AQShda aviachiptalar va benzin narxining oshishi sababli ko‘plab sayohatchilar poyezdlarga murojaat qilmoqda. So‘nggi ikki yilda yo‘lovchilar soni rekord darajaga yetdi. Biroq, mamlakat temir yo‘l tarmog‘i asosan yuk tashish uchun mo‘ljallangan bo‘lib, bu yo‘lovchilar uchun qulaylik yaratmaydi.
AQSh dunyodagi eng katta temir yo‘l tarmog‘iga ega bo‘lishiga qaramay, ko‘plab shaharlar yaxshi temir yo‘l aloqasiga ega emas va Yevropa yoki Sharqiy Osiyodagi kabi tezyurar poyezdlar mavjud emas. 19-asrda temir yo‘l tarmog‘i jadal rivojlangan bo‘lsa-da, 20-asr o‘rtalarida avtomobil va havo transportiga ustuvorlik berildi.
Amtrakning eng mashhur yo‘nalishi — Shimoliy-sharqiy koridor, Boston va Vashington oralig‘idagi 457 milyani (735 km) taxminan 7 soatda bosib o‘tadi. Taqqoslash uchun, Italiyada Neapol va Milan o‘rtasidagi uzunroq yo‘nalishni poyezdlar 5 soatdan kamroq vaqtda bosib o‘tadi.
Delaver universiteti temir yo‘l muhandisligi va xavfsizligi dasturi direktori Allan Zarembski Shimoliy-sharqiy koridorda tezyurar poyezdlar uchun relslarning yer shakliga moslashganligi sababli to‘g‘rilash qiyinligini ta’kidlaydi. "Relsslarni to‘g‘rilash juda qimmat ish," deydi u.
Kaliforniya 2008-yilda Los-Anjeles va San-Fransisko o‘rtasida tezyurar poyezd liniyasini qurishni boshlagan, ammo loyiha hali rejalashtirish bosqichidan chiqmagan. Dastlabki byudjet 33 milliard dollar bo‘lib, hozirda 100 milliard dollardan oshishi kutilmoqda. Zarembski loyiha rahbarlari siyosiy maqsadlarda xarajatlarni kamaytirib ko‘rsatgan deb hisoblaydi.
Tezyurar temir yo‘l nafaqat yo‘lovchilar, balki iqlim uchun ham foydali. Amtrak ma’lumotlariga ko‘ra, uning elektr poyezdlari samolyot va avtomobillarga nisbatan mos ravishda 72% va 83% kamroq chiqindi chiqaradi. Biroq, AQShda tezyurar temir yo‘l tizimini yaratish juda qimmat va Tramp ma’muriyati Amtrakka moliyalashtirishni qisqartirishni taklif qilmoqda.
Nyu-York universiteti Marron instituti transport va yer foydalanish bo‘yicha ilmiy xodimi Alon Levi Shimoliy-sharqiy koridorda tezyurar temir yo‘l qurish uchun qo‘shimcha 17 milliard dollar yetarli deb hisoblaydi. U AQShning asosiy muammosi pul emas, balki boshqa mamlakatlarning innovatsiyalarini qabul qilmaslik ekanligini ta’kidlaydi.

В связи с ростом цен на авиабилеты и бензин всё больше американских путешественников обращаются к поездам. За последние два года пассажиропоток достиг рекордных показателей. Однако железнодорожная сеть страны в основном предназначена для перевозки грузов, что создаёт неудобства для пассажиров.
Несмотря на то, что США обладают самой протяжённой железнодорожной сетью в мире, многие города не имеют хорошего железнодорожного сообщения, а высокоскоростные поезда, распространённые в Европе и Восточной Азии, отсутствуют. В середине XX века приоритет был отдан автомобильному и авиационному транспорту.
Самый популярный маршрут Amtrak — Северо-восточный коридор, соединяющий Бостон и Вашингтон, протяжённостью 457 миль (735 км), поезд преодолевает примерно за 7 часов. Для сравнения, в Италии поезд проходит более длинный маршрут между Неаполем и Миланом менее чем за 5 часов.
Аллан Зарембски, директор программы железнодорожной инженерии и безопасности Делавэрского университета, отмечает, что рельсы Северо-восточного коридора изгибаются по форме рельефа, что затрудняет их выпрямление для высокоскоростных поездов. «Выпрямление путей — очень дорогостоящее мероприятие», — говорит он.
В 2008 году Калифорния начала проект по строительству высокоскоростной железнодорожной линии между Лос-Анджелесом и Сан-Франциско, но он до сих пор не вышел из стадии планирования. Первоначальный бюджет составлял 33 миллиарда долларов, но теперь расходы, как ожидается, превысят 100 миллиардов. Зарембски считает, что руководители проекта занизили стоимость в политических целях.
Высокоскоростные железные дороги полезны не только для пассажиров, но и для климата. По данным Amtrak, его электрические поезда выбрасывают на 72% и 83% меньше вредных веществ по сравнению с самолётами и автомобилями соответственно. Однако создание такой системы в США требует огромных затрат, а администрация Трампа предлагает сократить финансирование Amtrak.
Алон Леви, научный сотрудник Института Маррона Нью-Йоркского университета, считает, что для строительства высокоскоростной линии на Северо-восточном коридоре достаточно дополнительных 17 миллиардов долларов. По его мнению, главная проблема США — не нехватка денег, а неспособность перенимать инновации других стран.