Chernogoriya politsiyasi AQSh Federal Qidiruv Byurosi (FQB) bilan hamkorlikda Eron va Turkiya fuqaroligiga ega bo‘lgan 39 yoshli shaxsni hibsga oldi. U AQSh infratuzilmasiga kiberhujumlar uyushtirganlikda ayblanmoqda.
Nyu-York federal sudi tomonidan qidirilayotgan gumonlanuvchi A.B. ismi bilan tanilgan. Unga kompyuter firibgarligi, buzg‘unchilik va shaxsiy ma’lumotlarni o‘g‘irlash bo‘yicha fitna uyushtirish ayblovlari qo‘yilgan.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, 2013 yildan boshlab A.B. AQSh infratuzilmasiga, jumladan 150 dan ortiq universitetlarga keng ko‘lamli hujumlar uyushtirgan. Hujumlar natijasida 3,4 milliard dollardan ortiq zarar yetkazilgan.
Chernogoriya rasmiylarining ta’kidlashicha, o‘g‘irlangan ma’lumotlar va buzilgan universitet hisoblari Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi va boshqa tashkilotlar, jumladan Eron universitetlari manfaati uchun ishlatilgan.
Gumonlanuvchi Podgoritsa shahridagi sudga chiqariladi va u yerda AQShning ekstraditsiya talabi ko‘rib chiqiladi. FQB hibsga olish bo‘yicha izoh bermadi.
AQSh rasmiylari Eron davlati bilan bog‘liq kiberoperatsiyalar haqida qayta-qayta ogohlantirib kelgan va aprel oyida eronlik xakerlik kampaniyalari kuchaygani qayd etilgan.

Полиция Черногории при содействии ФБР задержала 39-летнего мужчину с иранским и турецким гражданством, подозреваемого в кибератаках на инфраструктуру США, нанесших ущерб в размере 3,4 миллиарда долларов.
Подозреваемый, известный как А.Б., разыскивается федеральным судом Нью-Йорка по обвинениям в сговоре с целью компьютерного мошенничества, взлома и кражи личных данных.
По данным полиции, с 2013 года А.Б. осуществлял масштабные хакерские атаки на объекты США, включая более 150 университетов. Ущерб от атак превысил 3,4 миллиарда долларов (около 3 миллиардов евро).
Черногорские власти утверждают, что украденные данные и доступ к взломанным университетским аккаунтам использовались в интересах Корпуса стражей исламской революции Ирана и других структур, включая иранские университеты.
Подозреваемый предстанет перед судом в Подгорице, где будет рассмотрен запрос США на его экстрадицию. ФБР пока не комментирует арест.
Американские власти неоднократно предупреждали о кибероперациях, связанных с Ираном, и отмечали рост иранских хакерских кампаний в апреле этого года.