Afrika kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazlari (CDC) direktori doktor Jan Kaseyaning so'zlariga ko'ra, Kongo Demokratik Respublikasida (KDR) Ebola virusiga chalingan 297 kishining qayerda ekanligi noma'lum. Bu bemorlar kasallikni yuqtirgan bo'lishi mumkin va ularni kuzatish imkoniyati yo'q.
Doktor Kaseya payshanba kuni bergan bayonotida, mojaroli hududlardagi gumanitar inqiroz tufayli 1 milliondan ortiq odam lagerlarda yashayotganini va sog'liqni saqlash xodimlari bu lagerlarga kira olmasligini ta'kidladi. Ushbu lagerlarda kasallik tarqalishi mumkin, ammo vaziyatni nazorat qilish imkoni yo'q.
Jahon sog'liqni saqlash tashkilotining (JSST) Afrika mintaqaviy byurosi tomonidan The Lancet Infectious Diseases jurnalida e'lon qilingan prognozlarga ko'ra, sentyabr o'rtalariga kelib 8 210 ta kasallik va 1 420 ta o'lim kutilmoqda. Modellashtirish shuni ko'rsatadiki, epidemiyaning qo'shni Janubiy Sudanga tarqalish ehtimoli 70% ni tashkil qiladi.
Hozirgi kunga qadar KDRda 1 118 ta tasdiqlangan holat va 291 ta o'lim qayd etilgan, qo'shni Ugandada esa 20 ta holat va 2 ta o'lim kuzatilgan. Chorshanba kuni Fransiya KDRda ishlagan shifokor qaytib kelganida virus yuqtirgani ma'lum bo'ldi.
KDR hukumati payshanba kuni e'lon qilgan qarorga ko'ra, zararlangan provinsiyalarda bo'lgan har bir kishi sayohat qilishdan oldin 21 kun kutishi kerak. Epidemiyaning tarqalishini sekinlashtirish uchun mahalliy aholidan 20 000 nafar jamoat sog'liqni saqlash xodimlarini yollash rejalashtirilgan.
Ebola bilan kasallanganlarni davolash markazlarida yotoq bandligi 95% ni tashkil etadi va “biz hali cho'qqiga chiqmaganmiz”, dedi Kaseya. U epidemiyani to'xtatish uchun gumanitar muammolarni hal qilish zarurligini ta'kidladi.
Afrika CDC va JSST epidemiyaga qarshi kurash uchun 518 million dollar sog'liqni saqlash xarajatlari kerakligini aytgan edi. Gumanitar ehtiyojlar qo'shilganda bu miqdor 1,4 milliard dollarga ko'tariladi. Xalqaro hukumatlar va tashkilotlar tomonidan va'da qilingan 910 million dollarning atigi 13 foizi yetkazib berilgan.
Bundibugyo virusini davolash mumkin bo'lgan dori vositalarining birinchi sinovi kelasi hafta KDRda boshlanishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, virus yuqtirgan odamlar bilan aloqada bo'lganlarga beriladigan antiviral preparat sinovi bir haftadan keyin boshlanadi.

Глава Африканского центра по контролю и профилактике заболеваний (CDC) доктор Жан Касея заявил, что местонахождение 297 человек, сдавших положительный тест на вирус Эбола в Демократической Республике Конго (ДРК), остается неизвестным. Эти пациенты могут распространять болезнь, и их невозможно отследить.
В своем заявлении в четверг доктор Касея подчеркнул, что гуманитарный кризис в районах конфликта привел к тому, что более 1 миллиона человек живут в лагерях, куда у медицинских работников нет доступа. В этих лагерях могут быть случаи заболевания, но контролировать ситуацию невозможно.
Согласно прогнозам Регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) для Африки, опубликованным в журнале The Lancet Infectious Diseases, к середине сентября ожидается около 8 210 случаев заболевания и 1 420 смертей. Моделирование показало, что вероятность распространения эпидемии на соседний Южный Судан составляет 70%.
На сегодняшний день в ДРК зарегистрировано 1 118 подтвержденных случаев и 291 смерть, а в соседней Уганде — 20 случаев и 2 смерти. В среду Франция сообщила, что у врача, работавшего в ДРК, после возвращения был обнаружен вирус.
Власти ДРК в четверг объявили, что любой, кто находился в пострадавших провинциях, должен будет выждать 21 день перед поездкой. Для замедления распространения эпидемии планируется нанять 20 000 местных работников общественного здравоохранения.
Заполняемость коек в центрах лечения Эболы составляет 95%, и «мы еще не достигли пика», — сказал Касея. Он подчеркнул, что для остановки эпидемии необходимо решить гуманитарные проблемы.
Африканский CDC и ВОЗ ранее заявили, что для борьбы с эпидемией потребуется 518 миллионов долларов на здравоохранение. С учетом гуманитарных нужд эта сумма возрастает до 1,4 миллиарда долларов. Из 910 миллионов долларов, обещанных международными правительствами и организациями, было предоставлено только около 13%.
Первое испытание лекарств, которые могут лечить вирус Бундибугйо, должно начаться на следующей неделе в ДРК, а испытание противовирусного препарата для контактных лиц начнется неделей позже.