предусматривают взимания каких-либо транзитных сборов».
В МоВ, подписанном на прошлой неделе, Иран согласился «приложить все усилия для безопасного прохода коммерческих судов без взимания платы в течение 60 дней из Персидского залива в Оманское море и обратно». Соглашение также предусматривает, что «разминирование Исламской Республикой Иран будет проведено в течение 30 дней».
Однако меморандум не уточняет, что произойдет после первоначального 60-дневного периода. Али Ваез, директор проекта по Ирану в Международной кризисной группе, сказал, что «важно, чтобы иранцы не начали взимать плату или другие сборы, потому что это не предусмотрено меморандумом о взаимопонимании». Он отметил, что «нет различий между КСИР и государством. КСИР принимает решения».
Международное право обычно защищает право транзита через международные проливы, включая Ормуз, что затрудняет прибрежным государствам введение односторонних транзитных сборов. На прошлой неделе Иран объявил, что откажется от запланированных сборов на 60 дней, пока продолжаются переговоры с США в Швейцарии, что позволяет предположить, что сборы могут быть введены после истечения переговорного периода.
Главный переговорщик Ирана Мохаммад Багер Галибаф дал понять, что «Ормуз никогда не вернется» к довоенному статусу. Госсекретарь США Марко Рубио отверг возможность взимания платы, заявив: «Это международный водный путь. Ни одна страна не имеет права взимать пошлины или сборы за использование международного водного пути».
Коммерческое судоходство через пролив частично возобновилось, хотя объем остается значительно ниже нормального уровня. По данным аналитической компании Kpler, подтвержденные переходы достигли 70 судов в четверг. Однако предупреждения КСИР против использования оманского маршрута могут создать новый источник разногласий.
Цены на нефть упали до самого низкого уровня с начала войны: Brent crude достигла 72,24 доллара за баррель в четверг. Это все еще выше довоенной цены в 66 долларов, но тенденция к снижению очевидна.
Будущее управление Ормузским проливом — лишь один из нескольких вопросов, которые еще предстоит решить до достижения всеобъемлющего соглашения в течение 60 дней. Другой серьезной проблемой является ядерная программа Ирана. Глава МАГАТЭ Рафаэль Гросси заявил, что соглашение предусматривает международный мониторинг, но Иран заявил, что доступ инспекторов на поврежденные объекты будет рассматриваться только в рамках окончательного соглашения.
Израильские силы остаются в южном Ливане, и израильские удары продолжаются, несмотря на то, что МоВ призывает к «постоянному прекращению войны на всех фронтах, включая Ливан». Ваез сказал, что обе стороны имеют экономические стимулы: «Ситуация в проливе превратилась в динамику взаимного экономического уничтожения. США столкнулись с ростом цен на энергоносители перед промежуточными выборами, а Иран и до войны находился в глубокой экономической яме».