Urugvay jahon chempionatidan chiqib ketdi, chunki darvozabon Fernando Musleraning qo‘pol xatosi Ispaniyaga Gvadalajarada 1:0 hisobida g‘alaba keltirdi va H guruhida birinchi o‘rinni ta’minladi.
Aleks Baenaning zaif zarbasi Musleraning qo‘lidan sirg‘alib o‘tib, yagona golga aylandi va Ispaniya Argentinaga qarshi 1/16 final uchrashuvidan qochdi.
Yevropa chempionlari endi Los-Anjelesda payshanba kuni Avstriya yoki Jazoir bilan to‘qnash keladi.
Urugvayning mag‘lubiyati debyutant Kabo-Verdega ikkinchi o‘rinni va Lionel Messi hamda amaldagi chempionlar bilan uchrashish imkoniyatini berdi, chunki ular Saudiya Arabistoni bilan 0:0 durang o‘ynadi.
Ikki karra jahon chempioni Urugvay guruh bosqichida chiqib ketgan eng yuqori reytingli jamoaga aylandi, bu mag‘lubiyat Marselo Bielsa va uning jamoasi uchun baxtsiz turnirni yakunladi.
Kabo-Verde va Saudiya Arabistoniga qarshi duranglardan so‘ng, Urugvay lagerida isyon haqida xabarlar paydo bo‘ldi, yetakchi o‘yinchilar, jumladan, Real Madridlik Federiko Valverde Bielsa bilan taktikasi yuzasidan to‘qnash kelgan.
Ispaniya qiroli Felipe ham tomoshabinlar orasida edi, ammo ikki sobiq jahon chempioni o‘rtasidagi guruh bosqichidagi yagona to‘qnashuv katta umidsizlikka aylandi.
Lamin Yamalning asosiy tarkibda maydonga tushishi Ispaniya hujumini jonlantirdi, ular Saudiya Arabistonini 4:0 mag‘lub etdi, avval esa Kabo-Verde bilan golsiz durang o‘ynagan edi.
Ammo yana bir sust hujumkor o‘yin Luis de la Fuente uchun pley-off bosqichi boshlanishidan oldin o‘ylash uchun ko‘p narsa qoldirdi.
2010 yilda Urugvayning yarim finalga chiqish qahramoni Muslera Kabo-Verdega qarshi 2:2 durangda ikkala golga ham aybdor edi.
Gvadalajarada esa Ispaniya Urugvay darvozasiga deyarli tahdid qilmagan edi, 42-daqiqada 40 yoshli darvozabon Markos Lyorente uzatmasidan Baenaning zarbasini chiziqdan o‘tkazib yubordi.
Urugvayning yarasiga tuz sepgandek, Manchester Yunayted yarim himoyachisi Manuel Ugarte golga tayyorgarlik paytida jarohat oldi va jiddiy tizza jarohati bilan maydondan olib ketildi.
Bielsa tanaffusda Muslerani Serxio Rochetga almashtirdi va Urugvay murabbiyi yanada jasur qadam tashlab, Valverdeni o‘yin soatida maydondan oldi.
De la Fuente ham zaxiraga murojaat qildi va Dani Olmo hamda Fabian Ruizning maydonga tushishi Ispaniya o‘yiniga nihoyat jon kiritdi.
Olmo yaxshiroq zarba berishi kerak edi, ammo Yamalning kamdan-kam uchraydigan mahoratli harakatidan so‘ng to‘pni darvozadan yuqoriga yo‘lladi.
Yamal o‘yindan 15 daqiqa qolganida almashtirildi, chunki uning son jarohati klub mavsumini muddatidan oldin tugatgan edi.
Uning o‘rniga maydonga tushgan Ferran Torres besh daqiqa qolganida hisobni ikki barobarga oshirishi kerak edi, ammo darvozabon bilan yuzma-yuz qolganda to‘pni chiziqqa yo‘lladi.
