AQSh harbiylari Eron nishonlariga zarba berdi. Prezident Donald Tramp Eronni sulhni "ahmoqona buzganlikda" aybladi. Bu voqea Hormuz bo‘g‘ozida yuk kemasiga uchuvchisiz samolyot hujumidan so‘ng yuz berdi.
Payshanba kuni kemaga bir tomonlama hujum qiluvchi dron zarbasi natijasida qurbonlar bo‘lmagan. Bu voqea mintaqada qolib ketgan minglab dengizchilarni rejalashtirilgan evakuatsiya qilishni to‘xtatdi.
Javoban, AQSh Markaziy qo‘mondonligi juma kuni raketa va dron saqlash omborlari hamda qirg‘oq radar pozitsiyalariga zarba berganini ma’lum qildi. Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) AQSh va Isroilni aybladi.
Tramp zarbalar e’lon qilinishidan biroz oldin AQSh Eronga javob qaytaradimi degan savolga "ko‘rasiz" deb javob berdi. Centcom zarbalarni "kuchli javob" deb ta’rifladi.
IRGC bayonotida: "Ahdni buzuvchi AQSh rejimi har doimgidek majburiyatlarini buzdi va turli bahonalar bilan Eron Islom Respublikasi qirg‘oqlariga havo hujumi uyushtirdi". Agar tajovuz takrorlansa, javob kengroq bo‘lishi haqida ogohlantirdi.
Eron 28 fevraldan keyin AQSh va Isroil hujumlaridan so‘ng bo‘g‘ozni amalda yopdi. Bu neft va gaz narxining oshishiga, o‘g‘it kabi muhim tovarlar yetkazib berilishining to‘xtab qolishiga sabab bo‘ldi.
AQSh va Eron 17 iyunda 14 bandli kelishuv asosida harbiy harakatlarni to‘xtatishga kelishgan edi. Vitse-prezident Jey Di Vens agar Eron kelishuvni qo‘llash bo‘yicha kelishmovchiliklar bo‘lsa, telefon qilishi mumkinligini, ammo zo‘ravonlikka zo‘ravonlik bilan javob berilishini aytdi.
Eron parlamentining milliy xavfsizlik qo‘mitasi rahbari Ibrohim Azizi AQShni "muzokaralar o‘rtasida yana Eronga hujum qilishda" aybladi va bu sulhni buzish ularning chekinishi va pushaymon bo‘lishiga olib kelishini ta’kidladi.

Американские военные нанесли удары по иранским целям после того, как президент Дональд Трамп обвинил Иран в «глупом нарушении» перемирия после атаки на грузовое судно в Ормузском проливе.
В четверг в результате удара беспилотника по судну жертв не было. Этот инцидент привёл к приостановке запланированной эвакуации тысяч моряков, застрявших в регионе.
В ответ Центральное командование США (Centcom) в пятницу заявило, что нанесло удары по складам ракет и беспилотников, а также по береговым радиолокационным позициям. Корпус стражей исламской революции (КСИР) возложил вину на США и Израиль.
Трамп, за несколько минут до объявления об ударах, на вопрос, ответят ли США Ирану, сказал: «Увидите». Centcom назвал удары «мощным ответом» на атаку дрона.
КСИР в заявлении отметил: «Нарушающий договорённости режим США, как всегда, нарушил свои обязательства и нанёс авиаудар по побережью Исламской Республики Иран под различными предлогами». Он предупредил, что если агрессия повторится, ответ будет более масштабным.
Иран фактически закрыл пролив после того, как в конце февраля начались атаки США и Израиля. Это вызвало рост мировых цен на нефть и газ, а также перебои в поставках других важных товаров, таких как удобрения.
США и Иран 17 июня договорились о прекращении боевых действий в рамках 14-пунктного меморандума. Вице-президент Джей Ди Вэнс заявил, что если у Ирана есть разногласия по применению меморандума, они могут «взять трубку», но насилие встретит насилие.
Глава комитета по национальной безопасности иранского парламента Эбрахим Азизи обвинил США в том, что они «снова напали на Иран в разгар переговоров», и заявил, что это нарушение перемирия приведёт к отступлению и сожалению.