AQSh prezidenti Donald Trump NATO sammitida Eron bilan tuzilgan vaqtinchalik sulh bitimi "tugaganini" e'lon qildi va Tehron rahbariyatini "axlat" va "jinni" deb atadi. U Eron bilan muomala qilish "vaqtni behuda sarflash" ekanligini ta'kidladi.
AQSh harbiylari bir kechada Erondagi o'nlab nishonlarga zarba berdi va chorshanba kuni yana hujumlarni davom ettirdi. Markaziy qo'mondonlikning ma'lum qilishicha, zarbalar Eronning Hormuz bo'g'ozida dengiz erkinligiga tahdid solish qobiliyatini pasaytirishga qaratilgan.
Eron rasmiylari, jumladan parlament spikeri Muhammad Bag'ir Qolibof, AQShning tahdidlariga qarshi Hormuz bo'g'ozini to'liq yopish va'da qilgan. Tehron, shuningdek, hujumlarga "ikki barobar" javob qaytarishga tayyorligini bildirdi.
Pokiston va Birlashgan Millatlar Tashkiloti vaziyatni tinchlantirishga chaqirdi. Pokiston Tashqi ishlar vazirligi barcha tomonlarni Islomobod memorandumi majburiyatlariga rioya qilishga undadi. BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish esa keskinlikni pasaytirish va muzokaralarni qayta boshlashga chaqirdi.
Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat rahbari Kaya Kallas AQSh va Eron o'rtasidagi so'nggi otishmalar urushni tugatish bo'yicha muzokaralarni murakkablashtirganini aytdi. U, shuningdek, Eronning Bahrayn va Quvaytga hujumlarini qoraladi.
Xalqaro dengiz tashkiloti (IMO) Bosh kotibi Arsenio Dominges Hormuz bo'g'ozidagi kemalarga hujumlarni qoralab, 6000 ga yaqin dengizchining Fors ko'rfazida qamalib qolganini ma'lum qildi. IMO urush boshlanganidan beri kamida 14 dengizchi halok bo'lganini tasdiqladi.
Neft narxi keskin ko'tarildi: Brent nefti 5% dan oshib, barrel uchun 78 dollardan yuqori bo'ldi, AQSh nefti esa 75 dollarni kesib o'tdi. Iyun oyida imzolangan memorandumda Hormuz bo'g'ozini bosqichma-bosqich ochish va Eronning yadro qurolidan voz kechishi nazarda tutilgan edi.

Президент США Дональд Трамп на саммите НАТО заявил, что временное перемирие с Ираном «закончено», назвав руководство Тегерана «отбросами» и «сумасшедшими». Он подчеркнул, что иметь дело с ними — «пустая трата времени».
Американские военные нанесли удары по десяткам иранских целей за ночь и продолжили атаки в среду. Центральное командование сообщило, что удары направлены на снижение способности Ирана угрожать свободе судоходства в Ормузском проливе.
Иранские официальные лица, включая спикера парламента Мохаммада Багера Калибафа, пообещали полностью закрыть Ормузский пролив в случае реализации угроз США. Тегеран также заявил о готовности ответить на атаки «в два раза сильнее».
Пакистан и ООН призвали к деэскалации. МИД Пакистана призвал все стороны соблюдать обязательства по Исламабадскому меморандуму. Генсек ООН Антониу Гутерриш призвал к снижению напряженности и возобновлению переговоров.
Глава внешней политики ЕС Кая Каллас заявила, что последние перестрелки между США и Ираном осложняют переговоры о прекращении войны. Она также осудила атаки Ирана на Бахрейн и Кувейт.
Генсек Международной морской организации (ИМО) Арсенио Домингес осудил атаки на суда в Ормузском проливе, сообщив, что около 6000 моряков остаются заблокированными в Персидском заливе. ИМО подтвердила гибель как минимум 14 моряков с начала войны.
Цены на нефть резко выросли: Brent подорожала более чем на 5% до $78 за баррель, американская нефть превысила $75. Меморандум, подписанный в июне, предусматривал поэтапное открытие Ормузского пролива и отказ Ирана от ядерного оружия.