Urugvayning baxtsiz turniri Agustin Kanobbio qo‘shimcha vaqtda Pau Kubarsiga qo‘pol zarba bergani uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri qizil kartochka olganida yakunlandi.
Turnirdan oldingi favoritlardan biri sifatida e’tirof etilgan Ispaniya hozir 34 raqobatli o‘yinda mag‘lubiyatsiz va jahon chempionatida hali gol o‘tkazmagan.
Ammo Fransiya, Argentina va Niderlandiya kabi jamoalarning ajoyib hujumkor o‘yinlaridan farqli o‘laroq, La Roja ikkinchi jahon chempionligi yo‘lida hali ishontira olmadi.

Уругвай покинул чемпионат мира после того, как грубая ошибка вратаря Фернандо Муслеры принесла Испании победу 1:0 в Гвадалахаре и обеспечила первое место в группе H.
Слабый удар Алекса Баэны проскользнул сквозь руки Муслеры и стал единственным голом, позволив Испании избежать встречи с Аргентиной в 1/16 финала.
Чемпионы Европы теперь встретятся с Австрией или Алжиром в Лос-Анджелесе в четверг.
Поражение Уругвая позволило дебютантам Кабо-Верде занять второе место и встретиться с Лионелем Месси и действующими чемпионами благодаря нулевой ничьей с Саудовской Аравией.
Двукратный чемпион мира Уругвай стал самой высокорейтинговой командой, выбывшей на групповом этапе, завершив неудачный турнир для Марсело Бьелсы и его команды.
После ничьих с Кабо-Верде и Саудовской Аравией появились сообщения о бунте в лагере Уругвая: ведущие игроки, включая Федерико Вальверде из «Реала», конфликтовали с Бьелсой из-за его тактики.
Король Испании Фелипе был среди зрителей, но единственное столкновение двух бывших чемпионов мира на групповом этапе стало большим разочарованием.
Ламин Ямал в стартовом составе оживил атаку Испании, которая разгромила Саудовскую Аравию 4:0 после неубедительной нулевой ничьей с Кабо-Верде.
Однако еще одна вялая атакующая игра оставляет Луису де ла Фуэнте много вопросов перед началом плей-офф.
Герой выхода Уругвая в полуфинал в 2010 году, Муслера был виновен в обоих голах Кабо-Верде в ничьей 2:2.
В Гвадалахаре Испания почти не угрожала воротам Уругвая, пока 40-летний вратарь не пропустил удар Баэны после навеса Маркоса Льоренте на 42-й минуте.
В довершение бед Уругвая, полузащитник «Манчестер Юнайтед» Мануэль Угарте получил травму в эпизоде, предшествовавшем голу, и был унесен с поля с серьезной травмой колена.
Бьелса заменил Муслеру в перерыве на Серхио Рочета, а также сделал смелый шаг, заменив Вальверде на 60-й минуте.
Де ла Фуэнте также обратился к скамейке, и выход Дани Ольмо и Фабиана Руиса наконец оживил игру Испании.
Ольмо должен был сыграть лучше, но после редкого блеска Ямала он отправил мяч выше ворот.
Ямал был заменен за 15 минут до конца, так как его игровое время продолжают контролировать после травмы подколенного сухожилия, завершившей его клубный сезон досрочно.
Его заменивший Ферран Торрес должен был удвоить счет за пять минут до конца, но попал в перекладину, находясь один на один с вратарем.
Неудачный турнир Уругвая завершился прямой красной карточкой Агустина Каноббио в компенсированное время за грубый подкат против Пау Кубарси.
Испания, считавшаяся одним из фаворитов турнира, сейчас имеет 34 матча без поражений и еще не пропускала на чемпионате мира.
Однако в резком контрасте с яркой атакующей игрой таких команд, как Франция, Аргентина и Нидерланды, «Красная фурия» пока не убеждает в стремлении ко второму титулу чемпиона мира.